Kilka słów o historii ragdolli w Polsce.

SIAMBALIRAGS CZEKO na rękach właścicielki Zofii Jankowskiej.

Pierwszą parę RAGDOLLI z Florydy Stany Zjednoczone Ameryki z hodowli  Susan i Billego Brown SIAMBALIRAGS której nazwa pochodzi od ras kotów które hoduje czyli SIAM – kot sjamski, BAII – kot balijski, RAGS – ragdoll sprowadziła  do Polski w licu 2001 roku Pani Zofia Jankowska hodowla  Koci Szarm*PL. Były to ur. 25-03-2001 SIAMBALIRAGS JANTAR  i ur. 14-01-2001 SIAMBALIRAGS CZEKO.

SIAMBALIRAGS CZEKO zadebiutowała na Międzynarodowej Wystawie Kotów 24-11-2001 w Poznaniu. Początkowo umaszczenie CZEKUNI było określone jako colourpoint seal RAG n. Dopiero po dzieciach okazało się że jest czekoladową szylkret RAG h. Nowe kolory seal tortie czarny szylkret – f, blue tortie niebieski szylkret – g, chocolate tortie czekoladowy szylkret – h, lilac tortie liliowy szylkret – j zostały uznane przez FIFe dopiero w 2005 r. Niestety  CZEKUNIA przy zmianie koloru straciła wszystkie swoje osiągnięcia wystawowe: 3 x CAC i tytuł CHAMPION oraz 1 x CACIB do tytułu INTERNATIONAL. Kotka urodziła 3 mioty E, G, I łącznie 17 kociąt.

GIC SIAMBALIRAGS JANTAR

SIAMBALIRAGS JANTAR RAG n 04 czyli seal mitted zarejestrowany w Polskich Księgach Rodowodowych pod nr. (PL) FPL LO 00908,  16.02.2002 zadebiutował na wystawie w Warszawie uzyskując pierwszy certyfikat do tytułu CHAMPION jeszcze w tym samy roku 27.10.2002 uzyskał ostatni certyfikat do tytułu GRAND INTERNATIONAL CHAMPION. Był ojcem 9 miotów.

Niestety czas biegnie nieubłaganie  CZEKUNIA i JANTAR są za tęczowym mostem.

Pani Zofia kolejnego kocura o umaszczeniu RAG n 03 sprowadziła z Finlandii. Był to to urodzony  14.11.2003 EC FIN*Shyshaman’s Little Man Love zarejestrowany 31.12.2003 FIN  SRK pod nr. LO 70033. Po nostryfikacji w Polskich Księgach Kodowodowych zarejestrowany został  pod nr. (PL) FPL LO 00907. Piękny wielokrotnie nagradzany kocur otrzymał 11 x NOM BIS, 5 x BIS, 3 x BOB tytuł EUROPA CHAMPIONWyniki TOP CAT SHKRP 2004 » zajął 16 miejsce ale w tym czasie ranking nie był dzielony na kategorie.


Kolejną hodowlą była Beruthiel*PL sprowadziła ona pierwszego ragdolla o umaszczeniu bicolour.


EC GIMI Blue Kiwi"s of Eulalie * CZ DM

Irena Macura i GIC Roxi Brilliant King of Eulalie*CZ

Państwo Irena i Jerzy Macura właściciele hodowli Charming Eyes*PL 2002 roku kupili dwie pierwsze ragdollowe damy w umaszczeniu  seal colourpoint i mitted z hodowli De Borgione*CZ.  W lipcu 2003 z hodowli Eulalie*CZ  przyjechał GIMI Blue Kiwi”s. Prawdopodobnie był drugim lub trzecim kocurem tej rasy w Polsce na pewno pierwszym blue colourpoinem. W dość krótkim czasie uzyskał tytuł EUROPA CHAMPION, a w tamtych czasach przy znikomej ilości wystaw w Polsce i za granicą był to wysiłek nie lada. GIMI w rankingu TOP CAT 2004 » zajął 20 miejsce. W wieku prawie 16 lat odszedł za tęczowy most pozostawił po sobie wiele wspaniałych kotów w Polsce i za granicą. W roku 2002 z hodowli Carpatia*SK sprowadzona została Amber Lady o umaszczeniu seal bicolour kotka odeszła w wieku lat prawie 13-stu. W roku 2006 z tej samej hodowli przyjechał Roxi Brilliant King of Eulalie*CZ pierwszy kot w Polsce o umaszczeniu Rag a 03 21. EC GIMI Blue Kiwi”s of Eulalie*CZ i GIC Roxi Brilliant King of Eulalie*CZ to pierwsze kocury  rasy ragdoll które otrzymały zaszczytny tytuł DM DISTINGUISHED MERIT Wybitnie Zasłużony Dla Rasy  zdobycie tytułu DM jest uwarunkowane urodzeniem przez kotkę przynajmniej 5 kotów, które zdobyły tytuły INTERNATIONAL CHAMPION/INTERNATIONAL PREMIOR. W przypadku kocura – spłodzeniem przynajmniej 10 kotów, które zdobyły tytuły INTERNATIONAL CHAMPION/INTERNATIONAL PREMIOR. Ważne są wyłącznie tytuły zarejestrowane przez FIFe. “DM” to tytuł dożywotni i umieszczony po pełnym imieniu kota.


Wszystkie wymienione powyżej koty są dziadkami i pra dziadkami naszych kotów. Pochwalimy się przy tej okazji, że my również mamy wkład w rozwój rasy i posiadamy pierwsze w Federacji FPL  koty z najwyższymi tytułami

SC ROLAND Jennifer World*PL to pierwszy kot wśród kocurów i kotek blue bicolour tabby z najwyższym tytułem SUPREME CHAMPION (2017) FIFe. Umaszczenie bicolour zostało uznane przez FIFe w 1992 r.
JENNIFER to pierwsza polska kotka ragdollka z tytułem DISTNGUISHED MERIT FIFe
SC ELWIRKA Jennifer World*PL to pierwsza kotka rasy ragdoll lilac bicolour tabby z najwyższym możliwym do zdobycia tytułem SUPREME CHAMPION (2018) FIFe. Umaszczenie bicolour zostało uznane przez FIFe w 1992 r.
 

Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.