Ile żyją koty ragdoll?

W 2016 roku otrzymałam e-mail z pytaniem:

Pani Ewo, ile żyją średnio Pani Ragdolle? I czy na coś czasem chorują. Bo czytam rożne opinie. Niektórzy piszą że ta rasa żyje 7 inni 10 lat ale to i tak wydaje się bardzo krótko. Że są podatne na choroby serca, nerek. Proszę o szczerą odpowiedz dobrze być przygotowanym na potencjalne zagrożenia i reagować w miarę wcześniej.

Ragdoll  żyje ok. 16 lat. Tak naprawdę to bardzo młoda rasa i niema statystyk co do długości życia kotów tej rasy. Pierwsze  ragdolle CH CZEKUNIA SIMBALIRAGS & GIC JANTAR SIMBALIRAGS (przodkowie naszych kotów)  zostały sprowadzone do polski w 2001 roku przez Panią Zofię Jankowską czyli zaledwie 15 lat temu (mamy 2016rok). Jeden z ojców i dziadków naszych kotek  ma 13 lat i nadal jest w dobrej  kondycji jest reproduktorem w jednej z Śląskich hodowli. Nasze koty hodowlane przebadane są genetyczne i echokardiograficznie pod kontem HCM kardiomiopatia przerostowa serca.  PKD wielotorbielowatość nerek badanie genetyczne wynik N/N.

Niestety życie to nie bajka. Bajkę można powtórzyć – życia niestety nie…  problemy mogą pojawić się niespodziewanie, bo zwierzęta tak jak my, chorują na różne choroby zarówno wirusowe jak i bakteryjne, zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi. Pojawiają się u nich takie same dolegliwości, które występują u ludzi: alergie, cukrzyca, nadciśnienie, czy rak.

Temat rzeka… Bardzo wiele zależy od samego właściciela kota jego świadomości i odpowiedzialności.

Dajemy KOTU szansę na długie szczęśliwe życie.

• Ograniczmy STRES.

• Niech czuje się kochany.

Karmy tylko  dobrą bez zbożową najlepiej i bez drobiową karmą. Zapraszam do zakładki: Żywienie »,   Jaka karma dla kota z alergią »Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu kotów »  Nie słuchamy krzyków osób na różnych rodzajach forum FB to nie są osoby wiarygodne, specjaliści od żywienia.

Nie  wypuszczajmy  kota na spacery samopas skąd może przynieść groźne dla jego życia choroby, może bić się z innymi kotami, zostać pogryziony nie tylko przez psy, ale lisy, pszczoły, osy, szerszenie.

Zachowujmy  środki ostrożności w czasie wizyt u weterynarza, to znaczy miejmy ze sobą podkłady jeden kładziemy na stoliku lekarskim drugi kładziemy na wadze. Po wizycie odkaźmy transporter na którym mogły osiąść groźne wirusy/bakterie.

– Raz w roku profilaktycznie zróbmy kotu badanie moczu.

– Polecam przynajmniej  raz na dwa lata badanie  krwi.

Raz lub dwa razy w roku zamiast kota faszerować tabletkami czy innymi specyfikami zróbmy badanie pod kątem  pasożytów wewnętrznych. Cytat ze strony Przychodni Weterynaryjnej Wesoły pies autor Lek. wet. Ewa Trębacz  Pasożyty jelitowe różnią się między sobą. Nie da się zwalczyć wszystkich podaniem jednej tabletki. Do ich zwalczania używa się różnych leków, w różnych dawkach. Przy niektórych inwazjach wystarczy jednorazowe podanie leku, przy innych potrzebna jest długotrwała kuracja.
– Profilaktyczne podawanie leków przeciwpasożytniczych jest w pełni uzasadnione jedynie w przypadku kociąt. Kocięta odrobaczamy od 4 -5 tygodnia życia.
– U zwierząt dorosłych środek przeciwko pasożytom wewnętrznym powinien być dobierany na podstawie wyników badania parazytologicznego kału.

Do wszystkich Opiekunów kotów. Już na pierwszej wizycie weterynaryjnej możecie Państwo usłyszeć trzeba kota odrobaczyć, miejcie odwagę i siłę powiedzieć NIE  to wasz członek rodziny to Wy jesteście za niego odpowiedzialni – powiedzcie, że chcecie zrobić badanie. Stosowanie preparatów odrobaczających jest rozwiązaniem, które może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, m.in.: biegunek, wymiotów, braku apetytu, świądu. Wynika to z faktu, iż środki te mają działanie toksyczne. Kiedy wystąpią takie objawy weterynarz nie znając przyczyny będzie przekonywał, że to toksyny z martwych pasożytów.

Wielokrotnie pytano mnie jak to jest z żywieniem ragdolla. Rodziny bały się czy nie przekarmiają malucha, usłyszały lub przeczytały gdzieś, że kot powinien jeść tylko suchą lub tylko mokrą karmę. Mały kociak je dużo, bo rośnie – nie jest przepadlisty. Ciało dorosłego ragdolla powinno być duże, długie i muskularne. Nie odchudzamy na siłę ragdolla bo tak sugeruje weterynarz który może nie znać tej  rasy. Ragdoll to nie kot syjamski który ma być szczupły. Żeby nie tył trzeba mu zapewnić więcej ruchu zapraszam do zakładki: Zabawa z kotem » Super jest jeżeli kociak je mięso królika, jagnięcinę ale dla dobrej kondycji i urody potrzebuje przeciwutleniaczy, witamin i mikroelementów których w mięsie niema. Powinien otrzymywać karmę mokrą wysokiej jakości, ale kiedy pracujemy i niema nas w domu większość dnia (karma mokra szybko się psuje) lub w przypadku nie tolerancji pokarmowej lub innych przypadłości, albo kiedy kot po prostu odmawia jedzenia mokrej karmy nie mamy wyjścia i podajemy mu pokarm który mu nie szkodzi. Ja obecnie podkreślam obecnie polecam suche karmy firmy FARMINA (Jagnięcina z borówką amerykańską bez zbóż) zarówno  weterynaryjne, weterynaryjno-bytowe oraz bytowe. Diety weterynaryjne bytowe to karmy przystosowane do spełniania wymogów dla poszczególnych gatunków i grup zwierząt w celu zapewnienia im długiego i zdrowego życia. Diety weterynaryjne lecznicze są z kolei komponowane dla zwierząt cierpiących na określone dolegliwości.

Ile razy dziennie powinien jeść kot? Czasami spotyka się informację, że kot powinien jeść o wyznaczonych porach 1-2-3 posiłki w ciągu dnia. Nieprawda!!!! karmienie kota w taki sposób  może powodować  otyłość lub inne choroby metabolizmu.

 Pamiętaj – czytaj skład tego, co kupujesz, nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem.

NAJWIĘKSZYM ZAGROŻENIEM DLA KOTEK JEST NOWOTWÓR GRUCZOŁU MLEKOWEGO.

Kastracja wykonana przed pierwszą rują w 100% eliminuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego (niestety najczęściej złośliwych). Jeżeli ktokolwiek, a zwłaszcza weterynarz  będzie Państwu wmawiał, że najlepiej kastrować kotkę po pierwszej rui jest niedouczony naraża Państwa na traumę związaną  z nowotworem gruczołu mlekowego kotki, a kotkę na  zbyt wczesną śmierć.

Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.