Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Jaka karma dla kota z alergią:

 

 Warto wiedzieć, że alergie możemy podzielić na:

• pokarmową
• środowiskową (kontakt z grzybami pleśniowymi, pyłkami roślin).
Ponieważ alergię u kota bardzo łatwo pomylić z zapaleniem ucha, dlatego udając się do lekarza weterynarii w pierwszej kolejności należy prosić o ich obejrzenie.

W tym artykule skupię się na alergii pokarmowej.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej:
– biegunka,
– wymioty,
– krew, śluz w stolcu,
– kot cierpi na świąd – drapie się i wylizuje głównie w okolicach głowy, szyi i pyszczka,
– strupki w okolicy pyszczka,
– kot może cierpieć na nawracające stany zapalne uszu (często obustronne),
– zapalenie warg,
– zapalenie opuszek palcowych (nawet obustronne) ,
– charakterystyczna pokrzywka, zaczerwienienia, strupki, łojotok
– sierść kota jest w kiepskiej kondycji, trafiają się miejscowe wyłysienia (chociaż może zdarzyć się tak, że kot będzie tracił sierść z całego ciała)
– u niektórych kotów występują dolegliwości oddechowe (kaszel, duszności).

Przyczyny alergii pokarmowej u kota
Alergia pokarmowa może być wywołana przez produkty przeznaczone dla człowieka (w tym, także takie, których kot prawidłowo żywiony, nie powinien jeść), zapraszam do zakładki: Błędy w żywieniu kotów » Reakcję alergiczną wywołuje bardzo często, chętnie jadana przez koty wołowina. W gotowych karmach, alergenem mogą być zboża, (zwłaszcza gluten zawarty w pszenicy), białko krowie i laktoza oraz soja. Na występowanie alergii mogą wpływać zawarte w gotowych karmach barwniki, konserwanty oraz polepszacze smaku.

Karma monobiałkowa, a alergia
Karm monobiałkowych nie należy mylić z hipoalergicznymi dietami weterynaryjnymi, opartymi na białku hydrolizowanym, czyli mającym niską masę cząsteczkową zapewniającą nieznaczną immunogenność i wysoką strawność (dostępne hydrolizaty są pozyskiwane zazwyczaj z mięsa drobiowego lub białek soi). Dzięki temu, zwierzę uczulone na określony rodzaj białka toleruje jego hydrolizowaną postać. Zatem należy pamiętać, że nie każda dieta monobiałkowa jest hipoalergiczna, i odwrotnie.
Podstawą diagnostyki alergii pokarmowej jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Karmę monobiałkową stosuje się, gdy podejrzewamy alergię i chcemy potwierdzić, które białko jest przyczyną uczulenia, a także w przypadku choroby już rozpoznanej. W pierwszej sytuacji dużym problemem jest prawidłowe wskazanie alergizującego białka. Niekiedy można zaobserwować związek z podawanym pokarmem, jednak objawy mogą pojawić się z opóźnieniem (nawet po kilkunastu dniach), ponieważ reakcję immunologiczną powoduje przejściowy lub powtarzający się w pewnych odstępach czasu kontakt z alergenem, a nie stała jego obecność w karmie – co często znacznie utrudnia znalezienie związku pomiędzy karmą a alergią i postawienie prawidłowej diagnozy. Dlatego też czas podawania diety nie powinien być krótszy niż 8-10 tygodni. Konieczne jest, aby dieta eliminacyjna była ściśle przestrzegana – podawanie wszelkich innych pokarmów jest surowo wzbronione. Podczas diagnozy należy brać pod uwagę nie tylko karmę podstawową przyjmowaną przez zwierzę, ale także wszelkie dodatkowe i potencjalne źródła pokarmów (dodatki żywieniowe, leki) Zastosowanie diety wymaga konsekwencji wszystkich członków rodziny.

Jaki może być przykładowy skład diety monobiałkowej?
Karmy monobiałkowe muszą zawierać wszystkie składniki w odpowiednich ilościach i charakteryzować się wysoką strawnością. Źródłem białka może być tylko jeden gatunek mięsa. Zagadnieniem, które stwarzać może największy problem, jest urozmaicenie źródeł białka, w celu zachowania wysokiej wartości biologicznej. Dobrej jakości karmy monobiałkowe są oparte na bardzo wysokiej jakości surowcach pochodzenia zwierzęcego, dbając o to, aby poprzez wysoką zawartość poszczególnych aminokwasów, ich suma świadczyła o wysokiej wartości biologicznej białka karmy. Pamiętać także należy aby pozostałe surowce karmy nie były źródłem alergennego białka – stąd w tego typu karmach nie powinno znaleźć się białko sojowe. Wszystkie inne surowce karmy poprzez zawartość substancji o udokumentowanych właściwościach przeciwzapalnych (kwasy tłuszczowe n-3) czy właściwościach przeciwutleniających, takich jak warzywa, dodatkowo wpływają na wysoką wartość odżywczą całej karmy.

Jakie są zagrożenia dla zdrowia kota jeśli właściciel nie uwzględni jego potrzeb żywieniowych?
Konsekwencją nie dostosowania codziennej diety do stanu zdrowia – w tym przypadku do alergii pokarmowej, jest zaognienie się stanu zapalnego skóry, bądź krwawienia powodujące trudności w gojeniu się ran oraz ogólne, bardzo złe samopoczucie kota.

Kiedy objawy alergii u zwierzęcia ustępują?

Po 2 miesiącach stosowania diety, jeśli ustępują zmiany skórne i świąd, można przejść do drugiego etapu, czyli tak zwanej prowokacji. Polega ona na podaniu jednego składnika z poprzednio stosowanej diety, przez 2 tygodnie. Kiedy zwierzę jest uczulone na dany składnik, objawy na skórze i świąd pojawią się w przeciągu tygodnia. Jeśli objawy nie wystąpią można wprowadzić kolejny pojedynczy składnik do diety.

PODSUMOWUJĄC

Kiedy wystąpią objawy alergii pokarmowej najlepiej przejść na karmę monobiałkową zarówno suchą jaki i mokrą wybieramy takie białko, które wcześniej nie pojawiło się w diecie  kota. Ze względu na różnorodność składów karm, często trudno jest dobrać taki skład posiłku, którego zwierzę nigdy wcześniej nie próbowało. Można wtedy wykorzystać rzadko stosowane w żywieniu składniki, np. dziczyznę, koninę, mięso strusia, a nawet białko pochodzące z larw owadów. Karma oparta na jednym białku podajemy przez co najmniej 2 miesiące. Jeśli przyczyną świądu był składnik wcześniej podawanej karmy – powinna nastąpić poprawa.

Copyright  © by Jennifer World*PLlinia hodowla jennifer WorldPL

Home Poradnik Jaka karma dla kota z alergią:
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL