Zabawa z kotem

Koty niewychodzące szczególnie mocno narażone są na stres oraz nudę. Zabawa z kotem jest ważna dla jego zdrowia, a także utrzymania z nim więzi emocjonalnej.
Kocie zabawki

Misie Kot to niezwykle rozrywkowe stworzenie,  potrafi bawić się wszystkim. Kawałkiem papieru lub folii zwiniętej w kulkę, skuwką od długopisu albo dowolnym przedmiotem zawieszonym na kawałku sznurka, kociak po prostu nie jest w stanie oprzeć się pokusie zabawy. Co więcej, będzie on bezgranicznie szczęśliwy, jeśli przyłączysz się do jego harców. U nas podstawą jest zabawa w berka czyli ganianie się w tę i z powrotem po całym domu. I nie mam tu na myśli ganiania za piórkiem, sznurówką czy za smakołykiem, a bieganie dla samego biegania. Czas zabawy ułatwia budowanie silnej więzi pomiędzy człowiekiem, a czworonogiem. Bawienie się z kotem pozwala mu też zachować odpowiednią wagę. Kot, który ma mało ruchu szybko zaczyna tyć.

Koty jak nasze dzieci też lobią pluszaki oraz zabawki robione na szydełku.

Na rynku pojawiły się  kocie zabawki interaktywne. Sprawdzają się  podczas naszej nieobecności do kupienia np. w zooplus TUTAJ »

Czas i długość zabawy

Koty śpią średnio 16 godzin na dobę. W rankingu śpiochów dumnie zajmują drugą pozycję, tuż za leniwcami. Koty domowe odziedziczyły wzorce snu w genach po swoich przodkach. To dlatego bardziej aktywne są wieczorami, w nocy oraz o świcie.

  1. Pamiętajmy, że poranek oraz późny wieczór są dla kotów porami polowań. Wieczorna zabawa z pewnością ułatwi późniejsze zaśnięcie.
  2. Bawimy się z kotem regularnie, codziennie w formie rytuału na który kot może liczyć.
  3. Kot to nie maratończyk! Zabawa powinna trwać krótko, od kilku do max. kilkunastu minut, kilka razy dziennie.
UWAGA !!!
  1. Nigdy nie zachęcaj kota do rzucania się na twoje ręce i nogi i bawienia się nimi. Bo to prosta droga do wyzwolenia u kota agresji łowczej w naszym kierunku – u małego kota to może być zabawne, ale dorosły kot skaczący do łydek czy dłoni to już mniej zabawne.
  2. Zabawki, którymi bawimy się z kotem powinny być chowane i wyjmowane tylko na czas wspólnej zabawy i co jakiś czas wymieniane, żeby się nie znudziły.
  3.  NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY: kłębki wełny, szpulki nici które mogą utknąć w gardle lub zablokować żołądek, kable pod napięciem – kociaki są ciekawskie i lepiej zapobiegać możliwym kłopotom. Niebezpieczne są również kocie zabawki mocowane na gumce, żyłce sznurku gdyż podczas zabawy kot może zaplatać się i udusić. Nigdy nie pozwalajmy kotu bawić się plastikowymi torebkami. Pilnuj swojego pupila podczas zabawy, niezależnie od rodzaju używanej zabawki. Regularnie sprawdzaj jej stan i wymień ją na nową, jeżeli zauważysz uszkodzenia lub brakujące elementy, ponieważ mogą one doprowadzić do zranienia zwierzęcia.
W co i jak się bawić?

Najlepszą zabawą będzie taka, która przypomina swoją formą polowanie. A więc zorganizujmy kotu łowy, składające się z następujących elementów: czajenie się na ukrytą ofiarę, podchodzenie, pogoń, złapanie, rozszarpanie. Bardziej aktywne koty warto zainteresować szkoleniem – ćwiczenie komend i sztuczek może być bardzo satysfakcjonujące zarówno dla futrzaka jak i dla człowieka.

 

Ważne jest odpowiednie przystosowanie mieszkania!!!

 

 

myKottyCzasem słyszę, że uwielbiacie Państwo  otwarte przestrzenie, że macie puste ściany, puste podłogi. Pytacie  poco kupować drapak? i od razu sami odpowiadacie, pewnie kot i tak z niego nie będzie korzystał. Czy nie wystarczyłoby tylko jakieś legowisko? Dostaje zdjęcie od Rodzin gdzie kot leży na  zbyt małym dla  niego drapaczku który jest wciśnięty w kąt, żeby nie psuł widoku.

Kot jest stworzeniem ciekawym świata, uwielbia eksplorować, jako zwierzę terytorialne ma też bardzo silną potrzebę patrolowania swojego otoczenia, musi mieć miejsca, nie jedno miejsce, a miejsca, w których będzie mógł to terytorium oznakować, na różne sposoby, drapiąc powierzchnie pionowe, poziome, ocierając policzkami. Takich punktów powinniśmy mieć wiele, na różnych poziomach,  na podłodze, na zorganizowanych odpowiednio ścieżkach. Obchody takie kot robi w ciągu dnia wielokrotnie. Jak uszczęśliwić kota? Jeśli masz mały metraż, postaraj się rozbudować przestrzeń w górę. Zamontuj półkę, pozwól kotu zorganizować sobie legowisko na komodzie lub półce. Koty uwielbiają obserwować wszystko z góry. Czują się dzięki temu bezpieczniej. A jak wiemy, to daje im poczucie stabilizacji – fundamentu kociego szczęścia i spokoju. Drapak też może być pięknym ekskluzywnym meblem, zwłaszcza te firmy Rufi TUTAJ »,  PRASKA TUTAJ »

Przetestuj tak modne ostatnio drapaki z tekturowych kartonów – ich faktura jest bardzo atrakcyjna dla kocich łapek tu polecam firmę myKotty TUTAJ »

Widok za oknem

Nie zasłaniaj okien żaluzjami, pozwól kotu na swobodny dostęp do okiennego parapetu. Stwórz koci kącik, legowisko, miejsce, w którym bez przeszkód będzie mógł oddawać się codziennym obserwacjom życia zewnętrznego podczas Twojej nieobecności. Na dworze przecież dzieje się tak wiele rzeczy, przyciągających kocią uwagę.

Zapraszam Państwa na stronę internetową POZNAJ KOTA! Pani  Doroty Szadurskiej TUTAJ »

Dorota Szadurska, behawiorystka COAPE i Studium Kot
Absolwentka Psychologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Absolwentka Pielęgnacji i Chowu Zwierząt Towarzyszących Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Członek The International Society of Animal Professionals

Cytat: Czym jest stres?

Potoczne rozumienie stresu, czyli że kot (czy człowiek) jest zdenerwowany bądź pobudzony nijak się ma do tego czym naprawdę jest. Takie uproszczenie wzięło się zapewne stąd, że niekiedy widzimy wyraźnie objawy stresu i kojarzą nam się waśnie ze zdenerwowaniem, stres jednak jest czymś, co dzieje się na poziomie fizjologicznym bez angażowania naszej woli czy możliwości świadomego kontrolowania jego przebiegu. Stres to fizjologiczna odpowiedź organizmu na zmiany w otaczającym go świecie, nie tylko na te złe, ale również na te dobre…

Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.