Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

O rasie kotów RAGDOLL

GRACJA, NIEZWYKŁA DELIKATNOŚĆ, WSPANIAŁY CHARAKTER, INTELIGENCJA – TO CECHY KTÓRE WIDAĆ JUŻ OD PIERWSZEGO SPOTKANIA Z RAGDOLL’EM. ZACHWYCAJĄ  SWOIM ODDANIEM, POTRAFIĄ ZDOBYĆ SERCE KAŻDEGO CZŁOWIEKA. 

 

Słowo ragdoll pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza szmaciana lalkaNazwa rasy wzięła się od niezwykłej cechy, którą posiadają jej przedstawiciele. Pomimo tego, że ich budowa jest dość muskularna to na rękach właściciela, całkowicie się odprężają, tak jakby wszystkie ich mięśnie zupełnie wiotczały. Jest to wyjątkowa cecha, przypisana tylko tej rasie. Czy maluszek  nie przypomina Wam szmacianej laleczki?

 

WYGLĄD

 Ciało ragdoll’a powinno być duże, długie i muskularne. Kotki tej rasy osiągają wagę 3,5 – 6 kg, a kocury 6 – 8 kg lub więcej. Ragdoll rośnie powoli osiągając pełną dojrzałość w wieku 3/4 lat. Głowa powinna być w kształcie klina ze spłaszczonym ku górze czołem, z pełnymi policzkami i prostym nosem z lekkim zagłębieniem u nasady, profil przypomina skocznię narciarską.

Ciekawostka:  Ragdolle z pierwszych linii amerykańskich  mają pociągłą głowę czasem ma się wrażenie, że w stosunku do ciała jest mała.

Uszy średniej wielkości z zaokrąglonymi wierzchołkami. Oczy duże, owalne w kolorze niebieskim,  wybarwione odpowiednio do koloru i umaszczenia ciała. Łapki okrągłe i duże z wyraźnymi kępkami włosów pomiędzy palcami. Ogon długi, zwężający się ku końcowi, mięsisty. Futro gęste, średniej długości, miękkie, w dotyku przypominające futro królika, na głowie i łapkach krótkie wydłużające się od szczytu głowy poprzez kark. Dookoła szyi kryza, dłuższe futro  na brzuszku i portkach. Futro pozbawione podszerstka czyni je łatwym w pielęgnacji, nie dochodzi do tzw. kołtunienia.

Ciekawostka: U dorosłego kota tylne kończyny wyglądają trochę przyciężko, niekiedy nawet ociężale, co przez długi czas było powodem opinii, że ragdolle mają trudności z chodzeniem. Przyczyną domniemywanej ociężałości są znacznie dłuższe tylne kończyny niż przednie, co powoduje typowy dla ragdolli chód (jeżeli lekarz weterynarii nie zna rasy może nas poinformować, że kot ma dysplazję).

Zapraszam do przeczytania ciekawego tekstu opublikowanego przez Scandinavian Ragdoll Club na temat jak zmieniał się Ragdoll na przestrzeni lat, jakie są tego konsekwencje i jakie są zalecenia odnośnie wyglądu, itd. » 

Ciekawostka: Intensywność wybarwienia zależy od temperatury, w jakiej przebywa ragdoll.

  Wszystkie ragdoll’e mają znaczenia point. Ciemniejsze znaczenia typu point związane są z akromelanizmem, biologiczną funkcją przystosowawczą organizmów przygotowanych do przebywania w chłodnych miejscach. Narażone na wychłodzenie części ciała są ciemniejsze od korpusu. Są to: maska (twarz), uszy, łapy, ogon i genitalia.

•   Ragdoll’e  przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze lub u kotów  wychodzących zimą na zewnątrz sierść może znacznie ściemnieć, a kontrast między tułowiem a znaczeniami bardzo się zmniejsza. Ciemnieje nawet tułów kotów z nadwagą,  które posiadają grupą warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, oddzielającego skórę zwierzęcia od ciepłego wnętrza. Jaśnieją natomiast niekiedy koty, które długo gorączkowały – pomiędzy ciemniejszymi włosami na znaczeniach wyrastają wtedy punktowo włosy jaśniejsze, a kot zaczyna wyglądać jak oprószony szronem.

•   W brzuszku kociej mamy  jest ciepło, barwnik nie może się wytworzyć i dlatego kocięta  rodzą się białe.  3 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać (im ciemniejsze znaczenia tym wcześniej stają się widoczne). Ragdoll’e umaszczenie w pełnej krasie uzyskują dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc nie wcześniej niż w wieku 7-8 miesięcy. Dojrzewanie jest cechą osobniczą


KOLOR, UMASZCZENIE, RYSUNEK NA SIERŚCI, KOD EMS:

KOD EMS

składa się z oznaczenia rasy i koloru dominującego, a ponadto oznaczeń dodatkowych: rysunku lub rozłożenia kolorów sierści, (koloru oczu, długości ogona i rodzaju uszu). Jest to bardzo przydatna i szybka metoda opisania kotów np. w rodowodzie, katalogu wystawowym.
– trzy duże litery oznaczają rasę kota
– mała litera oznacza kolor sierści
– dwucyfrowa liczba 03 (dwubarwny bicolour) oznacza stosunek bieli do reszty koloru/kolorów
– dwucyfrowa liczba 04 białe “rękawiczki” i pas na brzuchu (mitted) – dotyczy tylko rasy ragdoll
– dwucyfrowa liczb 21 nieokreślony rysunek pręgowania – np. u kotów z oznaczeniami point (unspecified tabby pattern)
– dodatkowo oznacza się płeć: 1,0 – kocur 0,1 – kotka

KOLOR

w kodzie EMS kolor sierści zapisujemy małą literą. Uszy (ich zewnętrzna, ofutrzona część) są najlepszym wyznacznikiem koloru ragdoll’a.   Oczywiście maska, ogon, a także nogi również wybarwiają się na ten sam kolor co uszy, jednak na tych częściach  może to trwać nieco dłużej, przez co kolor może wydawać się nam  jaśniejszy niż w rzeczywistości.

Jest 10 odmian  kolorystycznych dla każdego rodzaju – kodu EMS.

Cztery podstawowe kolory oznaczeń (pozostałe 6 opisałam poniżej)

1. Seal ciało koloru beżowego, oznaczenia w kolorze ciemnobrązowym – n
2. Blue
ciało w kolorze niebiesko-białym, oznaczenia w kolorze niebiesko-szarym – a
3. Chocolate
ciało w kolorze kości słoniowej, oznaczenia mleczno-czekoladowe – b
4. Lilac
ciało w kolorze magnolii, oznaczenia różowo-szare – c. Pierwszy ragdoll w kolorze lilac, urodził się 27 kwietnia 1969 roku, miał na imię Thumper JR.

Kojarzenie:

 • Po niebieskich (blue) rodzicach przyjdzie na świat tylko blue lub lilac potomstwo.
 • Otrzymanie kociąt koloru liliowego lub czekoladowego jest możliwe, kiedy oboje rodziców (kocur i kotka) są nosicielami genu czekoladowego i/lub liliowego. W przypadku kiedy tylko jeden rodzic jest czekoladowy lub liliowy wówczas urodzone kocięta będą jedynie nosicielami genu czekoladowego lub liliowego. Aby otrzymać z nich następne pokolenie o kolorze czekoladowym lub lilowym należy skrzyżować nosiciela z innym kotem także nosicielem wymaganego koloru lub z  kotem  o wymaganym kolorze.

Polecam każdemu hodowcy (który nie otrzymał wyników badań genetycznych rodziców kociaka) wykonanie testu genetycznego jaki  nasz kot ma genotyp, a dlaczego? by uniknął rozczarowania np. kiedy jedno z rodziców będzie miało genotyp BBDD to zawsze będą nam się rodziły sealowe kocięta.

BBDD czyli RAG n kot (czysty) seal nie niesie innych kolorów jak niebieski czy czekolada
BBDd czyli RAG n kot seal który niesie kolor niebieski (rozjasnienie)
BbDD czyli RAG n kot seal który niesie kolor czekoladowy
BbDd czyli RAG n kot seal który niesie kolor niebieski i czekoladowy

BBdd czyli RAG a kot (czysty) blue który nie niesie czekolady
Bbdd czyli RAG a kot blue który niesie czekoladę

bbDD czyli RAG b kot (czysty) chocolate
bbDd czyli RAG b kot chocolate niosący blue

bbdd czyli RAC c kot (czysty)lilac

Laura holds Lovable, Phil & Floppy Picture taken about 1973

Laura holds Lovable, Phil & Floppy Picture taken about 1973

UMASZCZENIE

Wyróżniamy trzy standardowe odmiany umaszczenia (na zdjęciu Laura Deyton):

1. Bicolour 4 wersje: true, HM – high mitted, MHW – mid high white, HW – high white
2. Colourpoint

3. Mitted

Dodatkowym wzorem występującym  we wszystkich trzech odmianach  jest:

         Tabby – lynx – prążkowanie.

Znakiem rozpoznawczym ragdoll’a tabby (lynx) są białe okularki wokół oczu oraz białe krawędzie uszu. Pręgowanie wszystkich kotów o typie ubarwienia point nazywane jest niekreślonym i oznaczane w kodzie EMS przy pomocy liczby 21.  Za obecność pręgowania na kocim futerku odpowiada gen A– gen agouti. Tę egzotyczną nazwę gen zawdzięcza żyjącemu w gęstych, wilgotnych lasach południowoamerykańskiemu gryzoniowi: aguti złocistemu (Dasyprocta leporina). Od niego pochodzi określenie pierwotnego naturalnego ubarwienia wielu gatunków zwierząt (nie tylko kota domowego, ale także chomików czy świnek morskich). Kot pręgowany może mieć 2 genotypy: AA (dominujący, pręgowany > daje 100% kotów pręgowanych), jak i Aa > pręgowany, lecz z kotem o takim samym genotypie, lub kotem nie pręgowanym da nam kociaki ragdoll o umaszczeniu pręgowanym oraz bez pręgowania.

Kojarzenie:

Kot pręgowany o genotypie AA z kotem pręgowanym z genotypem AA – wszystkie kocięta pręgowane genotyp AA
Kot pręgowany o genotypie Aa z kotem pręgowanym z genotypem AA – kocięta pręgowane o genotypie Aa/AA
Kot niepręgowany o genotypie aa z kotem pręgowanym o genotypie AA – wszystkie kocięta pręgowane o genotypie Aa
Kot pręgowany o genotypie Aa z kotem pręgowanym z genotypem Aa – urodzą się kocięta pręgowane o genotypie Aa/AA i niepręgowane o genotypie aa
Kot niepręgowany o genotypie aa z kotem pręgowanym o genotypie Aa – urodzą się kocięta pręgowane o genotypie Aa i niepręgowane o genotypie aa
Kot niepręgowany o genotypie aa z kotem niepręgowanym o genotypie aa – wszystkie kocięta będą o genotypie aa niepręgowane

Piszę z wielką dumą, że nasza hodowla szczyci się pierwszym kotem blue bicolour tabby z najwyższym rangą tytułem wystawowym SUPREME CHAMPION Najwyższy Mistrz Federation Internationale Feline (FIFe) 2017r. Genotyp Aa

Oraz  pierwszą  radollką o umaszczeniu bicolour w kolorze lilac z tabby z najwyższym tytułem SUPREME CHAMPION Najwyższy Mistrz Federation Internationale Feline (FIFe) 2018r. Genotyp Aa

       1. Umaszczenie bicolour  uznane przez FIFe w 1991 roku.

Ragdoll’e o tym umaszczeniu posiadają największą ilość białego futra ze wszystkich trzech wzorów (nie więcej jednak jak 1/2 ciała w bieli). Uszy, maska i ogon – są jak u wszystkich ragdolli wyraźnie ciemniejsze, na pyszczku odwrócona litera V w kolorze białym. Brzuch i klatka piersiowa powinny być białe, w zależności od uwarunkowań genetycznych bicoloury mogą mieć także białe plamy na grzbiecie oraz białe uszy. Kończyny białe lub z kolorem na jednej lub więcej z łapek. Skóra na nosie powinna być koloru różowego.

Umaszczenie bicolour to zarówno genetycznie: true bicolour, high mitted, mid high white oraz high white > van.

Mid high white  (średni-wysoki biały bicolor) MHW może urodzić  się z połączenia prawdziwego (true)  bikolour z kotem o umaszczeniu mitted.  Zdarza się, że ma za dużo bieli na uszach i ogonie ma również szerszy „V” na pyszczku.

High mitted (wysoki mitted) HM nie różni się fenotypowo (wizualnie) od true bicoloura, ma teoretycznie ok. 40% bieli. Kiedy jednak skojarzymy  bicolour high mitted  z colourpointem urodzi się 100% kociąt o umaszczeniu mitted.

High white (wysoki biały bicolor) HW ma bardzo dużą ilość bieli, maska „V” sięga aż do uszu.

To, jaki genotyp ma kot będący wizualnie bicolourem da się zazwyczaj określić na podstawie jego rodowodu  czytaj więcej  »   

rozłożenie koloru

Możliwości rozłożenia umaszczenia na futrze ragdolla bicolour

Na zmieniających się zdjęciach koty z przydomkiem Jennifer World*PL w umaszczeniu bicolour w kolorze blue, blue z tabby, lilac z tabby, seal, seal z tabby. Zapraszam do ich zakładek by zobaczyć więcej zdjęć .

Blue bicolour
RAG a 03
PL*Jennifer World YVETA »
Lilak bicolour tabby
RAG c 03 21
SC ELWIRKA Jennifer World*PL »
Blue bicolour tabby
RAG a 03 21
SC ROLAND Jennifer World*PL »
Seal bicolour RAG n 03
SC ELIZABET Jennifer World*PL »
Seal bicolour tabby
RAG n 03 21
GIC KLEMENTYNA Jennifer World*PL »

Kojarzenie:

 • Bicolour z bicolour – colourpoint / bicolour / bicolour high white
 • Bicolour z bicolour high mitted – mitted / bicolour mid high white
 • Bicolour z bicolour mid high white – mitted / bicolour / bicolour mid high white / bicolour high white
 • Bicolour z bicolour high white – bicolour / bicolour high white
 • Bicolour high mitted z bicolour high mitted – 100% bicolour high mitted
 • Bicolour high mitted z bicolour mid high white – mitted / bicolour mid high white
 • Bicolour high mitted z bicolour high white – 100% bicolour mid high white.
 • Bicolour mid high white z bicolour mid high white – bicolour high mitted / bicolour mid high white / bicolour high white
 • Bicolour mid high white z bicolour high white – bicolor mid high white / bicolour high white
 • Bicolour high white z bicolour high white – 100% bicolour high white
 • Bicolour z colourpoint – colourpoint / bicolor
 • Bicolour high mitted z colourpoint – 100% mitted (urodzić się też może kocię o fenotypie bicolour (fenotyp czyli to co widać na zewnątrz – białe V na mordce, biały brzuch i łapki ogólnie do 40% białego na sierści) takie kociaki rodziły się w  hodowlach Ani Kotek*PL, Głębia błękitu*PL)
 • Bicolour mid high white z colourpoint – mitted / bicolor
 • Bicolour high white z colourpoint – 100% bicolor
 • Bicolour z mitted – colorpoint / mitted / bicolour / bicolour mid high white
 • Bikolour high mitted z mitted – mitted / bicolour high mitted
 • Bicolour mid high white z mitted – mitted / bikolour high mitted / bicolour / bicolour mid high white
 • Bbicolour high white z mitted – bicolour / bicolour mid high white

Bicolour w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 03. Przykład RAG a 03 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″a″ kolor blue w Polsce mówimy niebieski ″03″ to umaszczenie bicolour.

Tabby / prążkowanie w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 21.  Przykład RAG n 03 21 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″n″ kolor seal ″03″ to umaszczenie bicolour ″21″ to  wzór tabby czyli pręgowanie.

Umaszczeniesealchocolateblue lilac
BicolourRAG n 03RAG b 03RAG a 03RAG c 03
Bicolour
tabby
RAG n 03 21RAG b 03 21RAG a 03 21RAG c 03 21
           

2.  Umaszczenie colourpoint uznane przez Federację FIFe  w 1997 roku.

Ragdolle w tym umaszczeniu mają maskę (pyszczek),  uszy, łapki i ogon w odpowiedniej odmianie barwnej. Kolor ciała jaśniejszy zwłaszcza w okolicach klatki piersiowej i kryzy.  U colourpointów żaden fragment ciała nie może być biały. Nos i poduszki łap w kolorze znaczeń.  Broda powinna być nieco jaśniejsza niż reszta maski.  Dla przykładu, ragdoll w kolorze seal (brązowym) ma ciemnobrązowe znaczenia i beżowe (do jasnobrązowego) umaszczenie korpusu. Uwaga: Ciemniejszy punkt na brzuchu, choć niepożądany, NIE jest błędem w umaszczeniu.

Na zmieniających się zdjęciach koty z przydomkiem Jennifer World*PL w umaszczeniu colourpoint. Dla lepszej orientacji zapraszam do ich zakładek by zobaczyć więcej zdjęć.

Blue colourpoint
RAG a
IC GRACE Jennifer World*PL »
Blue colourpoint tabby
RAG a 21
PR HARRY Jennifer World*PL »
Seal colourpoint
RAG n
IC BESSI Jennifer World*PL »
Seal colourpoint tabby
RAG n 21
PL*Jennifer World ANTONINA »

Kojarzenie:

 • Colourpoint z colourpoint – wszystkie kocięta będą colorpoint
 • Colourpoin z mitted – mitted / colourpoint (proszę pamiętać, że może urodzić się też 100% mitted lub 100% colourpoint przykładem nasz miot D-2013r.)
 • Colourpoin z bicolour – colourpoint / bicolor
 • Colorpoint z bicolour high mitted – 100% mitted (urodzić się też może kocię o fenotypie bicolour (fenotyp czyli to co widać na zewnątrz – białe V na mordce, biały brzuch i łapki ogólnie do 40% białego na sierści) takie kociaki rodziły się w  hodowlach Ani Kotek*PL, Głębia błękitu*PL)
 • Colorpoint z bicolour mid high white – mitted / bicolor
 • Colorpoint z  bicolour high white – 100% bicolor

Colourpoint w kodzie EMS jest bez zapisu liczbowego.  Przykład RAG a – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″a″ kolor blue w Polsce mówimy niebieski.

Tabby / prążkowanie w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 21.  Przykład RAG n 21- gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″n″ kolor seal  ″21″ to  wzór tabby czyli pręgowanie.

Umaszczenie sealchocolateblue lilac
Colourpoint RAG nRAG bRAG aRAG c
Colourpoint tabbyRAG n 21RAG b 21RAG a 21RAG c 21

   3. Umaszczenie mitted uznane przez Federację FIFe w 1999 roku.

Ma ciemną maskę uszy, ogon, białe rękawiczki na przednich i białe skarpetki na tylnych łapach. Biały podbródek i krawat ciągnący się aż na brzuszek. Może też mieć białą plamę tzw. “blaze” jest to niewielka ilość bieli, która powinna znajdować się na przestrzeni pomiędzy nosem a czołem. Może być w kształcie gwiazdy, diamentu, klepsydry, ciągłej lub złamanej linii.  Kolor noska analogicznie jak u point lub różowy gdy płomień umiejscowiony jest wokół  niego. Kolorowe plamy na tylnych kończynach są akceptowane nawet u kotów show. Mitted jest wzorem, który ma najbardziej restrykcyjny standard wystawowy spośród wszystkich wzorów ragdolla, ponieważ wysokość białych skarpetek, oraz ilość bieli na brzuchu i masce kota są ściśle określone. Bardzo trudno wyhodować mitteda o idealnych znaczeniach wystawowych. Mitted jest też jedynym wzorem umaszczenia, który występuje TYLKO u rasy ragdoll.

Na zmieniających się zdjęciach koty z przydomkiem Jennifer World*PL w umaszczeniu mitted. Dla lepszej orientacji zapraszam do ich zakładek by zobaczyć więcej zdjęć.

Blue mitted
RAG a 04
SC ANASTAZJA Jennifer World*PL »
Blue mitted tabby
RAG a 04
PL* Jennifer World KARTIHIA »
Seal mitted
RAG n 04
SC ALEKSANDRA Jennifer World*PL »
Seal mitted tabby
RAG n 04 21
PL*Jennifer World KIRI »

Kojarzenie:

 • Mitted z mitted – colorpoint / bikolour high mitted / mitted
 • Mitted z colourpoint – mitted / colourpoint
 • Mitted z bicolour – colorpoint / mitted / bicolour / bicolour mid high white
 • Mitted z bikolour high mitted – mitted / bicolour high mitted
 • Mitted z bicolour mid high white – mitted / bikolour high mitted / bicolour / bicolour mid high white
 • Mitted z bicolour high white – bicolour — bicolour mid high white

Zdjęcie pochodzące z książki ”The Lovable Ragdoll” napisanej przez  Laurę Dayton / A book written by Laura Dayton in 1975. Na zdjęciu wszystkie trzy umaszczenia bicolour, colourpoint, mitted. Proszę przyglądnąć się łapce kota o opisywanym umaszczeniu ma na niej ciemną plamkę. 

Laura i Danny Deyton pierwszą parę ragdolli kupili  od Ann Baker w 1969 roku, były to jednocześnie pierwsze sprzedane przez Baker ragdolle.

Oznaczane w kodzie EMS przy pomocy liczby 04. Przykład RAG a 04 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″a″ kolor blue w Polsce mówimy niebieski ″04″ to umaszczenie mitted.

Tabby / prążkowanie w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 21.  Przykład RAG n 04 21 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″n″ kolor seal ″04″ to umaszczenie mitted ″21″ to  wzór tabby czyli pręgowanie.

Umaszczeniesealchocolatebluelilac
MittedRAG n 04RAG b 04RAG a 04RAG c 04
Mitted tabbyRAG n 04 21RAG b 04 21RAG a 04 21RAG c 04 21

                    Nowe kolory które zostały uznane przez FIFe dopiero w 2005 r.

5. Red rudy – d. Największym problemem w hodowli rudych kotów jest uzyskanie jednolitej barwy futra. Niestety rude umaszczenie u kotów ma to do siebie, iż często na ciele zwierzaka widać mniej lub bardziej wyraźne pręgi, chociaż w jego genotypie nie znajdziemy genów pręgowania. Taki śladowy rysunek jest dopuszczalny na wystawach kotów rasowych, ale nie pożądany. Dla hodowców ważne jest również to, by odróżnić pręgowanego rudego kota (umaszczenie tabby), który ma geny pręgowania od takiego, który ich nie posiada. Koty rude tabby mają zdecydowanie jaśniejszą brodę, wyraźnie obramowane jaśniejszym futrem oczy i lustro nosa, a na uszach widnieje charakterystyczny jaśniejszy „odcisk kciuka”. Krawędzie uszu są jaśniejsze, czasami wydają się rozjaśnione prawie do bardzo jasnokremowej barwy. Wojciech- Albert Kurkowski, Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 11(39) listopad 2008, wydawnictwo Galaktyka  czytaj więcej »
6. Cream jaśniejsze odcienie rudego – e

Umaszczenie red cream
BicolourRAG d 03RAG e 03
Bicolour tabbyRAG d 03 21RAG e 03 21
Colourpoint RAG d RAG e
Colourpoint tabbyRAG d 21RAG e 21
MittedRAG d 04RAG e 04
Mitted tabbyRAG d 04 21RAG e 04 21

Tortie – czyli szylkret (ubarwienie trójkolorowe trikolor) kotki z rudymi lub kremowymi plamami. Każdy kociarz, patrząc na kota o szylkretowym futrze, nie będzie miał wątpliwości co do jego płci – to z pewnością kotka. Szylkretowych kocurów właściwie nie spotykamy co nie znaczy, że w ogóle ich nie ma. Przypadków, w których kocur może mieć szylkretową szatę jest kilka, pierwszy to Zespół Klinefeltera polegający na obecności dodatkowego chromosomu, co czyni większość kocurów o umaszczeniu tortie bezpłodnymi. Drugim przypadkiem, w którym kocur może być szylkretem jest zlanie się w okresie płodowym dwóch zarodków: żeńskiego i męskiego. Powstaje wtedy tzw. chimera, której część komórek ma układ XX (jest żeńska), część zaś układ XY (jest męska). W sprzyjających okolicznościach zwierzak będzie miał męskie narządy płciowe (dzięki komórkom zawierającym układ XY) oraz szylkretowe umaszczenie (dzięki komórkom zawierającym układ XX). Może się też zdarzyć tak, że podczas rozwoju zarodkowego w niektórych komórkach, które w przyszłości tworzyć będą skórę, dojdzie do spontanicznej mutacji, która wstrzymuje produkcję eumelaniny, czyli ciemnego barwnika, wówczas część włosów będzie miała rudą lub kremową barwę. Narodzi się więc szylkretowy kocur. Czasami podobne zmiany w komórkach skóry zachodzą już po urodzeniu, np. wskutek urazu czy choroby. W tej sytuacji rude lub kremowe włosy na ciele kocura nie są rozrzucone po całym ciele, ale porastają mały jego fragment. Istnieje wiele odmian szylkretu, a kolor określany jest na podstawie nierudych plam na futrze. Najczęściej spotykamy szylkretki czarno – rude, określane jako czarny szylkret, ale geny dają nam wiele innych możliwości. Gen koloru czarnego posiada przecież także allele determinujące u kotów (ragdoll) barwę czekoladową. Istnieje też gen D (gen rozjaśnienia koloru) rozjaśniający barwy czarną, kremową  (odpowiednio) niebieskiej, liliowej. Należy tu pamiętać, że rozjaśnia on jednak obie barwy obecne na futerku szylkretek, dlatego wymienione barwy rozjaśnione są wymieszane z rozjaśnionym rudym, czyli kremowym. Dlatego spotykamy szylkretki niebiesko-kremowe, liliowo-kremowe lub płowo-kremowe, a nie ma szylkretek niebiesko-rudych lub czarno-kremowych, gdyż taka kombinacja kolorystyczna jest niemożliwa. Wszystkie te odmiany mogą występować bez bieli lub z domieszką białych plam. Umaszczenie tortie czyli szylkret z dodatkiem tabby czyli prążków nazywamy torbie. W kodzie EMS zapisujemy:

7. Seal tortie czarny szylkret – f
8. Blue tortie
niebieski szylkret – g
9. Chocolate tortie
czekoladowy szylkret – h
10. Lilac tortie
liliowy szylkret – j

Umaszczenieseal blue chocolate lilac
Szylkret colourpoint
inaczej colourpoint
tortie
RAG f RAG g RAG hRAG j
Szylkret pregowany colourpoint
inaczej colourpoint
torbie
RAG f 21RAG g 21 RAG h 21 RAG j 21
Szylkret bicolour
inaczej bicoloue
tortie
RAG f 03Blue g 03RAG h 03RAG j 03
Szylkret pręgowany
bicolour inaczej
bicolour
torbie
RAG f 03 21RAG g 03 21RAG h 03 21 RAG j 03 21
Szylkret mitted
inaczej mitted tortie
RAG f 04 RAG g 04 RAG h 04 RAG j 04
Szylkret pręgowany mitted inaczej mitted torbieRAG f 04 21RAG g 04 21RAG h 04 21RAG j 04 21

Kojarzenie:

 • Kojarzenie nie rudej kotki z nie rudym kocurem – żadne z dzieci nie będzie rude.
 • Kojarzenie nie rudej kotki z nie rudym kocurem – z takiego połączenia nie urodzą się szylkretowe córki.
 • Po rudych rodzicach nigdy nie urodzą się szylkretowe córki.  Wszystkie kocięta będą  rude. Zawsze. Nie może być inaczej, ponieważ ich rude matki i rudzi ojcowie mają wyłącznie allele orange.
 • Gdy jedno z rodziców jest rude, a drugie nie-rude – dzieci płci żeńskiej zawsze mają szylkretowe umaszczenie.
 • Gdy jedno z rodziców jest rude, a drugie nie-rude – dzieci płci męskiej mogą być albo rude, albo nie-rude.
 • Kotki dziedziczą rude umaszczenie po ojcu i matce – ojciec musi być rudy, a matka albo ruda, albo szylkretowa.
 • Kocury dziedziczą rudą barwę futra wyłącznie po matce, która może być albo ruda, abo szylkretowa. Umaszczenie ojca nie ma żadnego znaczenia.
 • Szylkretowa kotka może urodzić nie-szylkretowe córki wyłącznie wówczas, gdy ojciec nie jest rudy.
 • Bez względu na umaszczenie ojca, córki szylkretowej matki mogą być również szylkretowe.
 • Bez względu na umaszczenie ojca, po szylkretowej matce mogą urodzić się nie-rudzi synowie.

W analizie rodowodu kota możecie Państwo zobaczyć taki zapis  RAG x (f 22) co on oznacza? czy to napewno ragdoll? Tak to ragdoll 🙂

RAG – oznacza rasę
x – kolor nieuznawany (any unrecognized colour) szylkret został uznany przez FIFe dopiero w 2005 r.
f – szylkret czarny (black tortie)
22 – pręgowanie klasyczne tabby (blotched tabby) Klasyczne pręgowanie u kotów – W umaszczeniu tym rysunek na futrze ma postać pręg, które układają się w charakterystyczny wzór, przypominający skrzydła motyla. Znajdują się one na bokach kota i powinny być jak najbardziej symetryczne. Wrażenie motylego kształtu pogłębiają pręgi układające się wzdłuż kręgosłupa, które kojarzą się z tułowiem i odwłokiem owada. Na klatce piersiowej i brzuchu pojawia się podwójny rząd plamek. Równomierne pręgi znajdują się łapach. Ogon jest równomiernie obrączkowany (z wyjątkiem kotów długowłosych) i zakończony barwą pręg. Na czole powinien widnieć rysunek przypominający kształtem literę M. Nieprzerwana linia biegnie od zewnętrznego kącika oka. Na policzkach widzimy 2 lub 3 spirale a na klatce piersiowej 2 nieprzerywane „naszyjniki”. Na małżowinach znajdują się pojedyncze plamki zwane odciskami kciuka. 21 Tabby nieokreślony u kotów – Nazwy tej używamy, gdy rysunek na futrze nie może być zdefiniowany jako pręgowanie klasyczne, tygrysie, cętkowanie lub ticking. Ma to miejsce, gdy umaszczenie tabby występuje w połączeniu z dużą ilością białego, umaszczeniem point. Tak jest również u ras bezwłosych. Używamy jej zatem w odniesieniu do odmian umaszczenia van, arlekinów i point (z wyjątkiem kotów bengalskich tabby point i burmilli tabby point) oraz ras sfinks, doński sfinks, peterbald, ragdoll, neva masquerade, święta birma, snowshoe, kot syjamski i kot balijski.

 

Czytając o kotach rasy ragdoll mogą spotkać się Państwo z nazwami:

Oryginalny ragdoll (OR) / WHITE PEDIGREE RAGDOLL  w skrócie, original-ragdoll ma wszystkich swoich przodków z wszystkich swoich linii wymienionych w bazie danych Denny’ego Daytona. Nie ma odstępstw!. Fenotyp umaszczenie: colourpoint , mitted, bicolour  w kolorach: seal, blue, chocolate i lilac.  

Tradycyjny ragdoll  / stary typ ragdoll’atermin  ″tradycyjny ragdoll lub stary typ ragdoll’a″ był i jest szeroko stosowany w odniesieniu do  tradycyjnego fenotypu – wyglądu ragdoll’a nie tylko w stosunku do tradycyjnego umaszczenia i koloru  colourpoint,  mitted, bicolour kolory seal, blue, chocolate i lilac. Nazwę tradycyjny ragdoll stosuje się zarówno do oryginalnych ragdolli (OR) ale i tych które nie są zarejestrowane w genetycznej bazie danych D. Dayton. 

Nowy typ ragdoll’a – w 2004 roku European Dachverband FIFé uznała kolory szylkret, torbie, rudy i kremowy. Zrobiono to po to by  te ″nieoryginalne koty″ mogły zostać uznane za ragdoll’e. Nowy typ ragdoll’a to nie tylko koty w nowych kolorach ale też o innym wyglądzie.

My hodujemy koty w o tradycyjnym fenotypie. Dążymy do utrzymania cudownych cech rasy ragdoll,  hodujemy zdrowe koty, które są wierne typowi i mają unikalny temperament.


CHARAKTER

Ragdoll’e to spokojne, bardzo inteligentne, przyjacielskie, delikatne, ufne koty. Szybko przywiązują się do właściciela, nie odstępują go prawie na krok. Wspaniali towarzysze wszelkich domowych czynności, to z charakteru upodabnia je trochę do psa, reagują na swoje imię. Nie należą do kotów natrętnych także możemy być pewni, że nasz ulubieniec nie będzie nam narzucał swojego towarzystwa jeśli zostanie przez nas zignorowany. Właściciel ragdoll’a powinien być jednak przygotowany na zaczepne miauknięcia i delikatne muśnięcia łapką zachęcające do wspólnych zabaw czy czułości. Ragdoll’e to znakomici towarzysze podróży nawet tych bardzo dalekich. Niezależnie od środku transportu jaki wybierzemy, wiemy to z doświadczenia, nasze koty podróżują z nami nie tylko na Cat Show. Wyjeżdżając korzystamy zarówno z komunikacji miejskiej, PKP, BUS. Kiedy zatrzymujemy się w hotelu, nie widać u nich stresu związanego ze zmianą miejsca, śmiało możemy powiedzieć że dla ragdoll’a najważniejszy jest jego człowiek. Koty te akceptują inne zwierzęta bardzo lubią dzieci i to raczej dzieci powinny być kontrolowane w kontaktach z kotami tej rasy, aby w trakcie zabawy nieświadomie ich nie skrzywdziły. Oczywiście każdy kot, nawet taki jak ragdoll ma swój indywidualny charakter na który my też mamy bezpośredni wpływ. Koty te można śmiało polecić zarówno osobom samotnym jak i rodzinom z małymi dziećmi zapraszam do zakładki Opinie o naszych kotach »  


HISTORIA

Josephine ann

JOSEPHINE z kociętami, 1965 od lewej do prawej, Geuber, Mitts, Tiki i Kioto

 Początki i rozwój kotów rasy RAGDOLL są trudne do ustalenia i nieco owiane mitami. Jedno wiemy na pewno, historia ragdolla miała swój początek w latach 60 dwudziestego wieku w Kalifornii. W miejscowości Riverside mieszkała hodowczyni kotów perskich Ann Baker. Jej sąsiadka, Pani Pennels była właścicielką półdzikiej kotki o imieniu Josephine. Była to biała, długowłosa kotka podobna do angory, uległa ona wypadkowi, potracił ja samochód i została poddana leczeniu na pobliskim uniwersytecie. W trakcie leczenia udało się ją nieco oswoić. Ann Baker zauważyła, iż dzieci z miotów które przyszły na świat po wypadku były zupełnie inne, niż wcześniejsze mioty. Kociaki były bardzo przyjazne, spokojne, ufne, dały się brać na ręce, wykazując przy tym cechę luźnego zwisania. Ann Baker postanowiła stworzyć nową rasę kotów. Wkrótce została właścicielką kotki o imieniu Buckwheat, a potem  Fugianna. Ojcem tej ostatniej był syn Josephine Daddy Warbucks, uważany dziś za ojca rasy. Baker nazywała rasę ragdolls – szmaciana lalka,  a swoją hodowlę  Raggedy Ann.

Na początku tworzenia rasy sprawą najwyższej wagi było ograniczenie inbredu do minimum w celu rozszerzenia puli genów. Ann ustaliła coś, co nazywała „jasną stroną” i „ciemną stroną”. Należy zauważyć, że to oznaczenie nie było w ogóle związane z kolorem kotów. Ann uważała, że lepsze mioty uzyskano, stosując teorię jasnej / ciemnej strony, i wskazała, że Fugianna była jasną stroną, a Buckwheat – ciemną stroną. Ann połączyła Daddy Warbucks z Buckwheat, a latem 1965 roku urodził się miot czterech kociąt – dwa  solid-colored  i dwa pointy. Ann nazwała dwa solidy Gueber & Mitts. Kocurowi seal mitted nadała imię  Kyoto, a seal colourpointowi imię Tiki. Pierwszym stowarzyszeniem kotów, które uznało ragdolla za rasę, była NCFA,  Ann Baker zarejestrowała swoje pierwsze cztery ragdolle 30 grudnia 1966 roku. Daddy Warbucks: numer rejestracyjny 66-0577-6  (pierwszy kot zarejestrowany jako ragdoll!),  Tiki: 66-0578-6,  Kioto: 66-0579-6, Fugianna: 66-0580-6. Kocięta solid nigdy nie zostały zarejestrowane jako ragdoll czytaj więcej »  Ann Baker  założyła własny rejestr kotów w 1971 r. pod nazwą International Ragdoll Cat Association.

 • jasna strona – genetyczny point (syjamski), duży kontrast między znaczeniami
 • ciemna strona – bez genu pointa, zwana solid lub self

 Ann Baker w 1975 roku opatentowała rasę ragdoll (patent wygasł dopiero w 2005 roku), rozpoczęła także akcję promowania rasy.

Opisując swoje koty mówiła, że:
– koty Ragdoll są znacznie większe niż inne koty,
– są odporne na ból,
– nie mają instynktów samozachowawczych,
– mają niematujące się futro,
– w charakterystyczny sposób utykają.

Baker stworzyła bardzo złożoną politykę hodowlaną opartą na franczyzie, która miała być ostro przestrzegana przez hodowców (istota systemu franczyzy polega na tym, że franczyzodawca nadaje swoim poszczególnym franczyzobiorcom prawo oraz nakłada na nich obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z jego koncepcją. W ramach umowy za bezpośrednie lub pośrednie świadczenia finansowe. Uprawnienie to upoważnia indywidualnego franczyzobiorcę do korzystania z nazwy handlowej franczyzodawcy, jego znaku towarowego lub usługowego, metod prowadzenia działalności gospodarczej, wiedzy technicznej, systemów postępowania i innych praw własności intelektualnej lub przemysłowej, a także do korzystania ze stałej pomocy handlowej  franczyzodawcy. Jednymi z najbardziej znanych na świecie sieci franczyzowych są McDonald’s i KFC). Nie przestrzeganie zasad skutkowało tym, że kocięta mogły być nie zarejestrowane i nie mogły nosić nazwy Ragdoll. Pomimo ścisłych reguł franczyzy, liczba zainteresowanych hodowców wcale nie malała. Ragdolle trafiły do Europy w 1981 roku, a do Polski w 2001 roku.

Rodowód naszych kotek zaczyna się od JOSEPHINE i czterech pierwszych zarejestrowanych kotów ragdoll. Hodowle które kupiły ragdoll’e od Ann Baker i  występują w rodowodzie naszych kotek czytaj więcej »

Copyright  © by Jennifer World*PL

Home O rasie kotów RAGDOLL
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL