Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Podróż z kotem za granicę

 

ziemiaPies, kot i fretka są traktowane jako „zwierzęta towarzyszące” i tylko zwierzętom tych trzech gatunków wystawia się paszport i tylko w stosunku do tych zwierząt wymaga się szczepień przeciwko wściekliźnie.

  • Paszport. Aby kot mógł opuścić granice Polski, musi posiadać paszport. Paszport dla kota może nam wystawić prawie każdy weterynarz, z których większość ma odpowiednie uprawnienia. W dokumencie tym weterynarz wpisuje imię i nazwisko opiekuna zwierzęcia, adres zamieszkania zwierzaka wraz z opiekunem, imię kota, jego datę urodzenia , rasę, płeć oraz umaszczenie, a także numer chipu, datę jego wczepienia, lokalizację lub numer tatuażu i datę jego powstania. Ale żeby nasze dane nie trafiły w próżnię, lekarz jednocześnie wypełnia osobny druk z danymi naszego kociaka, który wysyła do Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej,   gdzie z kolei dane wprowadzane są do systemu informatycznego. Obecnie lekarz wprowadza te dane elektronicznie Oprócz tych podstawowych danych w paszporcie znajdują się odpowiednie rubryki dotyczące odpowiednich szczepień i innych niezbędnych czynności medycznych związanych z przygotowaniem zwierzaka do wyjazdu, takich jak odrobaczenie.
  • Mikrochip. Kot musi posiadać mikrochip (transponder). Mikrochip wszczepiany kotu powinien być zgodny z normą ISO 11784 lub ISO 11785 (aneks A), aby służby celne były w stanie go odczytać. W innym przypadku musimy sami dysponować odpowiednim czytnikiem. Oznakowanie czyli chip  oraz paszport z rejestracją w europejskiej bazie danych można załatwić na jednej wizycie u weterynarza.
  • Szczepienia, kolejnym krokiem, który musimy wykonać, są szczepienia. Najważniejszym z nich jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które bardzo rzadko robione jest naszym kotom, a szczególnie tym niewychodzącym. Do niektórych Krajów przemieszczanie kociąt młodszych niż trzymiesięczne i nie zaszczepionych przeciwko wściekliźnie jest możliwe pod warunkiem, że pochodzą z kraju wolnego od wścieklizny niestety zgodnie z definicją OIE, Polska NIE jest krajem od niej wolnym.  Należy pamiętać, że pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie nabiera mocy dopiero po 21 dniach. Chiny po 30 dniach.
  • Na 24 godziny przed wyjazdem należy przeprowadzić badanie kliniczne zwierzęcia i poświadczyć to wpisem w sekcji IX paszportu, lub wystawi odpowiednie zaświadczenie.

Ważna jest właściwa kolejność – najpierw oznakowanie zwierzęcia, potem szczepienie przeciwko wściekliźnie!!!! Proszę we wpisie w paszporcie zachować odstęp przynajmniej jednego dnia pomiędzy tymi czynnościami. Data zaczipowania / tatuowania musi być przynajmniej o jeden dzień wcześniejsza od daty szczepienia. Szczególnie uczulone są na to francuskie, skandynawskie i brytyjskie służby. Nasze koty wychodzą do nowych domów już oznakowane.


Wymagana profilaktyka przeciwpasożytnicza.

Finlandia, Irlandia , Szwecja, Malta i Wielka Brytania wymagają dodatkowych gwarancji w odniesieniu do kleszczy i bąblowicy, i tak: 

  • Malta, Irlandia, Wielka Brytania- odrobaczanie i profilaktyka przeciwkleszczowa na 24-48 godzin przed wyjazdem
  • Finlandia- odrobaczanie przynajmniej na 30 dni przed wyjazdem, nie później, preparatem zawierającym praziquantel lub epsiprantel
  • Szwecja- odrobaczenie w ciągu 10 dni przed wyjazdem, preparatem zawierającym praziquantel lub epsiprantel

UWAGA!!! Odrobaczanie i profilaktyka przeciwkleszczowa każdorazowo muszą być wpisane do paszportu i poświadczone pieczątką i podpisem lekarza weterynarii. 


Na terenie UE nasze mruczki do przemieszczania się muszą  być zachipowane, posiadać zarejestrowany paszport oraz odpowiednio wcześniej zostać zaszczepione na wściekliznę. Na 24 godziny przed podróżą lekarz weterynarii przeprowadza badanie kliniczne które potwierdza wpisem w zaświadczenie lekarskie. 

Kraje Unii Europejskiej:

Austria,  Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania,  Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia,  Szwecja,  Węgry, Włochy.

Państwa nienależące do Unii Europejskiej, ale będące stroną układów i porozumień z UE:
Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan, Liechtenstein.


Państwa (i inne jednostki terytorialne) spoza Unii Europejskiej i nie mające z nią porozumień:
Andora, Kosowo, Czarnogóra.

Przemieszczanie zwierząt towarzyszących z Wielkiej Brytanii do UE po 29 marca 2019 r.

Z dniem 29 marca 2019 r., w związku opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej (UE) kraj ten utraci status kraju członkowskiego i  stanie się tzw. państwem trzecim. Powyższe oznacza zmianę wymagań dotyczących przemieszczania/przywozu zwierząt z ww. państwa na terytorium UE. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komisję Europejską (KE) w chwili obecnej Wielka Brytania nie została umieszczona na żadnej z list KE uprawniających do stosowania dotychczasowych, „uproszczonych” zasad przemieszczania zwierząt domowych towarzyszących podróżnym (tryb “uproszczony”: chip, szczepienie p/wściekliźnie, paszport).

W związku z powyższym psy, koty oraz fretki przemieszczane z Wielkiej Brytanii do UE po 29 marca 2019 r. będą musiały spełniać następujące wymagania:

UWAGA! Paszport dla zwierząt domowych wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dłużej dokumentem uprawniającym do przemieszczenia/przywozu zwierząt na terytorium Unii Europejskiej.

Zasady wwozu psów, kotów fretek na terytorium Wielkiej Brytanii po 29 marca 2019 r. nie ulegają zmianie dla obywateli Unii Europejskiej.


Dobrze jest się zapoznać ze szczegółowymi przepisami dotyczącymi przywozu zwierząt do państwa, do którego się udajemy, aby na granicy nie spotkała nas przykra niespodzianka, a nasz ukochany Mruczek z powodu braku jakiegoś szczepienia nie został zatrzymany przez służbistów na kwarantannę.

Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie  Głównego Inspektoratu Weterynarii lub na stronach ambasady danego kraju.


Komfort kociej podróży

Kiedy już uporaliśmy się z wymogami ustawowymi, nie zapomnijmy o zapewnieniu jak największego możliwego komfortu kotu podczas podróży. Najwygodniejszym sposobem dla nas jest przewóz naszego kota w specjalnym podróżnym transporterze. Bywa jednak tak, że zamknięty kot przez całą drogę miauczy, a uspokaja się dopiero w momencie wypuszczenia go. Dlatego dobrze zaopatrzyć naszego kota w szelki oraz smycz, tak podróżują moje koteczki.

Życzymy Państwu udanych podróży.

 Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

 

Home WAŻNE INFORMACJE / IMPORTANT INFORMATION Podróż z kotem za granicę
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL