Ile żyją koty ragdoll?

Zobacz jeszcze do zakładek:

Historia powstania rasy ragdoll TUTAJ »

Linia hodowlana TUTAJ »

W 2016 roku otrzymałam e-mail z pytaniem:

Pani Ewo, ile żyją średnio Pani Ragdolle? I czy na coś czasem chorują. Bo czytam rożne opinie. Niektórzy piszą że ta rasa żyje 7 inni 10 lat ale to i tak wydaje się bardzo krótko. Że są podatne na choroby serca, nerek. Proszę o szczerą odpowiedz dobrze być przygotowanym na potencjalne zagrożenia i reagować w miarę wcześniej.

Ragdoll  żyje ok. 16 lat. Tak naprawdę to bardzo młoda rasa i niema statystyk co do długości życia kotów tej rasy. Pierwsze  ragdolle CH CZEKUNIA SIMBALIRAGS & GIC JANTAR SIMBALIRAGS (przodkowie naszych kotów)  zostały sprowadzone do polski w 2001 roku przez Panią Zofię Jankowską czyli zaledwie 15 lat temu (mamy 2016rok). Jeden z ojców i dziadków naszych kotek  ma 13 lat i nadal jest w doskonałej  kondycji.

Nasze koty hodowlane przebadane są genetyczne i echokardiograficznie pod kontem HCM kardiomiopatia przerostowa serca.  PKD wielotorbielowatość nerek badanie genetyczne wynik N/N. Od II połowy 2022r. wyniki badań wpisane do rodowodu kociąt.

Niestety życie to nie bajka. Bajkę można powtórzyć – życia niestety nie… problemy mogą pojawić się niespodziewanie, bo zwierzęta tak jak my, chorują na różne choroby zarówno wirusowe jak i bakteryjne, zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi. Pojawiają się u nich takie same dolegliwości, które występują u ludzi: alergie, cukrzyca, nadciśnienie, czy rak.

Temat rzeka… Bardzo wiele zależy od samego właściciela kota jego świadomości i odpowiedzialności.

Dajemy KOTU szansę na długie szczęśliwe życie:

Jeżeli zależy Ci na szczęściu i poczuciu bezpieczeństwa swojego kota, dołóż wszelkich starań żeby w domu panował spokój, Twój dom jest jego całym światem i powinien być jego azylem. Krzyki, kłótnie, trzaskanie drzwiami to dla niego ogromny stres.

Zapraszam Państwa na stronę internetową POZNAJ KOTA! Pani  Doroty Szadurskiej  TUTAJ »

Nie  wypuszczajmy  kota na spacery samopas skąd może przynieść groźne dla jego życia choroby, może bić się z innymi kotami, zostać pogryziony nie tylko przez psy, ale lisy, pszczoły, osy, szerszenie…

Zachowujmy  środki ostrożności w czasie wizyt u weterynarza, to znaczy miejmy ze sobą podkłady jeden kładziemy na stoliku lekarskim drugi kładziemy na wadze. Po wizycie odkaźmy transporter na którym mogły osiąść groźne wirusy czy bakterie.

Raz lub dwa razy w roku zamiast kota faszerować tabletkami czy innymi specyfikami zróbmy badanie pod kątem  pasożytów wewnętrznych. Do wszystkich Opiekunów kotów. Już na pierwszej wizycie weterynaryjnej możecie Państwo usłyszeć trzeba kota odrobaczyć, miejcie odwagę i siłę powiedzieć NIE  to wasz członek rodziny to Wy jesteście za niego odpowiedzialni – powiedzcie, że chcecie zrobić badanie kału. Stosowanie preparatów odrobaczających jest rozwiązaniem, które może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, m.in.: biegunek, wymiotów, braku apetytu, świądu. Wynika to z faktu, iż środki te mają działanie toksyczne. Kiedy wystąpią takie objawy weterynarz nie znając przyczyny będzie przekonywał, że to toksyny z martwych pasożytów.

 

Przelicznik wieku kota na wiek człowieka

Wiek kota – Wiek człowieka

1 miesiąc – 8 miesięcy
2 miesiące – 3 lata 4 miesiące
3 miesiące – 5 lat
4 miesiące – 6 lat 8 miesięcy
5 miesięcy – 8 lat 4 miesiące
6 miesięcy – 10 lat
7 miesięcy – 10 lat 10 miesięcy
8 miesięcy – 11 lat 8 miesięcy
9 miesięcy – 12 lat 6 miesięcy
10 miesięcy – 13 lat 4 miesiące
11 miesięcy – 14 lat 2 miesiące
1 rok – 15 lat
2 lata – 24 lata
3 lata – 28 lat
4 lata – 32 lata
5 lat – 36 lat
6 lat – 40 lat
7 lat – 44 lata
8 lat – 48 lat
9 lat – 52 lata
10 lat – 56 lat
12 lat – 64 lata
14 lat – 72 lata
16 lat – 80 lat
18 lat – 88 lat
20 lat – 96 lat
21 lat – 100 lat

NAJWIĘKSZYM ZAGROŻENIEM DLA KOTEK JEST NOWOTWÓR GRUCZOŁU MLEKOWEGO. Kastracja wykonana przed pierwszą rują w 100% eliminuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego (niestety najczęściej złośliwych). Jeżeli ktokolwiek, a zwłaszcza weterynarz  będzie Państwu wmawiał, że najlepiej kastrować kotkę po pierwszej rui jest niedouczony naraża Państwa na traumę, a kotkę na  zbyt wczesną śmierć.

Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.