Pielęgnacja i kosmetyki

Koci niezbędnik – co kupić TUTAJ »

Żwirek TUTAJ »

Dlaczego poza kuwetą? TUTAJ »

PIELĘGNACJA OCZU, PRZYCINANIE PAZURKÓW, CZESANIE, KĄPIEL

Pielęgnacja oczu

Opti Clear – płyn do przemywania oczu dla małych i dużych zwierząt do kupienia Sklep Jeździecki Skoczek link TUTAJ »  Bardzo polecam ten sklep.

Opti Clear to preparat pielęgnacyjny, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia i wydzieliny z okolic oczu. Dzięki wysokiej zawartości niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego łagodzi podrażnienia spojówek oraz ułatwia naturalne nawilżenie oczu i powiek.

Wskazania do stosowania preparatu:

• usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni oka
• łagodzenie objawów podrażnienia oka (swędzenie, pieczenie, łzawienie)
• przekrwienie oczu
• pomocne przy zatkaniu kanalików łzowo – nosowych

Przycinane pazurków

Podcinania kocich pazurków nie należy wykonywać narzędziami przeznaczonymi do użytku dla ludzi. Koci pazur ma inny kształt i jest dużo twardszy. Użycie zwykłych cążków może jedynie zniekształcić jego strukturę. Zaopatrzywszy się w odpowiednie przyrządy możemy przystąpić do podcinania. Po delikatnym naciśnięciu opuszki łapki pazury wysuną się. Najważniejszą kwestią jest to, aby podczas podcinania nie dotrzeć do macierzy pazura – wygląda ona jak „różowy, zagięty trójkącik”. Jest to część żywa zawierająca naczynia krwionośne. Jej uszkodzenie wywoła u kota ogromny ból oraz silne krwawienie. Cześć martwa, którą obcinamy, jest przezroczysta. Nie stresujmy się, kiedy kot zacznie protestować przed zabiegiem. Nie broni się on przed bólem, a przed niewygodą. Częstotliwość podcinania pazurów jest różna, zależna od danego osobnika. Niektóre koty wymagają takiego zabiegu co 2 tygodnie, a inne co 2 miesiące. Kiedy więc obcinać? Kiedy pazury zahaczają o koc, ubranie, niszczą przedmioty.

Czesanie

Ragdolle nie mają bardzo wymagającego futra. Niemniej jednak czesanie dobrą drucianą miękką nieostrą szczotką, najlepiej na końcach zakończoną kuleczkami, 3 razy w tygodniu jest podstawą. Również grzebień ze stalowymi obrotowymi zębami jest bardzo przydatny do wygładzania i dokładnego wyczesywania włosa u kotów pół i długowłosych. Na rynku dostępne są grzebienie o różnym stopniu zagęszczenia i długości zębów. Ten z rzadszymi dłuższymi zębami przydaje się do dokładnego rozczesywania ragdolla. Obracające się zęby nie szarpią sierści kota, przez co zabieg pielęgnacji nie jest uciążliwy. Metalowe zęby łatwo utrzymać w czystości, dodatkowo nie odbarwiają się one podczas wieloletniego użytkowania. Plastikowa rączka jest poręczna i nie ślizga się w dłoni. Ten rodzaj grzebienia przydaje się w czasie rozczesywania skołtunień. Swobodne przesuwanie tego rodzaju grzebienia po całej długości sierści świadczy o tym, że nasze zwierzę jest dobrze rozczesane. Oceniam ten produkt jako niezbędny. Przyda nam się też szczotka z naturalnego włosa dzika. Szczotka nie powoduje elektryzowania futra i polecana jest dla ras półdługowłosych do nadania objętości. Przyzwyczajone do pielęgnacji od maleńkości koty często traktują czesanie jako dodatkową formę zabawy. W fazie intensywnego linienia można czesać częściej. Czesząc trzeba uważać na ogon. W zasadzie nie wolno go dotykać ani szczotką ani grzebieniem. Wyczesany koci ogon odrasta długo – około roku!!!

 

Kąpiel

Przed kąpielą, ragdoll wymaga dokładnego wyczesania.  Jeśli nie zrobimy tego dokładnie cały zabieg kąpania i suszenia znacznie sobie utrudnimy. Przypominam o nie czesaniu ogona, kota mamy wyczesanego, umieszczamy go w wannie lub kabinie prysznicowej najlepiej na kolanach członka rodziny (na kolanach kładziemy ręcznik). W pierwszej kolejności musimy odtłuścić futro.  Jeżeli kot ma bardzo zatłuszczony ogon używamy pasty Goop, ja jednak wolę użyć płynu do naczyń fairy z aktywną pianą. Kolejnym krokiem jest użycie zestawu kosmetyków K9 z serii Kat Aloe Vera do pielęgnacji kotów, w którego skład wchodzą 3 produkty: delikatny, nawilżający szampon aloesowy, odżywka oraz spray rozkołtuniający.

  1. Szampon aloesowy dla kotów K9 Competition Kat Shampoo – 100ml

Przeznaczony do pielęgnacji czworonogów z wrażliwą, skłonną do alergii skórą. Odpowiedni do wszystkich rodzajów i kolorów sierści. Oczyszcza skórę i sierść zwierzęcia bez ingerowania czy zmywania naturalnej warstwy ochronnej. Zawiera aloes, prowitaminę B5 i proteiny pszenicy. Koi i nawilża przesuszony naskórek, zmniejsza jego zaczerwienienie i łuszczenie.
Dostarcza substancji odżywczych, kondycjonujących sierść. Ułatwia rozczesywanie, znacznie skraca czas suszenia. Bardzo ekonomiczny i mocno skoncentrowany. Może być rozcieńczany w stosunku 1:20. Odpowiedni również dla psów, królików i innych zwierząt domowych. 

Sposób użycia:
Na uprzednio zmoczone włosy nanieść szampon, dokładnie rozprowadzić i wmasować do uzyskania piany. W przypadku zwierzęcia ze suchym włosem spłukać za pomocą letniej wody. U czworonogów z tłustą sierścią spłukać szampon ciepłą wodą. Powtórzyć cały proces. Dla optymalnych wyników na koniec użyć odżywkę K9 Kat Conditioner.

Skład:
Aqua, mg laurylsulfat, cocobetain, certifierad aloe vera, cocoamphodin, D-panthenol, wheat protein, xylitylglucoside, preservative pH 5,5.

  1. Odżywka aloesowa dla kotów K9 Aloe Vera Kat Conditioner – 100ml

Dodaje sierści pięknego blasku, ułatwia rozczesywanie kołtunów. Działa antystatycznie, kontroluje puszenie jednocześnie nadając włosom odpowiedniej objętości. Może być stosowana do pielęgnacji czworonogów z wrażliwą, skłonną do alergii skórą. Koi i nawilża przesuszony naskórek, zmniejsza jego przesuszenie, zaczerwienie i łuszczenie. Odpowiedna do wszystkich rodzajów i kolorów sierści. Zawiera aloes, prowitaminę B5 i proteiny pszenicy.
Dostarcza substancji odżywczych, kondycjonujących sierść. Ułatwia rozczesywanie, znacznie skraca czas suszenia. Nadaje się do przygotowania kota do wystawy. Bardzo ekonomiczna i mocno skoncentrowana. Może być rozcieńczana w stosunku 1:40. Odpowiednia również dla psów, królików i innych zwierząt domowych.

Sposób użycia:
zacząć od umycia sierści szamponem K9 Kat Shampoo. Nałożyć odżywkę na wilgotną szatę i delikatnie wmasować. Pozostawić na chwilę. W przypadku zwierzęcia ze suchym włosem spłukać za pomocą letniej wody. U czworonogów z tłustą sierścią spłukać odżywkę ciepłą wodą.

Skład:
Aqua, steramidop ropyl lactate aloe barbadensis  leaf extract, weatgermanidopropyl lactate, D-panthenol, wheat protein, xylitylglucoside, fragrance, preservative. pH 4,5.

  1. Odżywka rozkołtuniająca dla kotów K9 Aloe Vera Kat Conditioner Spray – 100ml

Jej właściwości pozwalają na szybkie, skuteczne poradzenie sobie nawet z najbardziej splątaną sierścią. Dodaje objętości, bez nadmiernego i niekontrolowanego puszenia. Sprawia, że sierść jest bardziej podatna na układanie. Dzięki obecności wyciągu z certyfikowanego aloesu, protein pszenicy, prowitaminy B5  preparat nie tylko ułatwia rozczesywanie, a także odżywia i odbudowuje sierść, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. Nano liposomy ekstremalnie penetrują łuskę włosa i wzmacniają efekt końcowy pielęgnacji. Regularnie stosowana chroni szatę zwierzęcia przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, zapobiega plątaniu i kołtunieniu oraz powoduje, że sierść jest przyjemnie gładka.

Sposób użycia:
rozpylać na suchy lub wilgotny włos, aby ułatwić i chronić włos podczas czesania. Spryskać bezpośrednio na kołtun i wmasować, a następnie delikatnie rozplątać.

Skład:
Aqua, aloe barbadensis leaf extract, weat germanidopropyl lactate, hydrolyzed wheat protein, steramidopropyl morpholine lactate, D-panthenol, nano-liposomes, potassium sorbate pH 4,5

Aby efekt naszej pracy był doskonały, należy bardzo dokładnie spłukać szampon. Im dokładniej spłuczemy, tym kot się będzie lepiej prezentował. Po  kąpieli, zawijamy kota w bardzo chłonny ręcznik, lub prześcieradło płócienne. Dobrze też użyć papierowych ręczników. Po wstępnym osuszeniu kota przygotowujemy go do suszenia suszarką. W pierwszej kolejności grzebieniem szeroko rozstawionymi zębami przeczesujemy wilgotne futro: grzbiet, brzuch, kryzę, portki. Suszymy  cały czas szczotkując pod włos używając szczotki z długimi kolcami,  partia po partii zaczynając od grzbietu. Kiedy nasz kot bardzo boi się suszarki wysuszmy  go  przez kratki transportera, gdzie kot będzie czuł się znacznie bezpieczniej. Należy jednak zwrócić szczególne uwagę na to czy kotu nie jest za gorąco, czy cieple powietrze z suszarki ma możliwość wylotu z drugiej strony klatki. Nie wolno pozostawiać kota samego w transporterze, gdy jest włączona suszarka!

 

Przygotowanie kota do SHOW:

Tak jak pisałam wcześniej przed kąpielą, ragdoll wymaga dokładnego wyczesania.  Jeśli nie zrobimy tego dokładnie cały zabieg kąpania i suszenia znacznie sobie utrudnimy. W pierwszej kolejności musimy odtłuścić futro.  Jeżeli kot ma bardzo zatłuszczony ogon używamy pasty Goop, ja jednak wolę użyć płynu do naczyń fairy z aktywną pianą. Następnym krokiem w odtłuszczaniu jest użycie szamponu Anju Beaute Degrease One Step który  rozcieńczamy według ulotki (każdy szampon należy dokładnie rozrobić w wodzie zanim użyjemy go na sierść, ponieważ są to koncentraty wymagające rozwodnienia)  przygotowany  roztwór nakładamy na kota i  wmasowujemy w sierść.  Następnie spłukujemy  bieżącym strumieniem po 2-3 minutach. Kiedy mamy już dokładnie spłukanego kota po odtłuszczeniu przechodzimy do kolejnego etapu. Wybieramy szampon według koloru naszego zwierzaka. Anju  ma cała gamę produktów z której łatwo dopasujemy preparat który, będzie idealny dla naszego pupila np. Diamant Colour Shine Shampoo, Blancheur Colour Shine Shampoo. Szampony są  łagodne, nie są środkami farbującymi, ale stosując je w odpowiednim dopasowaniu do koloru futra naszego kota wyciągniemy z niego idealną głębię koloru, ponieważ preparaty te zawierają odpowiednie składniki wpływające na pigment zawarty w cebulce włosowej. Kiedy dobraliśmy już szampon, wykąpaliśmy kota, możemy przejść do kolejnego etapu aby futro było puszyste po spłukaniu szamponu stosujemy tzw teksture. Nakłada się ją  tak samo jak szampon czy odtłuszczacz, a następnie spłukuje.  Aby efekt naszej pracy był doskonały, należy bardzo dokładnie spłukać szampon. Im dokładniej spłuczemy, tym kot się będzie lepiej prezentował. Po kąpieli, zawijamy kota w bardzo chłonny ręcznik, lub prześcieradło płócienne. Dobrze też użyć papierowych ręczników. Po wstępnym osuszeniu kota przygotowujemy go do suszenia suszarką. W pierwszej kolejności grzebieniem szeroko rozstawionymi zębami przeczesujemy wilgotne futro: grzbiet, brzuch, kryzę, portki. Suszymy  cały czas szczotkując pod włos używając szczotki z długimi kolcami,  partia po partii zaczynając od grzbietu.

  Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.