Rejestracja ragdolla w bazie chipów

Czym jest chip i po co chipuje się koty?

Chipowanie to nic innego jak wszczepienie pod skórę małego mikroprocesoru wielkości ziarenka ryżu.

Chip nie posiada i nie potrzebuje zewnętrznych źródeł zasilania. Jego działanie aktywowane jest przez fale radiowe o niskich częstotliwościach, wysyłane przez odpowiedni czytnik. Chip aktywuje się tylko i wyłącznie w polu działania czytnika i odsyła do niego swój zaprogramowany niepowtarzalny 15 cyfrowy numer. Chip umieszcza się podskórnie po lewej stronie grzbietu na wysokości łopatek lub między łopatkami za pomocą igły;

Jako hodowcy jesteśmy zobligowani przez Federację FIFe/Felis Polonię do chipowania naszych kociąt. Uchwała 8/2018  podjęta przez WZC  Walne Zebranie Członków FIFe: Z dniem 1.07.2018 wprowadza się obowiązek chipowania kociąt przed wystąpieniem o wydanie dla nich rodowodów. Numery chipów muszą być wpisane do dokumentu miotu. Kocię nieposiadające mikrochipu nie otrzyma rodowodu.

Główny cel chipowania to zapobieganie bezdomności.

Bez rejestracji czip jest bezużyteczny.

Sam chip nie wystarczy, trzeba go zarejestrować w bazie. Wielu hodowców przerzuca ten obowiązek na nowego właściciela. 
My w dniu zmiany domu kociaka, rejestrujemy go na kupującego w bazie danych SAFE-ANIMAL, a od 2024r. będziemy testować bazę CBDZOE. W razie zagubienia lub kradzieży zawsze zwiększa się szansa na odnalezienie kociaka.  Dzięki integracji bazy CBDZOE ze światowym spisem zwierząt posiadających mikroczip – WORLDPETENT – identyfikacja pupila jest teraz możliwa na całym świecie.   

Dlaczego szukamy innej bazy niż SAFE-ANIMAL? ponieważ po roku od rejestracji kociaka w Bazie Opiekun zostaje powiadomiony, że może mieć dostęp do kartoteki swojego zwierzęcia, po założeniu prywatnego konta właściciela. Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL pobiera należności za zarejestrowanie czworonoga w Polsce, oraz w EUROPETNET z siedzibą w Brukseli, dokąd przesyła numery mikroczipów. Za każde rejestrowane zwierzę właściciel dokonuje opłaty wybierając jedną z trzech możliwych form subskrypcji: 1 Rok – 59,00 zł, 3 Lata – 149,00 zł, Dożywotnia – 399,00 zł zarejestrowany przeze mnie kociak nie jest wyrejestrowany ale dane właściciela nie są widoczne przy wpisie rekordu (nr. chip);

Czip to nie jest  lokalizator GPS.

Mikroczip nie posiada funkcji namierzania i nie służy do lokalizowania zwierzęcia, jak niektórym się wydaje. Jeśli chcesz mieć możliwość śledzenia lokalizacji swojego kota  musisz zaopatrzyć się w tak zwany tracker. To urządzenie z kartą SIM, które na bieżąco, np. przy pomocy aplikacji, współpracując z GPSem.  Taki gadżet (wielkości mniej więcej połowy pudełka zapałek) przypina się zwykle do szelek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *