Czym jest chip i po co chipuje się koty?
Chipowanie to nic innego jak wszczepienie pod skórę małego mikroprocesoru wielkości ziarenka ryżu.
Chip nie posiada i nie potrzebuje zewnętrznych źródeł zasilania. Jego działanie aktywowane jest przez fale radiowe o niskich częstotliwościach, wysyłane przez odpowiedni czytnik. Chip aktywuje się tylko i wyłącznie w polu działania czytnika i odsyła do niego swój zaprogramowany niepowtarzalny 15 cyfrowy numer. Chip umieszcza się podskórnie po lewej stronie grzbietu na wysokości łopatek lub między łopatkami za pomocą igły;
Jako hodowcy jesteśmy zobligowani przez Federację FIFe/Felis Polonię do chipowania naszych kociąt. Uchwała 8/2018 podjęta przez WZC Walne Zebranie Członków FIFe:
Z dniem 1.07.2018 wprowadza się obowiązek chipowania kociąt przed wystąpieniem o wydanie dla nich rodowodów. Numery chipów muszą być wpisane do dokumentu miotu. Kocię nieposiadające mikrochipu nie otrzyma rodowodu.
Główny cel chipowania to zapobieganie bezdomności.
Bez rejestracji czip jest bezużyteczny.
Sam chip nie wystarczy, trzeba go zarejestrować w bazie. Wielu hodowców przerzuca ten obowiązek na nowego właściciela.
My w dniu zmiany domu kociaka, rejestrujemy go na kupującego w bazie danych SAFE-ANIMAL. Nabywca kotka nie ponosi opłat za rejestrację w tejże bazie – koszty ponosimy my.;
W razie zagubienia lub kradzieży zawsze zwiększa się szansa na odnalezienie kociaka. SAFE-ANIMAL systematycznie przesyła dane zgromadzone w swoim rejestrze do Międzynarodowej bazy European z siedzibą w Brukseli. Organizacja ta zrzesza najważniejsze bazy danych z terenu Państw Unii Europejskiej.
Czip to nie jest lokalizator GPS.
Mikroczip nie posiada funkcji namierzania i nie służy do lokalizowania zwierzęcia, jak niektórym się wydaje. Jeśli chcesz mieć możliwość śledzenia lokalizacji swojego kota musisz zaopatrzyć się w tak zwany tracker. To urządzenie z kartą SIM, które na bieżąco, np. przy pomocy aplikacji, współpracując z GPSem. Taki gadżet (wielkości mniej więcej połowy pudełka zapałek) przypina się zwykle do szelek.