RZECZY KTÓRE POWINNY SIĘ ZNALEŹĆ W TWOIM DOMU PRZED PRZYBYCIEM NOWEGO LOKATORA

Proszę nie szukać porad  o kocich potrzebach na forach czy kocich grupach zwłaszcza Facebooku.  Niestety większości to wszystko wiedzący „eksperci”, uważający swoje radykalne poglądy za… jedyne słuszne. Czasami dyskusji nie można nazwać nawet merytoryczną, sama forma przekazu jest agresywna.

Polecam dobrą kocią literaturę i kontakt z hodowcą on najlepiej zna swoje koty.  


„Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś…” Mały Książę
Antoine de Saint-Exupery

         Nie martwcie się, że nie będziecie czegoś wiedzieć lub pamiętać… jesteśmy do Waszej dyspozycji, zawsze podpowiemy co i gdzie najlepiej kupić. Linki do polecanych artykułów są zaznaczone na niebiesko.

Szczegółowy opis  do produktów, z wytłumaczeniem dlaczego akurat  te, a nie inne.

Transport:

Na zdjęciu nasz wychowanek OTTAR.

Transporter

Każdy właściciel kota staje przed koniecznością zakupu transportera. Jest to jeden z pierwszych produktów w jaki należy się zaopatrzyć. Dobry transporter zapewni, że zawsze dotrzesz szczęśliwie ze swoim pupilem do weterynarza czy na wakacje. Przenoszenie kota, nawet na krótkie dystanse, w odpowiednio dobranej klatce jest najbezpieczniejsze zarówno dla właściciela, jak i dla samego zwierzaka. Solidny transporter minimalizuje ryzyko ucieczki zwierzaka, który spłoszony może się nam zagubić. Pierwszym błędem, którego należy się wystrzegać jest zakup budek z wikliny. Wiele osób decyduje się na nie, gdyż teoretycznie mogą one być jednocześnie transporterem i miejscem odpoczynku dla kota. Nie jest to jednak dobry pomysł. Drzwiczki w tego typu budkach nie gwarantują, że kot ich nie otworzy. Zdarza się także, że podczas przenoszenia odpada dno budki. Drugi błąd to transportery zamykane metalową kratką, zdarza się często, że pupil wystawia przez nią łapkę którą niechcący możemy uszkodzić w czasie przenoszenia.   Transporter powinien być solidnie wykonany i bezpieczny. Jego rozmiar powinien być na tyle duży, by kot swobodnie mógł w nim się położyć. Polecam transporter Pet Cargo Cabrio którego obecnie używam TUTAJ » Transporter LAVADA firmy IBIYAYA zaskakuje swoim nietypowym rozwiązaniem i świetnym wyglądem link TUTAJ »   Super są też transportery firmy Sturdi idealnie nadają się do transportu lotniczego. Na transporterze niema co oszczędzać, mnie samej zdarzyło się szukać IC BESSI w autokarze, spryciula łapką rozsuwała zamki. Jak powszechnie wiadomo koty potrafią wcisnąć się w najwęższe szczeliny, ponieważ nie mają obojczyka,  jak kotu przejdzie głowa to i ciało. Dlatego do transportera na zamek musi być dodatkowe zabezpieczenie.

Na zdjęciu poniżej transportery których używam i polecam Pet Cargo Cabrio. Na transportery nałożone są ocieplacze. Tak podróżowały SC GIP ANASTAZJA i SP EDUARDO Jennifer World*PL na wystawę światową WWS WORLD CAT SHOW 2019 Freiburg. W Warszawie zmieniliśmy środek transportu na autokar, w autokarze koty jechały już w sturdii (spakowane sturdii leży na górnej półce nad transporterami). Dwukomorowe klatki wystawowe STURDI Show, rozmiar po rozłożeniu 107cm szerokość x 61cm wskość x 61cm głębokość wykonane są z materiałów najwyższej jakości, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Można wykorzystywać je zarówno w czasie wystaw kotów rasowych, jak i w trakcie podróży samochodowych.

Ocieplacz na transporter

Rzecz niezbędna w okresie jesienno zimowym. Różnica temperatur pomiędzy mieszkaniem a mroźnym powietrzem zimą może sięgać nawet 20 stopni lub więcej. Nie są to komfortowe warunki transportowania kota. Do kupienia w sklepie internetowym Big Cats TUTAJ »

Kocia ubikacja:

Kuweta

Nasze kociaki przyzwyczajone są do różnych kuwet,  otwartych i zamykanych czyli krytych oraz automatów. Kuweta powinna stać w zacisznym miejscu, do którego kot ma zawsze dostęp, nie powinna to być łazienka.  Jeżeli mamy dom piętrowy to pamiętajmy, ze na każdym piętrze powinna znajdować się przynajmniej jedna kuweta. Kuwety ustawione obok siebie traktujemy jako jedną kuwetę!!!

WAŻNE!  nie polecam montowania wahadłowych drzwiczek w kuwetach zamkniętych, zwłaszcza kiedy w domu są dzieci czy inne zwierzęta.

Im większa kuweta tym lepiej dla ragdolla. Duże, koty potrzebują znacząco więcej miejsca, aby móc się obrócić. My używamy kuwety Savic Nestor Jumbo XXL  TUTAJ » Wymiary: Całkowite (dł. x szer. x wys.): 66,5 x 48,5 x 46,5 cm

Nasze koty korzystają również z kuwet automatycznych  Litter-Robot 3

 Żwirek

Żwirków dostępnych na rynku jest wiele – my polecamy żwirek bentonitowy zbrylający Bazyl z jonami srebra biały czytaj więcej » Proszę o nie stosowanie substancji zapachowych mogą doprowadzić do odrzucenia kuwety przez kota. 

 Łopatka

Łopatka do wybierania odchodów i przesiewania żwirku – niby wybór nie jest tak istotny, a jednak. Ważne, aby była solidna z grubszego plastiku, miała płaskie zakończenie co umożliwia „skrobanie”  jeśli kawałki żwirku przykleją się do dna kuwety. Posiadała odpowiednio duże otwory, dzięki którym oszczędzamy żwirek (czysty wypada z łopatki przez otwory, a pozostają na niej jedynie odchody i bryłki zbrylanego żwiru).

Magiczna Dwuwarstwowa Mata pod kuwetę CanadianCat

Dzięki zastosowaniu szczególnie wytrzymałych i lekkich materiałów magiczną matę można łatwo sprzątać i przenosić. Dwie warstwy połączone zapięciem na rzep można oddzielić jedną ręką. Dokładne czyszczenie pod bieżącą wodą jest zatem szybkie i łatwe. Oczywiście na rynku jest sporo innych wycieraczek, ważne by kot nie mógł ich pogryźć np. z silikonu, czy pianki. Dwuwarstwowa Mata CanadianCat TUTAJ» lub firmy TRIXIE 

Zabawki

Koty to niezwykle rozrywkowe stworzenia. Dla kota, który nie wychodzi na dwór, zabawki to nie tylko luksus. Koty aktywne  lepiej wypoczywają. Odpowiednia ilość ruchu pomoże utrzymać Twojego kota w dobrej formie. Spędzanie czasu na zabawach z kotem sprawi, że więź między wami stanie się mocniejsza. Wspólna zabawa to doskonały sposób na zredukowanie stresu u kotów i ich właścicieli, więc obie strony odnoszą korzyści. Mamy ogromny wybór zabawek m.in. myszki, kocie wędki, piórka, piłeczki.  Żeby koty (kociaki) się nie nudziły trzeba ciągle wymyślać nowe  zabawki. Można też na jakiś czas schować zabawkę. Zabawka dla kota Funny Butterfly zaskoczy twojego kota swoimi nieprzewidywalnymi ruchami i szalonym trzepotaniem, a przy tym zapewni mnóstwo radości. Wystarczy włączyć przycisk by motyl zaczął trzepotać skrzydłami i poruszać się dookoła. Cienki drut, do którego przymocowany jest motylek jest zasilany na baterie i delikatnie porusza ruchami zabawki by jak najdokładniej imitowała ruchy prawdziwego motyla. Zabawka w naturalny sposób pobudza instynkt łowcy u Twojego kota i zachęca go do łapania motyla. Zielona podstawa jest szeroka i ciężka, nie przesuwa się nawet na skutek wyjątkowo agresywnych ataków na motyla.

UWAGA NA NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY: kłębki wełny, szpulki nici które mogą utknąć w gardle lub zablokować żołądek, kable pod napięciem – kociaki są ciekawskie i lepiej zapobiegać możliwym kłopotom. Niebezpieczne są również kocie zabawki mocowane na gumce, żyłce sznurku gdyż podczas zabawy kot może zaplatać się i udusić. Nigdy nie pozwalajmy kotu bawić się plastikowymi torebkami.

Regularnie sprawdzaj jej stan i wymień ją na nową, jeżeli zauważysz uszkodzenia lub brakujące elementy, ponieważ mogą one doprowadzić do zranienia zwierzęcia.

Pielęgnacja:

Nożyczki do pazurków (będą w wyprawce)

Specjalistyczne nożyczki ułatwiają obcinanie pazurków i sprawią, że zabieg ten będzie przebiegał w bardziej przyjaznej atmosferze. Kocich pazurów nie można obcinać zwykłymi nożyczkami do papieru czy też specjalnymi do paznokci lub naskórków dla ludzi. Kocie pazury należy obcinać przystosowanymi do tego specjalnymi nożyczkami, które nie powodują w momencie nacisku na pazur jego zgniecenie a nawet zmiażdżenie. Pamiętaj! Lepiej obcinać pazury małym kawałkami, niż  obciąć za dużo. Zapraszam do zakładki pielęgnacja TUTAJ »

Grzebień lub szczotka

Na rynku jest wiele rewelacyjnych szczotek i grzebieni do czesania sierści – szczotkę tak zwaną pudlówkę należy wybrać tę, która druciki ma zakończone kuleczkami. Skóra ragdolla jest delikatna, a kuleczki zapobiegną jej podrażnieniu, my używamy firmy Zolux.

Kotyfikacja

Drapak

Dobry drapak nie służy tylko ostrzeniu pazurków, ale jest miejscem do obserwacji, zabawy, spania, wspinania, wylegiwania.

Na zajęciu SC ROLAND na drapaku firmy RUFI.

 Jeżeli chcecie Państwo, aby wasz kot chętnie korzystał z drapaka, pamiętajcie o trzech podstawowych zasadach, którymi należy kierować się przy jego zakupie:

1. długość kolumny do drapania nie może być mniejsza niż 60 cm (kot musi mieć możliwość rozciągnięcia się na słupie do drapania) dla dużych kotów  do których zaliczamy  ragdolle  długość kolumny powinna wynosić 80 – 100 cm,
2. wielkość legowiska, powinna być taka, aby kot mógł się na nim wygodnie położyć a najlepiej rozciągnąć na całą długość,
3. konstrukcja drapaka musi być stabilna i sztywna (bardzo często koty zniechęcają się gdy drapak zacznie się ruszać lub wręcz bujać).

Przy pisaniu informacji o drapakach  posiłkowałam się tekstem ze strony firmy Rufi. Są to najlepsze wielopoziomowe drapaki na rynku link  TUTAJ ».

Godne polecenia są też drapaki Natural Paradise (Zooplus) link TUTAJ »

Kot drapiąc, nie tylko ostrzy pazury złuszczając starą osłonę pazurów, ale również rozciąga się i pozostawia ślady zapachowe. Kot poprzez takie zachowanie zaspokaja swoje wrodzone potrzeby dotyczące znaczenia własnego terytorium (gruczoły zapachowe znajdują się przy opuszkach łapek). Każdy właściciel kota zwłaszcza takiego, który nie opuszcza mieszkania, tym samym nie ma możliwość drapania i rozciągania się na konarach drzew, powinien zapewnić swojemu pupilowi miejsce, w którym do woli będzie mógł to robić. Kot który nie ma drapaka zaczyna drapać inne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu meble, dywany. Bardzo często zdarza się, że później pomimo zakupu drapaka kot nadal do nich wraca (drapie je) ignorując drapak lub korzystając z niego sporadycznie. Jeżeli kot przez dłuższy okres czasu drapie meble w mieszkaniu to oduczenie go tego zachowania jest bardzo trudne, a zdarza się, że wręcz niemożliwe.  Tego typu drapak pozwala drapać kotu zarówno w pionie jak i w poziomie, zajmuje niewiele miejsca. U nas  sprawdzają się też kartonowe drapaki  firmy kotpak.pl.

Na zdjęciu nasz wychowanek EDMUNDO zdrobniale LUCEK

Zabezpieczenia

Krata do uchylnego okna

Wyskoczenie lub przeciśnięcie się zwierzęcia przez szczelinę w oknie stanowi dla niego poważne zagrożenie, występuje ryzyko, że zwierzątko nam ucieknie, skaleczy się, zaklinuje a co gorsza może się udusić. Zabezpieczenie uchylonego okna nie dopuści do takiej sytuacji. Kratka pasuje również do uchylnych okien dachowych. Montaż zabezpieczenia jest bardzo szybki i łatwy. Kratkę można przykręcić lub przykleić w odpowiednim miejscu tak by przysłaniała szparę w oknie. Firma Trixie oferuje też kratki prostokątne, przeznaczone na górną część okna.

Siatka zabezpieczająca balkon

Dlaczego warto to zrobić? by kot był bezpieczny, by kot był szczęśliwy, by opiekun kota miał spokojną głowę. Większość właścicieli kotów mieszkających w blokach na co dzień boryka się z problemem bezpiecznego użytkowania balkonu. Otwarcie drzwi balkonowych grozi tym, że kot, a zwłaszcza ciapowaty ragdoll znajdzie się po drugiej stronie barierki. Jeśli mieszkanie mieści się na parterze lub pierwszym piętrze, to pół biedy: kotu zapewne nie stanie się  krzywda, trzeba go tylko będzie złapać i przynieść do domu. Ale co wtedy, gdy mieszkamy wyżej? to m. in.: uszkodzenia/roztrzaskania twarzoczaszki, wybite lub złamane zęby, krwotoki wewnętrzne, złamania kości – kolanowych, udowych, urazy kręgosłupa, uszkodzenia pęcherza lub nerek… Rozwiązaniem jest  osiatkowanie balkonu, wtedy bez żadnych obaw możemy wietrzyć mieszkanie, wchodzić i wychodzić na niego kiedy chcemy. Kot z pewnością skorzysta z takiej wygody, a jeśli jeszcze przygotujemy mu na balkonie legowisko i np. stanowisko obserwacyjne, będzie wniebowzięty i na pewno będzie tam spędzał dużo czasu. Oczywiście zostawmy mu zawsze możliwość swobodnego powrotu do mieszkania (do kuwety, wody, itp.)

DANIELA Jennifer World*PL

Stołówka:

Ważne! w zamrażarce powinny czekać na kociaka kawałki królika i krewetki. Karma tylko, taka jaką kociak ostatnio jadłu u hodowcy, dlatego my do wyprawki dodajemy 1,5kg suchej karmy by mieli Państwo czas na zakup takiej samej.

Zalecenia żywieniowe…

Od wielu lat nasze koty jedzą suchą karmę firmy Farmina N&D Cat Grain Free, jagnięcina i borówki do kupienia np. w zooplus TUTAJ » lub w innym sklepie internetowym, najczęściej kupuję na allegro.

Miski

Nie polecam miseczek ze sklepów zoologicznych tylko zwykłe miski ceramiczne, które łatwo się myje. Kot powinien mieć przynajmniej 2 do karmy suchej oraz wody. Warto pamiętać, że koty zwykle nie lubią wkładać głowy do wnętrza naczynia, ani dotykać wąsami do jego brzegów. Dlatego do karmy najlepiej sprawdzają się płytkie, a do wody głębokie ale za to szerokie naczynia. WAŻNE!!! Obie miski powinny mieć średnicę  minimum 15cm do 18 cm. Upewnij się jeszcze, że miski twojego kota są odpowiednio wyprofilowane. Ich kształt jest niezwykle istotny dla kociego komfortu. Jeśli ragdoll lubi bawić się wodą, pić ze szklanki, pozwól mu na to. Odpowiednie nawodnienie kociaka jest bardzo ważne.

Miedziany  dzbanek do wody dla zwierząt Bangalore

− Równoważy pH wody, jonizuje ją i uzupełnia energię witalną, przez co woda jest łatwiej przyswajalna przez organizm zwierząt.
− Korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt domowych, bo dostarcza bezpiecznej i niewielkiej dawki miedzi.
− To prosty sposób, by dać swojemu zwierzakowi to, co najlepsze – zdrowie i doskonałe samopoczucie.

Miedź a zwierzęta. Właściwości antybakteryjne miedzi chronią miedzianą miskę Bangalore przez osadzaniem się śluzu oraz namnażaniem bakterii. Minerał ten bierze udział w produkcji żelaza oraz jest składnikiem wielu enzymów. Miedź ułatwia produkcję melaniny, a w efekcie odpowiada za blask i intensywne wybarwienie sierści twojego pupila.

Apteczka:

Oczy

Hippovet St. Hippolyt Opti Clear. Płyn do przemywania oczu dla małych i dużych zwierząt. Opti Clear to preparat pielęgnacyjny, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia i wydzieliny z okolic oczu. Dzięki wysokiej zawartości niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego łagodzi podrażnienia spojówek oraz ułatwia naturalne nawilżenie oczu i powiek. Do nabycia – Sklep Jeździecki Skoczek link do preparatu TUTAJ »

Na odporność

Veto-Mune z firmy Vet-Expert. Podnoszenie odporności odgrywa w pierwszych dniach w Nowym domu istotną rolę, o której warto pamiętać podczas wprowadzenia kociaka do nowego domu. Bez względu na to, czy po kocie widać stres czy nie.

 Na kłaczka (problemy ze zrobieniem kupy) 

laktulozum lub błonnik w postaci łusek babki  jajowatej do kupienia  w każdej aptece. DLACZEGO NIE PASTA ODKŁACZAJĄCA  ponieważ  zawiera ona ekstrakt słodowy.  Składnik ten jest bardzo popularny w branży spożywczej. Dodaje się go do wyrobów piekarniczych (chleba, bułek) i cukierniczych (ciastek, czekolady, batoników) oraz napojów. Ekstrakt słodowy wykorzystywany jest do produkcji piwa, zastępuje cukier. Ze względu na zawartość glutenu uznawany jest za alergen. 

Probiotyk

PetBIOM, produkt ten zawiera dwieście miliardów dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego w jednym kilogramie oraz produkty wytwarzane przez opatentowane szczepy o właściwościach probiotycznych: Lactobacillus plantarum i Bifidobacterium animalis, które wspólnie mogą wpływać na równowagę biologiczną i mikrobiotę jelitową zwierząt, na odporność i poprawę ogólnego stanu Pupila do kupienia w zooapteka.pl Lub nieco tańszy Purina Pro Plan Fortiflora Feline Probiotic. Probiotyczny suplement diety dla kotów, z minerałami i żywymi kulturami bakterii kwasu mlekowego, dla prawidłowej flory bakteryjnej jelit i silnego systemu immunologicznego, do posypywania karmy. Do kupienia w zoologicznych sklepach, najlepiej internetowych np. w zooplus.

Na zatrucia

Węgiel aktywny, ma zastosowanie przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego – biegunkach nieznanego pochodzenia, nadmiernych gazach i wzdęciach, niemiłym oddechu. Należy podać 2 kapsułki na 10 kg masy zwierzęcia na dobę. W razie potrzeby, dawkę można powtarzać co kilka godzin. Do kupienia np. w MyPupillo Węgiel Complex. Szukać w internecie lub aptece.

Lek Nifuroksazyd w postaci tabletek powlekanych do kupienia w aptece. Nifuroksazyd to lek przeciwbakteryjny, pochodna nitrofuranu, dostępny w aptekach bez recepty. Preparat działa miejscowo i jest przyjmowany doustnie w bakteryjnych zakażeniach przewodu pokarmowego. Nifuroksazyd nie powoduje zmian we florze bakteryjnej. Do kupienia w aptece.

 Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.