Standardy hodowli

Jennifer World*PL ma charakter hodowli domowej – o zdrowie i prawidłowy rozwój naszych czworonożnych przyjaciół staramy się dbać w sposób profesjonalny.

Nasze standardy hodowlane są bardziej restrykcyjne niż te narzucane przez Federacje do której przynależymy FELIS POLONIA (FPL) – Federation Internationale Feline (FIFe).


Stale się rozwijamy i szkolimy bierzemy udział w kongresach, seminariach i webinariach, mamy też bardzo dobry kontakt z naszymi weterynarzami – specjalistami w dziedzinie rozrodu, okulistyki, kardiologi dzięki którym zdobywamy ogromną wiedzę która pomaga nam troszczyć się o nasze ragdolle. Słucham doświadczonych naukowców i praktyków, otwieramy się na nowe odkrycia. Świat weterynarii, felinologii, nauka o rozwoju zarówno fizycznym jak i psychicznym zwierząt szybko się rozwija, a wraz z tym, przybywa wiedzy do zdobycia.

Zdrowie

Szczególnie ważny jest dla nas fakt, aby hodować koty wolne od chorób  dlatego też wszystkie  koty przebadane są genetyczne i echokardiograficznie  w kierunku  HCM kardiomiopatia przerostowa serca oraz genetyczne na PKD torbielowatość nerek z wynikiem N/N. Hodowla wolna od: FeLV ( wirus białaczki kotów ) FIV ( wirus niedoboru immunologicznego).

Od 1.01.2023 obowiązuje Uchwała WZC / FIFe / PFF FPL o obowiązkowych badań na PKD (wielotorbielowatość nerek) dla kotów rasy ragdoll, dla wszystkich kotów zarejestrowanych w PFF Felis Polonia jako koty hodowlane. Warunkiem wydania rodowodów dla kociąt  jest przedstawienie negatywnych wyników badań pod kątem PKD obojga rodziców. 

Hodowla wolna od: FeLV ( wirus białaczki kotów ) FIV ( wirus niedoboru immunologicznego).

Zawsze kierujemy się dobrem przyszłej mamy i jej potomstwa. Kotki hodowlane mają wystarczająco dużo czasu, by odpocząć i powrócić do formy przed ponownym zajściem w ciążę. Regulamin Hodowli i Rejestracji Kotów Federation Internationale Feline FIFe – wydany 01.01.2011 punkt 3.3 Kotki hodowlane. – Kotka nie może mieć więcej niż 3 mioty w ciągu dwóch lat.  2023r. uchwałą na GA FIFe uszczegółowiono ten punktu, kotka może mieć co najwyżej dwa mioty w ciągu 12 miesięcy i nie więcej niż trzy mioty w ciągu 24 miesięcy, o ile lekarz weterynarii i/lub członek FIFe nie zaaprobują inaczej (36/2/0).

Koci emeryci zostają z nami

Obserwując starzenie się kotów w swojej hodowli możemy wyciągnąć sporo ważnych wniosków i włączyć je w życie w doskonaleniu selekcyjnego planu hodowlanego.

Nasze koty są pod stałą nie najtańszą, a najlepszą opieką weterynaryjną. Badania wykonujemy do późnej starości, nawet u kotów już wykastrowanych i wycofanych z hodowli.

Od 2011 roku hodowla pod opieką lekarzy z Przychodni Weterynaryjnej Retina Antoniego Szyllinga 3

Tak cichutko powiem, że jeden z lekarzy tej lecznicy jest właścicielem  naszego wychowanka SOKRATESA.

Lek. wet. Michał Szeląg

Ukończył studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej na lubelskim Uniwersytecie Przyrodniczym. Z przychodnią Retina  jest związany od samego początku i tutaj też, pod okiem doktora Stefanowicza stawiał swoje pierwsze kroki chirurgiczne. W chwili obecnej jest głównym chirurgiem przychodni zajmującym się chirurgią tkanek miękkich i ortopedyczną.
Główne zainteresowania doktora Szeląga obejmują ortopedię (leczenie złamań, uszkodzeń więzadeł i ścięgien), szczególnie urazów w obrębie stawu kolanowego. Ponieważ chirurgia to także zabiegi w obrębie jamy ustnej, doktor Szeląg zajmuje się również zabiegami stomatologicznymi.
Jest członkiem fundacji AOVET – organizacji wyznaczającej standardy postępowania w chirurgii i ortopedii.
Stały i przyjacielski kontakt z uznanymi specjalistami w Polsce inspiruje go do dalszej pracy nad rozwojem chirurgicznym.

Lek. wet. Maciej Rudnicki

Ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej na SGGW w Warszawie w 2011 roku.
Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu krążenia i pulmonologicznych małych zwierząt (głównie psy, koty, króliki, fretki, szynszyle, szczury).
Wykonuje badanie układu krążenia, w tym: EKG, RTG i ECHO SERCA.
Członek Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologów Weterynaryjnych (ESVC).
Poza konsultacjami pacjentów kardiologicznych zajmuje się również anestezjologią.
Jest odpowiedzialny za kwalifikowanie pacjentów do zabiegu oraz dba o ich bezpieczeństwo podczas znieczulenia. W latach 2016 – 2017 odbył trzystopniowy, półtoraroczny kurs podyplomowy z anestezjologii w ramach Międzynarodowej Szkoły Anestezjologii Weterynaryjnej (VASTA) uzyskując w 2018 oficjalny, europejski tytuł VAT (Veterinary Anaesthesia Technican).

Czasami korzystamy też z usług Całodobowej Kliniki Weterynaryjnej ARKA ul. Chłopska 2a

Lek. wet. Jan Zwinczak

Niezwykle ambitny i zaangażowany okulista oraz internista. Zawsze widzi w swoich pacjentach więcej niż zwierzęta wymagające opieki. Tylko na 100% – tak pracuje, bo inaczej po prostu nie potrafi. Zwierzaki czują, że daje z siebie wszystko na każdym kroku. I odwdzięczają mu się ogromną sympatią.

Ukończył z wyróżnieniem wydział medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w 2016 roku. Bez przerwy uczy się na konferencjach i szkoleniach – pod okiem najlepszych polskich i zagranicznych okulistów. Uwielbia używać szerokiego asortymentu urządzeń diagnostycznych takich jak tomograf komputery, usg lub swoich specjalistycznych urządzeń okulistycznych.

Na bezstresowe wizyty domowe przyjeżdża do nas

Lek. wet. Maria Bogusz Ziembiński

szczepi i chipuje nasze kociaki,  od 2013 roku.

Kocięta opuszczające hodowle są:

– dwukrotnie zaszczepione ;
– odrobaczone stosownie do wieku;

Bezpieczeństwo

– każdy maluch wychodzi zachipowany (chip identyfikacyjny to mały mikroprocesor wielkości ziarenka ryżu). Chip nie posiada i nie potrzebuje zewnętrznych źródeł zasilania. Jego działanie aktywowane jest przez fale radiowe o niskich częstotliwościach, wysyłane przez odpowiedni czytnik. Chip aktywuje się tylko i wyłącznie w polu działania czytnika i odsyła do niego swój zaprogramowany niepowtarzalny 15 cyfrowy numer. Chip umieszcza się podskórnie po lewej stronie grzbietu na wysokości łopatek lub między łopatkami za pomocą igły;
– zarejestrowany w bazie danych SAFE-ANIMAL. W razie zagubienia lub kradzieży zawsze zwiększa się szansa na odnalezienie kociaka. 

Po roku od rejestracji Opiekun czworonoga zostanie powiadomiony przez Bazę, że może mieć dostęp do kartoteki swojego zwierzęcia, po założeniu prywatnego konta właściciela. Korzysta wtedy z dodatkowych funkcji indywidualnego profilu: m.in. możliwości aktualizowania zdjęcia oraz danych teleadresowych za pomocą wygodnej aplikacji SAFE-ANIMAL. Aktualizacji informacji o szczepieniach i zabiegach. Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL pobiera należności za zarejestrowanie psa w Polsce, oraz w EUROPETNET z siedzibą w Brukseli, dokąd przesyła numery mikroczipów. Konto właścicielskie aktywowane jest bezpłatnie. Można w nim zarejestrować dowolną ilość zwierząt należących do właściciela. Za każde rejestrowane zwierzę właściciel dokonuje opłaty wybierając jedną z trzech możliwych form subskrypcji: 1 Rok – 59,00 zł, 3 Lata – 149,00 zł, Dożywotnia – 399,00 zł.

Socjalizacja

Kocięta wydajemy do nowych domów po ukończeniu 14 tygodni lub później. Spędzają z mamą optymalnie dużo czasu. Moim zdaniem dopiero w tym wieku stają się kociakami przygotowanymi do życia w nowej rodzinie, a o ich charakterach i dalszym rozwoju możemy naprawdę dużo powiedzieć. Kocię w tym wieku może się wydawać ″stare″ ludziom przyzwyczajonym do ogłoszeń z dużo młodszymi kociętami ″gotowymi do zmiany domu″. Kociątko, koteczek, słodziuteńkie kocie maleństwo im mniejsze tym lepiej… Nic bardziej mylnego – wpierw rozbrajająco niezdarne, a później przepełnione dziecięcą energią kocie nie ma dobrych manier, jest nieokrzesane, nie zna umiaru, nie słucha, skacze, biega jak szalone, mój mąż mówi śmiejąc się – tylko patrzy co zepsuć.

Socjalizacja pierwotna – kluczowy okres rozwoju kociaka. W tym czasie najważniejszy wpływ na kocię mają matka, rodzeństwo i człowiek. Kształtuje się przyszły charakter młodego kota nie wolno odbierać ani dnia z tego czasu, bo każdy dzień to epoka… to lata w porównaniu do gatunku ludzkiego. Wszystkie bodźce, wydarzenia, emocje, których doświadczył mały kotek w okresie socjalizacji pierwotnej, pozostają w jego pamięci i mają ogromny wpływ na jego zachowanie w przyszłości. Bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa w rodzinnym gnieździe, dzięki któremu kocię nabiera odwagi do poznawania otaczającego je świata.

Hodowla to ne tylko kot to cała infrastruktura

Żeby polepszyć środowisko życia naszych kotów i sprawić, by było bardziej rekreacyjne, musieliśmy zrekompensować im brak aktywności i zapewnić coś równie stymulującego. Dlatego kupiliśmy i kupujemy wszystko ″z najwyższych półek″ do takich zaliczają się drapaki, tuby, półki firmy Rufi, kartonowe drapaki firmy myKotty. Zabawki interaktywne Ferplast Flashlight Tor, Ferplast Flashlight Karuzela, Catit Design Senses Super Roller i wiele wiele innych. Nie kupujemy zabawek z myślą ta będzie ostatnia już dość, zabawki się niszczą, nudzą, ciągle na rynku pojawia się coś nowego!
W hodowli są niezbędne oczyszczacze powietrza ze względu na wyłapywanie np. pyłu ze żwirku.
Aby nie narażać zdrowia naszych podopiecznych niezbędne jest ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii do minimum. Służą do tego bakteriobójcze przepływowe lampy UV. Przepływowe lampy bakteriobójcze to jeden z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji powietrza. Taka lampa bakteriobójcza spełnia najwyższe standardy. Najważniejszą cechą lamp przepływowych jest to, że promieniowanie UV-C nie wydostaje się na zewnątrz, dlatego osoby znajdujące się w pomieszczeniu nie są narażone na kontakt ze szkodliwą dla zdrowia radiacją.

Wspieram wiedzą

Od momentu rezerwacji przez długie lata życia kociaka dzielę się prawie 30 letnim hodowlanym doświadczeniem.

Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.