Jak nie bawić się z kotem, konsekwencje złej zabawy

Choć mogłoby się wydawać, że machanie wędką przed kocim nosem to żadna filozofia, w rzeczywistości spore grono opiekunów robi to źle. Koty są prawdziwymi krótkowidzami, wyraźnie widzą tylko do około 6 metrów przed sobą!

1. Nie machaj piórkiem, wędką czy inną zabawką zbyt szybko, kot musi mieć możliwość skupienia wzroku na  zdobyczy.

Konsekwencje zbyt szybkiego poruszania głową, czy gałką oczną by nadążyć za przysłowiowym piórkiem:

– atak przypominającego padaczkę;

– takie machanie, może doprowadzić do poczucia rezygnacji, a w końcu – do niechęci do wspólnej zabawy. 

Zabawa z kotem ma za zadanie jak najlepiej imitować polowanie. Oznacza to, że chwytając za wędkę, powinniśmy poruszać nią  dokładnie tak, jak poruszała by się potencjalna ofiara.

2. Kot nie powinien biegać za piórkiem w kółko.

Konsekwencje takiej zabawy:

– tak samo jak nam, może zawrócić mu się w głowie, mogą wystąpić torsje, drgawki;

– rozpędzony kociak może w  coś uderzyć i poważnie zranić.

Zamiast wymachiwać zabawką bez ładu i składu, spróbuj poruszać nią delikatnie pod dywanem lub za zasłoną. Zaszuraj, poczekaj, znów poruszaj. Pamiętaj NIE POMIJAJ żadnego z etapów „polowania”, a w szczególności satysfakcji związanej ze schwytaniem i zjedzeniem ofiary.

3. Koty zdecydowanie mają naturę sprinterów, a nie maratończyków! Zabawa powinna trwać krótko, od kilku do max. kilkunastu minut, kilka razy dziennie. Jeśli Twój kot jest bardzo energiczny możesz zwiększyć ilość sesji zabawy, ale nie czas ich trwania. 

Konsekwencje:

– silne pobudzenie które może  prowadzić do zachowań niepożądanych m.in agresji skierowanej na opiekunów.

Podczas zabawy koty bardzo często przekraczają swoje fizyczne granice. Po intensywnej zabawie można zauważyć szybki oddech i dyszenie. Kot otwiera pysk, wystawia język i dyszy. W ekstremalnych sytuacjach mogą pojawić się nawet duszności. Zdecydowanie jest to moment, w którym powinieneś przerwać zabawę i pozwolić kotu na odpoczynek.

– zbyt długa i zbyt intensywna zabawa może poważnie nadwyrężyć zdrowie mruczka.

4. Nie pozwalaj, aby Twój kotek traktował Twoje ręce i nogi jako zabawki.

Konsekwencje:

– zachęcanie kociaka do zabawy rękami i nogami może skończyć się utrwaleniem w nim nawyku polowania na człowieka. O ile w przypadku kilkutygodniowego kociaka takie zachowanie może być uważane za słodkie, szybko przestaje takie być, gdy zwierzak dorasta, zwiększa się jego ciężar i siła, a pazury i zęby stają się ostrzejsze. 

– kot, który od początku uczony jest tego, że człowiek jest świetną zabawką, bardzo często zaczyna atakować, gryźć i polować na niego. Problem z takim zachowaniem jest taki, że lubi wchodzić w nawyk i narastać. Możemy mieć za chwilę do czynienia z kotem agresywnym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *