Zabawa z kotem

Koty niewychodzące szczególnie mocno narażone są na stres oraz nudę. Zabawa z kotem jest ważna dla jego zdrowia, a także utrzymania z nim więzi emocjonalnej.

 
 
 
 
 ZAMIS i ZORAN Jennifer World*PL

KOCIE ZABAWKI

Kot to niezwykle rozrywkowe stworzenie,  potrafi bawić się wszystkim. Kawałkiem papieru lub folii zwiniętej w kulkę, skuwką od długopisu albo dowolnym przedmiotem zawieszonym na kawałku sznurka, kociak po prostu nie jest w stanie oprzeć się pokusie zabawy. Co więcej, będzie on bezgranicznie szczęśliwy, jeśli przyłączysz się do jego harców. U nas podstawą jest zabawa w berka czyli ganianie się w tę i z powrotem po całym domu. I nie mam tu na myśli ganiania za opiekunem z piórkiem, sznurówką czy za smakołykiem, a bieganie dla samego biegania. Czas zabawy ułatwia budowanie silnej więzi pomiędzy człowiekiem, a czworonogiem. Bawienie się z kotem pozwala mu też zachować odpowiednią wagę. Kot, który ma mało ruchu szybko zaczyna tyć.

Polecam wędki teleskopowe.

Pluszaki,  zabawki robione na szydełku, 

Koty śpią średnio 16 godzin na dobę. W rankingu śpiochów dumnie zajmują drugą pozycję, tuż za leniwcami. Koty domowe odziedziczyły wzorce snu w genach po swoich przodkach. To dlatego bardziej aktywne są wieczorami, w nocy oraz o świcie.

  1. Pamiętajmy, że poranek oraz późny wieczór są dla kotów porami polowań. Wieczorna zabawa z pewnością ułatwi późniejsze zaśnięcie.
  2. Bawimy się z kotem regularnie, codziennie w formie rytuału na który kot może liczyć.
  3. Kot to nie maratończyk! Zabawa powinna trwać krótko, ale często (od kilku do max. kilkunastu minut, kilka razy dziennie).
  4. Nigdy nie zachęcaj kota do rzucania się na twoje ręce i nogi i bawienia się nimi. Bo to prosta droga do wyzwolenia u kota agresji łowczej w naszym kierunku – u małego kota to może być zabawne, ale dorosły kot skaczący do łydek czy dłoni to już mniej zabawne.
  5. Zabawki, którymi bawimy się z kotem powinny być chowane i wyjmowane tylko na czas wspólnej zabawy i co jakiś czas wymieniane, żeby się nie znudziły.
  6. UWAGA NA NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY: kłębki wełny, szpulki nici które mogą utknąć w gardle lub zablokować żołądek, kable pod napięciem – kociaki są ciekawskie i lepiej zapobiegać możliwym kłopotom. Niebezpieczne są również kocie zabawki mocowane na gumce, żyłce sznurku gdyż podczas zabawy kot może zaplatać się i udusić. Nigdy nie pozwalajmy kotu bawić się plastikowymi torebkami.

IC ELEKTRA Jennifer World*PL koci Master Chef – nawet garnki mogą być miejscem zabawy.

Wiemy już kot potrzebuje zabawy, ale w co i jak się z nim bawić? Najlepszą zabawą będzie taka, która przypomina swoją formą polowanie. A więc zorganizujmy kotu łowy, składające się z następujących elementów: czajenie się na ukrytą ofiarę, podchodzenie, pogoń, złapanie, rozszarpanie. Bardziej aktywne koty warto zainteresować szkoleniem – ćwiczenie komend i sztuczek może być bardzo satysfakcjonujące zarówno dla futrzaka jak i dla człowieka.

Na rynku pojawiły się  kocie zabawki interaktywne. To też super zabawa! podczas naszej nieobecności.

Uwaga: Zawsze pilnuj swojego pupila podczas zabawy, niezależnie od rodzaju używanej zabawki. Regularnie sprawdzaj jej stan i wymień ją na nową, jeżeli zauważysz uszkodzenia lub brakujące elementy, ponieważ mogą one doprowadzić do zranienia zwierzęcia.
 
KOT LUBI OBSERWOWAĆ

Czasem słyszę, że uwielbiacie Państwo  otwarte przestrzenie, że macie puste ściany, puste podłogi. Pytacie  poco kupować drapak? i od razu sami odpowiadacie, pewnie kot i tak z niego nie będzie korzystał. Czy nie wystarczyłoby tylko jakieś legowisko? Dostaje zdjęcie od Rodzin gdzie kot leży na  zbyt małym dla  niego drapaczku który jest wciśnięty w kąt, żeby nie psuł widoku.

Ważne jest odpowiednie przystosowanie mieszkania. Kot jest stworzeniem ciekawym świata, uwielbia eksplorować, jako zwierzę terytorialne ma też bardzo silną potrzebę patrolowania swojego otoczenia, musi mieć miejsca, nie jedno miejsce, a miejsca, w których będzie mógł to terytorium oznakować, na różne sposoby, drapiąc powierzchnie pionowe, poziome, ocierając policzkami. Takich punktów powinniśmy mieć wiele, na różnych poziomach,  na podłodze, na zorganizowanych odpowiednio ścieżkach. Obchody takie kot robi w ciągu dnia wielokrotnie. Jak uszczęśliwić kota? Jeśli masz mały metraż, postaraj się rozbudować przestrzeń w górę. Postaw drapak, zamontuj półkę (tu przypomnę ragdoll nie musi mieć bardzo wysokiego drapaka wystarczy do 160cm), pozwól kotu zorganizować sobie legowisko na komodzie lub półce. Koty uwielbiają obserwować wszystko z góry. Czują się dzięki temu bezpieczniej. A jak wiemy, to daje im poczucie stabilizacji – fundamentu kociego szczęścia i spokoju.

Drapak też może być pięknym ekskluzywnym meblem

Widok za oknem

Nie zasłaniaj okien żaluzjami, pozwól kotu na swobodny dostęp do okiennego parapetu. Stwórz koci kącik, legowisko, miejsce, w którym bez przeszkód będzie mógł oddawać się codziennym obserwacjom życia zewnętrznego podczas Twojej nieobecności. Na dworze przecież dzieje się tak wiele rzeczy, przyciągających kocią uwagę.

 
 
 
 
 

 ZAMIS i ZORAN Jennifer World*PL


Kiedy kot ociera się o Twoje nogi, sygnalizuje, że potrzebna jest mu Twoja uwaga – jeśli schylasz się, a on dalej się ociera – potrzebuje pieszczot, jeśli otrzyma Twoją uwagę i zaczyna odchodzić, idź  za nim, chce Ci pokazać konkretne miejsce, zdarzenie lub zmienić otoczenie.

Nawet 3 tygodniowe kociaki lubią i chcą się bawić

KARANIE

Koty nie rozumieją istoty kary. Dlatego lepsze efekty daje zachęcanie ich do właściwego zachowania. Pamiętać musimy o szacunku, pozytywnym wzmacnianiu i nagrodach.

Opiekun kota nie staje się jego posiadaczem – ma tworzyć z kotem relacje.

 

Napisze tak bardziej zrozumiale!  co robisz jak Twój kociak robi coś, do czego chcesz go zniechęcić np. wskakuje na kuchenny blat?  KRZYCZYSZ, FUKASZ, BIJESZ ŚCIERKĄ LUB GAZETĄ, PSIKASZ WODĄ ZE SPRYSKIWACZA. Jak potem kot nie chce do Ciebie przyjść obchodzi Cię z daleka  na początku śmiejesz się, że kot się na  obraził, a potem że masz kota dzikusa. B R E D N I E kot się Ciebie boi  żyje w ogromnym stresie. Odzyskanie kociej przyjaźni może być niemożliwe.

Nigdy nie podnoś kota za skórę na karku. Wbrew powszechnej opinii kot nie czuje się wtedy bezpiecznie, lecz panicznie się boi, bo nie wie, co się z nim dzieje. Przeżywa ogromny stres.

Jeśli nie kary, to co? Pochwały i nagrody.

Kot skorzystał z drapaka – świetnie, głaszczesz go, bawisz się z nim laserkiem, nakierowując mruczka na drapak, fundujesz mu dodatkową porcję zabawy. Kot wskoczył na naszykowaną specjalnie dla niego półkę-punkt widokowy przy oknie – pogłaszcz go i poszczekajcie razem na ptaki za oknem.

Zniechęcanie i alternatywa

By zniechęcić kota do drapania mebli i obić kanapy, obklejasz je taśmą dwustronną. Równocześnie musisz zapewnić kotu alternatywę – jak już wcześniej pisałam najlepiej sprawdzi się drapak, dostosowany do jego wielkości i upodobań. Przetestuj tak modne ostatnio drapaki z tekturowych kartonów – ich faktura jest bardzo atrakcyjna dla kocich łapek, większość kotów już po kilku dniach wie, o co chodzi z tymi tekturkami.

Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.