KOCIA ANTYKONCEPCJA czyli sterylizacja lub kastracja

Przyjęło się w naszym kraju i chyba w świecie, że jeżeli mówimy o „kastracji” to mamy na myśli kocury, natomiast jeżeli mówimy o „sterylizacji” to najczęściej myślimy o kotkach. Poprawnie usunięcie samych jajników nazywa się sterylizacją zabieg ten jest wykonywany u nas rzadko, choć są już w Polsce kliniki weterynaryjne które wykonują ten zabieg laparoskopowo. Usunięcie macicy i przydatków poprawnie nazywa się  kastracją.


Sterylizacja farmakologiczna – to podawanie preparatów zawierających syntetyczne pochodne progesteronu tzw. progestageny, ale leki te mają działanie uboczne (mogą powodować ropomacicze, spowodować cukrzycę). Progestageny sprzyjają rozwojowi złośliwych guzów gruczołu mlekowego u kotek.

Sterylizacja chirurgiczna – polega na podwiązaniu jajowodów lub usunięciu jajników (u kotek)  podwiązaniu nasieniowodów (u kocurów) bez usuwania gonad i przydatków.

Polecam kastracje chirurgiczną, zarówno kotki jak i kocura.

Kastracja – usunięcie jajników i macicy (owariohisteriektomia) u kotek, a usunięcie jąder u kocurów.

Kastracja kocura wykonywana jest w wieku od 5 do 6 miesięcy czasem wcześniej. Nie będę rozpisywać się z jakich względów wolę by kastracja u kocura została wykonana pomiędzy 5, a 8 miesiącem życia Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, rany skórnej się nie zaszywa.

Kastrację kotek wykonuje się zazwyczaj między 5 a 7 miesiącem życia. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Cięcie chirurgiczne długości ok. 2 cm przebiega (w zależności od metody) albo w dole głodowym na boku zwierzęcia lub w linii pośrodkowej tzw. linii białej jamy brzusznej. Po wykonaniu cięcia  lekarz wycina jajniki i macicę, a następnie zakłada szwy. W zależności od rodzaju szwów, zostają one usunięte po około 10 dniach, lub samoistnie się rozpuszczą.

Jeżeli jesteście Państwo na Facebook zapraszamy do wysłuchania całego wykładu prof. dr hab. Wojciecha Niżańskiego  część dotycząca kotów od 28 minuty TUTAJ »

BARDZO WAŻNE KASTRACJĘ KOTEK NALEŻY WYKONAĆ PRZED PIERWSZYM MARCOWANIEM CZYLI JAK POTOCZNIE MÓWIMY PIERWSZĄ RUJĄ. Kastracja wykonana przed pierwszą rują w 100% eliminuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego (niestety najczęściej złośliwych). Jeżeli ktokolwiek, a zwłaszcza weterynarz  będzie Państwu wmawiał, że najlepiej kastrować kotkę po pierwszej rui jest niedouczony i nie przeżywał tragedii związanej z nowotworem gruczołu mlekowego kotki. Wystarczy w przeglądarkę internetową wpisać guzy gruczołu mlekowego kotki, a sami się Państwo dowiecie, że są one hormonozależne. Guz sutka to najczęstsza choroba nowotworowa kotek, stanowiąca ok 15-20% wszystkich nowotworów. Niestety, w przypadku kotów, ok. 90% tych nowotworów to guzy złośliwe, czyli takie, które dają przerzuty do innych narządów, co zwykle kończy się śmiercią kotki. Brzuch kotki powinien być przez nas systematycznie „obmacywany” w czasie pieszczot, bo to jedyny sposób, aby w miarę szybko zauważyć jakiekolwiek zmiany. Wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie guzów. Ponieważ większość tych zmian to złośliwe gruczolakoraki, szybkie wykrycie i usunięcie zmian nowotworowych, zanim dadzą przerzuty do innych narządów, jest kluczowe dla dalszego zdrowia i życia naszej kotki.

Przeciwwskazania:

Nie należy sterylizować kotek w późnej ciąży i podczas rui. Wykonanie zabiegu w takich okolicznościach zbytnio zaburza gospodarkę hormonalną zwierzęcia, co może mieć fatalne skutki.

Przed zabiegiem:

Na podstawie własnych doświadczeń, rodzin naszych kociaków oraz dobrych znajomych zalecamy aby  zawsze  przed zabiegiem poprosić lekarza weterynarii o:

1 zważenie kota, narkoza dobierana jest do jego wagi;
2 sprawdzenie czy oba jądra zeszły do moszny. Wnętrostwo to zaburzenie budowy męskiego układu rozrodczego polegające na niezstąpieniu jednego lub obu jąder do worka mosznowego. Ze względu na umiejscowienie zatrzymanego jądra wyróżniamy:
– wnętrostwo brzuszne
– w kanale pachwinowym
– w pachwinie
Jak dochodzi do wnętrostwa? Jądra powstają podczas rozwoju płodowego w okolicy doogonowego bieguna nerek. W dalszym przebiegu organogenezy (powstawania narządów) jądra odbywają 3 etapową wędrówkę wewnątrz organizmu.
I etap – jądra przemieszczają się w kierunku wewnętrznego pierścienia pachwinowego (oddalają się od nerek);
II etap – jądra przechodzą przez kanał pachwinowy, częściowo wypychane na zewnątrz przez ciśnienie śródbrzuszne;
III etap – zejście jąder do worka mosznowego;
Jądra powinny zstąpić do worka mosznowego jeszcze przed urodzeniem. O patologii mówi się, kiedy jądra nie zstąpiły do moszny w wieku około 8 tygodni. Nie oznacza to jednak, że do tego nie dojdzie. Kanał pachwinowy zamyka się dosyć późno i dlatego ostateczną diagnozę można postawić u kotów dopiero pomiędzy 7-8 miesiącem życia. Jądra, które nie zstąpiły do moszny ulegają degeneracji. Główne znaczenie w tym procesie ma temperatura, która w obrębie worka mosznowego jest niższa o około 4-5˚C od temperatury wewnętrznej ciała. Jądra takie są mniejsze, bardziej narażone na wystąpienie nowotworu i aktywne hormonalnie. Anatomicznie nie różnią się bardzo od budowy prawidłowej jednakże ich kanaliki nasienne mają wyraźnie mniejszą średnicę. Ze względu na znacznie wyższą temperaturę otoczenia dochodzi do zahamowania produkcji plemników – dlatego wnętry obustronne są bezpłodne.
Diagnoza opiera się na badaniu klinicznym (dotyk) oraz na badaniu USG. Jeżeli mimo wszystko jądro nie zostanie znalezione wykonuje się laparotomię lup laparoskopię podczas której od razu przeprowadza się kastrację.

Na zabieg nie wybierajmy gabinetu który rano przyjmuje wszystkie zwierzaki umówione na zabiegi w danym dniu. Jest to ogromny stres dla naszego pupila kiedy czeka na zabieg w zamkniętej klatce w obcym miejscu pośród innych zwierząt.  Sam zabieg to już ogromne obciążenie dla jego organizmu.

Po zabiegu:

Właściciel powinien codziennie kontrolować stan rany pooperacyjnej – jeśli sposób zabliźniania się budzi jakiekolwiek wątpliwości, należy szybko udać się do lekarza weterynarii. Ważna jest też obserwacja stanu psychicznego naszego pupila. Kot ma prawo po operacji czuć się gorzej i zachowywać trochę inaczej niż zazwyczaj. Po wybudzeniu  z narkozy często zdarza się senność i zaburzenia równowagi. Kociak może mieć  trudności z przełykaniem i zmniejszony apetyt , to w związku z podrażnieniem gardła podczas intubacji.  Wszystkie  objawy  powinny stopniowo ustępować w miarę upływu czasu. Jeśli opiekun będzie kota uważnie obserwować, ma szansę szybko zauważyć sygnały, które odbiegają od normy.
Depresja kaftanikowa – po czym poznać? Ubrana w kaftanik kotka może sprawiać wrażenie umierającej, ale „ożywa” po zdjęciu znienawidzonego ubranka.
Alergia na nici chirurgiczne. Miejsce zszycia jest bardzo opuchnięte, może się wytworzyć stan zapalny. Konieczna pomoc weterynarza.
Częstym problemem po kastracji bywają kłopoty w wydalaniem. Nieoddawanie moczu przez kilkanaście godzin od zabiegu jest sygnałem alarmowym, wymagającym kontaktu z weterynarzem. Brak kupki, nawet przez 2-3 dni nie jest niczym niezwykłym – kot przeszedł bowiem głodówkę, poza tym zaś – zwłaszcza w przypadku kotek – ma naturalną obawę przed napinaniem obolałego brzuszka. Jeśli jednak taki stan trwa dłużej, należy – po konsultacji z weterynarzem – podać coś na przeczyszczenie, np. dostępną w aptece parafinę lub lak-tulozę.

Czy zmieni się zachowanie naszego pupila po zabiegu?

To, co kastracja na pewno zmieni to fakt, że kot nie będzie targany emocjami, które nakręcają hormony. Stanie się prawdziwie szczęśliwym kotem, który zamiast myśleć o amorach skoncentruje się na zabawie, jedzeniu, miziankach i spanku. Koty po zabiegu wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium. Panuje błędne przekonanie, że kotka po urodzeniu co najmniej jednego miotu jest mniej narażona na choroby układu rozrodczego. Badania pokazują, że jest to jedynie przesąd. Nie jest także prawdą, że kotka tęskni za posiadaniem potomstwa – kotka nie będzie tęsknic za czymś czego nigdy nie miała. Zmniejsza się też zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje. Szczególnie dróg moczowych, spada u kotów o 98%. Około 70% kotek, a 45% u kocurów chorób wieku starszego to problemy dotyczące lub silnie powiązane z układem i narządami płciowymi, czyli przy ich braku – o tyle mniej chorują.

Kiedy przebrniemy już przez stres i kłopoty związane z kastracją, będziemy przez długie lata cieszyć się towarzystwem zdrowego i szczęśliwego kota.

 Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.