Pielęgnacja i kosmetyki

Koci niezbędnik – co kupić TUTAJ »

Żwirek TUTAJ »

Dlaczego poza kuwetą? TUTAJ »

Przycinane pazurków

Podcinania kocich pazurków nie należy wykonywać narzędziami przeznaczonymi do użytku dla ludzi. Koci pazur ma inny kształt i jest dużo twardszy. Użycie zwykłych cążków może jedynie zniekształcić jego strukturę. Zaopatrzywszy się w odpowiednie przyrządy możemy przystąpić do podcinania. Po delikatnym naciśnięciu opuszki łapki pazury wysuną się. Najważniejszą kwestią jest to, aby podczas podcinania nie dotrzeć do macierzy pazura – wygląda ona jak „różowy, zagięty trójkącik”. Jest to część żywa zawierająca naczynia krwionośne. Jej uszkodzenie wywoła u kota ogromny ból oraz silne krwawienie. Cześć martwa, którą obcinamy, jest przezroczysta. Nie stresujmy się, kiedy kot zacznie protestować przed zabiegiem. Nie broni się on przed bólem, a przed niewygodą. Częstotliwość podcinania pazurów jest różna, zależna od danego osobnika. Niektóre koty wymagają takiego zabiegu co 2 tygodnie, a inne co 2 miesiące. Kiedy więc obcinać? Kiedy pazury zahaczają o koc, ubranie, niszczą przedmioty.

Czesanie

Ragdolle nie mają bardzo wymagającego futra. Niemniej jednak czesanie dobrą drucianą miękką nieostrą szczotką, najlepiej na końcach zakończoną kuleczkami, 3 razy w tygodniu jest podstawą. Również grzebień ze stalowymi obrotowymi zębami jest bardzo przydatny do wygładzania i dokładnego wyczesywania włosa u kotów pół i długowłosych. Na rynku dostępne są grzebienie o różnym stopniu zagęszczenia i długości zębów. Ten z rzadszymi dłuższymi zębami przydaje się do dokładnego rozczesywania ragdolla. Obracające się zęby nie szarpią sierści kota, przez co zabieg pielęgnacji nie jest uciążliwy. Metalowe zęby łatwo utrzymać w czystości, dodatkowo nie odbarwiają się one podczas wieloletniego użytkowania. Plastikowa rączka jest poręczna i nie ślizga się w dłoni. Ten rodzaj grzebienia przydaje się w czasie rozczesywania skołtunień. Swobodne przesuwanie tego rodzaju grzebienia po całej długości sierści świadczy o tym, że nasze zwierzę jest dobrze rozczesane. Oceniam ten produkt jako niezbędny. Przyda nam się też szczotka z naturalnego włosa dzika. Szczotka nie powoduje elektryzowania futra i polecana jest dla ras półdługowłosych do nadania objętości. Przyzwyczajone do pielęgnacji od maleńkości koty często traktują czesanie jako dodatkową formę zabawy. W fazie intensywnego linienia można czesać częściej.  Czesząc trzeba uważać na ogon. W zasadzie nie wolno go dotykać ani szczotką ani grzebieniem. Wyczesany koci ogon odrasta długo – około roku!!!

Kociaki wychodząc do nowych domów zabierają ze sobą cążki, szczotkę lub grzebień wyprawce.

Kąpiel

Przed kąpielą, ragdoll wymaga dokładnego wyczesania.  Jeśli nie zrobimy tego dokładnie cały zabieg kąpania i suszenia znacznie sobie utrudnimy. Przypominam o nie czesaniu ogona, kota mamy wyczesanego, umieszczamy go w wannie lub kabinie prysznicowej najlepiej na kolanach członka rodziny (na kolanach kładziemy ręcznik). W pierwszej kolejności musimy odtłuścić futro.  Jeżeli kot ma bardzo zatłuszczony ogon używamy pasty Goop, ja jednak wolę użyć płynu do naczyń fairy z aktywną pianą.  Następnym krokiem w odtłuszczaniu jest użycie szamponu Anju Beaute Degrease One Step który  rozcieńczamy według ulotki (każdy szampon należy dokładnie rozrobić w wodzie zanim użyjemy go na sierść, ponieważ są to koncentraty wymagające rozwodnienia)  przygotowany  roztwór nakładamy na kota i  wmasowujemy w sierść.  Następnie spłukujemy  bieżącym strumieniem po 2-3 minutach. Kiedy mamy już dokładnie spłukanego kota po odtłuszczeniu przechodzimy do kolejnego etapu. Wybieramy szampon według koloru naszego zwierzaka. Anju  ma cała gamę produktów z której łatwo dopasujemy preparat który, będzie idealny dla naszego pupila np. Diamant Colour Shine Shampoo, Blancheur Colour Shine Shampoo. Szampony są  łagodne, nie są środkami farbującymi, ale stosując je w odpowiednim dopasowaniu do koloru futra naszego kota wyciągniemy z niego idealną głębię koloru, ponieważ preparaty te zawierają odpowiednie składniki wpływające na pigment zawarty w cebulce włosowej. Kiedy dobraliśmy już szampon, wykąpaliśmy kota, możemy przejść do kolejnego etapu aby futro było puszyste po spłukaniu szamponu stosujemy tzw teksture. Nakłada się ją  tak samo jak szampon czy odtłuszczacz, a następnie spłukuje.  Aby efekt naszej pracy był doskonały, należy bardzo dokładnie spłukać szampon. Im dokładniej spłuczemy, tym kot się będzie lepiej prezentował. Po  kąpieli, zawijamy kota w bardzo chłonny ręcznik, lub prześcieradło płócienne. Dobrze też użyć papierowych ręczników. Po wstępnym osuszeniu kota przygotowujemy go do suszenia suszarką. W pierwszej kolejności grzebieniem szeroko rozstawionymi zębami przeczesujemy wilgotne futro: grzbiet, brzuch, kryzę, portki. Suszymy  cały czas szczotkując pod włos używając szczotki z długimi kolcami,  partia po partii zaczynając od grzbietu. Kiedy nasz kot bardzo boi się suszarki wysuszmy  go  przez kratki transportera, gdzie kot będzie czuł się znacznie bezpieczniej. Należy jednak zwrócić szczególne uwagę na to czy kotu nie jest za gorąco, czy cieple powietrze z suszarki ma możliwość wylotu z drugiej strony klatki. Nie wolno pozostawiać kota samego w transporterze, gdy jest włączona suszarka!

  Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.