Dziedziczenie umaszczenia u kotów ragdoll

Umaszczenia kotów ragdollLudzie od zawsze zastanawiali się, w jaki sposób organizmy żywe dziedziczą cechy po swoich przodkach. Jak to się dzieje, że potomstwo jest podobne do swoich rodziców. Co decyduje o kolorze  oczu i włosów?

Początek nauki o genetyce, stanowiącej podstawę współczesnych programów hodowlanych dały prace niemiecko – czeskiego zakonnika i naukowca Grzegorza Mendla, który w 1886 roku jako pierwszy przedstawił podstawowe prawa dziedziczenia. Mendel badał groszek pachnący, ale odkryte przez niego reguły okazały się na tyle uniwersalne, że opisują mechanizmy dziedziczenia u wszystkich organizmów żywych. Nadal nie było wiadomo jednak, jak ta informacja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dopiero w 1953 roku przełomowego odkrycia w dziedzinie genetyki dokonali James D. Watson i Francis Crick, opisując strukturę DNA, kwasu dezoksyrybonukleinowego odpowiedzialnego za przekazywanie informacji genetycznej w komórkach.

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie profesjonalnej i odpowiedzialnej hodowli bez znajomości podstaw genetyki i reguł dziedziczenia cech. Zastosowanie odkryć z tej dziedziny nauki pozwala zrozumieć nie tylko imponującą różnorodność barwną kotów, ale także przez odpowiedni dobór par hodowlanych daje możliwość przewidywania i planowania cech kociąt. Dzięki wiedzy o dziedziczeniu cech hodowca ma możliwość stworzenia rozsądnego i służącemu kotom planu hodowlanego.

Poniżej przedstawiam możliwości połączeń kotów rasy ragdoll tak by otrzymać konkretne interesujące nas umaszczenie.

RodzicRodzicPotomstwo
Colourpointcolourpointwszystkie kocięta będą colourpoint
Colourpoinmittedmitted — colourpoint
Colourpoin bicolour truecolourpoint — bicolour true
Colourpoint bicolour high mitted100% mitted
Colourpoint bicolour mid high whitemitted — bicolour true
Colourpoint bicolour high white100% bicolour true
Mitted mittedcolourpoint — bicolour high mitted — mitted
Mitted bicolour truecolourpoint — mitted — bicolour — bicolour mid high white
Mitted bicolour high mittedmitted — bicolour high mitted
Mitted bicolour mid high whitemitted — bicolour true — bicolour high mitted — bicolour mid high white
Mitted bicolour high whitebicolour true — bicolour mid high white
Bicolour truebicolour truecolourpoint — bicolour true — bicolour high white
Bicolour true bicolour high mittedmitted — bicolour mid high white
Bicolour true bicolour mid high whitemitted — bicolour true — bicolour mid high white — bicolour high white
Bicolour true bicolour high whitebicolour true — bicolour high white
Bicolour high mitted bicolour high mitted 100% bicolour high mitted
Bicolour high mitted bicolour mid high white mitted — bicolour mid high white
Bicolour high mitted bicolour high white100% bicolour mid high white
Bicolour mid high white bicolour mid high white bicolour high mitted — bicolour mid high white — bicolour high white
Bicolour mid high white bicolour high whitebicolour mid high white — bicolour high white
Bicolour high white bicolour high white100% bicolour high white

Genotyp i fenotyp sprawiają, że każdy organizm żywy jest indywidualny i niepowtarzalny.

Za fenotyp uznaje się zespół cech, które są charakterystyczne dla każdego organizmu żywego. Określają one zatem nie tylko człowieka, ale też zwierzęta i rośliny. W przypadku kota, jego fenotyp obejmuje następujące cechy jego wyglądu zewnętrznego: kolor oczu, kolor sierści, umaszczenie, kształt ucha, nosa, łap. Fenotyp określa również budowę ciała. Uwzględnia zatem wielkość, wagę, anatomię (budowę i ułożenie narządów wewnętrznych) oraz fizjologię (czynności życiowe i morfologię).

Dlaczego o tym pisze, ponieważ czasem rodzą się kocięta o zupełnie innym wyglądzie czyli fenotypie niż hodowca zaplanował. Przykład POL Jennifer World*PL  jego  rodzice to colourpoint CH  JENNIFER Snowy Planet*PL DM i true bicolor GIC ROXI BRILLIANT KING of Eulalie*CZ DM według tabeli dziedziczenia umaszczenia mogły nam się urodzić kocięta: colourpoint, bicolor true, a POL z wyglądu jest mitted. Dopiero przyglądając mu się dokładniej zobaczymy różnice, kocurek ma przesunięte V tak, że wygląda jak by miał blaze.  Blaze jest to niewielka ilość bieli, która powinna znajdować się na przestrzeni pomiędzy nosem a czołem. Może być w kształcie gwiazdy, diamentu, klepsydry, ciągłej lub złamanej linii. Kolor noska analogicznie jak u point lub różowy gdy płomień umiejscowiony jest wokół  niego. Kociak teraz już dorosły kocur ma białe rękawiczki na przednich i białe skarpetki na tylnych łapach. Skarpetki jednak sięgają bardzo wysoko, aż do uda. Co można zobaczyć na zamieszczanych niżej zdjęciach. Przypomnę, że ragdoll o umaszczeniu bicolour może mieć kończyny białe lub z kolorem na jednej lub więcej z łapek. Jakie umaszczenie wpisać kotu występując o rodowód? czy takie z tabeli, czy takie jak widzimy. Konsultowałam się z właścicielem ojca miotu, jest to hodowca z długoletnim doświadczeniem, prezes kubu Felinologicznego oraz V-ce Prezes ds. hodowlanych klubu do którego należałam w tym czasie, kazano mi wpisać fenotyp kota, czyli to co widzimy. 

 Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.