Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Plan i cel hodowli

 

               Kiedy moja rodzina ustalała PLAN HODOWLANY, wszyscy byliśmy zgodni że na pewno po okresie reprodukcji nikomu nie oddamy naszych kotów.  Zostaną z nami, a my z nimi na zawsze. Koty emerytowane powinny móc pozostać nadal w hodowli, nie popieramy wystawiania do adopcji takich kotów czy wręcz ich sprzedaży. Dlatego będziemy mieli ich tylko tyle, ilu jesteśmy w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu na zabawę i opiekę.  Przez 18 lat mieszkaliśmy z sunią rasy doberman Deizi, która też rodziła nam szczenięta. Ten cudowny pies dożył z nami wspaniałego jak na tę rasę wieku z czego jesteśmy bardzo dumni.  Poniżej zamieściłam kilka zdjęć tej cudownej suni.

Moja najwierniejsza przyjaciółka Deizi. Za tęczowy most odeszła 24.01.10r. „Zawsze kiedyś przychodzi taki dzień, w którym Twój przyjaciel spogląda Ci w oczy po raz ostatni i nawet Twoja miłość, chociaż była najsilniejsza nie jest w stanie tego zmienić… Jest taki zakątek w niebie, który nazywa się Tęczowy Most…

Plan…

           Pragniemy stworzyć własną linię, kota ZDROWEGO o tradycyjnym wyglądzie ragdolla, króliczej półdługiej sierści i pięknych niebieskich  oczach.

ragdoll koty hodowla

ELWIRKA & ELEKTRA Jennifer World*PL – nasza własna linia

Dla mnie własna linia hodowlana to nie tylko powtarzalność w rodowodzie kociąt po stronie ojca i matki naszego przydomka hodowlanego, lecz chęć stworzenia rodziny kotów cechujących się charakterystycznym wyglądem, określonymi cechami, świadczącymi o przynależności do rodzinny Jennifer World*PL.

Są różne linie i różne cechy wiodą w nich prym: wielkość, długość futra, kolor oka, wiotczenie. Hodowca decydując się na hodowlę musi wiedzieć jakie cechy chce podkreślić nad jakimi pracować. To jednak wymaga wielu lat konsekwentnej pracy hodowlanej, w tym pracy na własnych miotach pozwalających utrwalać cechy będące wyróżnikiem danej linii. Dopiero przez uzyskanie kilku pokoleń ragdolli o określonym zestawie cech powstaje linia hodowlana. Z uwagi na to że stworzenie linii to nie lada wyzwanie jest niewiele hodowli które mogą się tym poszczycić ( w skali światowej) a nazwy tych hodowli są rozpoznawalne wraz z cechami jakie niosą.

W 2018r. na wystawie kotów w  Partizanske na Słowacji usłyszałam od Polskiego Hodowcy,  ja zawsze wiem jak widzę gdzieś zdjęcie, że to twoje koty. W 2019 roku Organizatorzy Warszawskiej Międzynarodowej Wystawy zorganizowali konkurs Najlepsza grupa hodowlana BEST BREED 2019. (Zasady: do konkursu należało zgłosić 3 koty z tym samym przydomkiem hodowlanym. Grupa hodowlana to nie miot – mogły to być koty z różnych miotów reprezentujące tą samą hodowle. Nie musiały być to koty jednego właściciela natomiast musiały posiadać ten sam przydomek hodowlany. Koty miały być zbliżone w typie, nie musiały być w jednym kolorze oraz nie musiały być kotami jednej płci – mogły być to kocury i kotki.) Na początku nawet nie chciałam brać udziału, ale za nową Pana Krzysztofa stanęliśmy w konkury. Po porównaniu z super kotami zostaliśmy, a raczej ELIZABETH, EDUARDO i ROGER Jennifer World*PL zostali wybrani najpiękniejszymi kotami I CAT. jednego hodowcy.

Cytat z książki  wydanej w 2002 roku “Zapomniany język psów”: Jedną z najbardziej cenionych przeze mnie osób był niewątpliwie Bert Green. Pamiętam, jak powiedział kiedyś do mnie: „Nie wiem, czy uda ci się poprawić rasę, ale zrób wszystko, żeby przynajmniej jej nie zepsuć”.

 ragdoll 1978

Pytani o powody kultywowania swojej pasji hodowcy z reguły odpowiadają, że pragną zapobiec zniknięciu danej rasy, utrzymać jej właściwy charakter i fenotyp. Są to powody ze wszech miar słuszne; sęk w tym, że  obecnie  nawet renomowani  hodowcy zrzucają  charakter ragdolla na drugi plan, dążąc w swych działaniach do uzyskania,  kota o słodziusieńkim wyglądzie z małym uchem i długą sierścią. Ragdoll słodki powinny mieć temperament, my nie chcemy i nie będziemy uatrakcyjniać wyglądu ragdolla.

W dużym stopniu miał na to wpływ rynek Chiński. Jeszcze w latach 80. XX w. posiadanie psa, kota  w Chinach było zakazane jako „burżuazyjne pozerstwo”. W obliczu przeludnienia i problemów z wystarczającym dostępem do zwierzęcego białka pies i kot kojarzyły się tam raczej ze smacznym daniem głównym niż domowymi pupilami. Organizowano i nadal organizuje się makabryczne „Festiwale potraw z mięsa psiego”. Obecnie wśród chińskiej klasy średniej posiadanie domowego pupila stało się modne. Chiny są dziś trzecim, po USA i Brazylii, największym na świecie rynkiem produktów i usług dla psów i kotów.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego FIFe które odbyło się 30-31.05.2019 roku w Bratislavie na wniosek Francuskiej Federacji próbowano zmienić standard rasy ragdoll.  Zobacz agendę TUTAJ » Wniosek FFF dotyczący zmiany standardu RAG w odniesieniu do kształtu głowy (Agenda str. 13) nie uzyskał wymaganej większości głosów. Wniosek FFF dotyczący zmiany standardu RAG w odniesieniu do policzków, brody i pyszczka (Agenda str. 14) nie uzyskał wymaganej większości głosów. Wniosek FFF dotyczący zmiany standardu RAG w odniesieniu do wprowadzenia do standardu listy wad (Agenda str. 14) nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Cel…

             Hodowla to nie rozmnażanie kotów. To świadomy, celowy dobór zwierząt do rozrodu. Każde skojarzenie jest przemyślane i zaplanowane. Nie liczy czy się dla nas czas i odległość jaką musimy pokonać by dojechać z kotką do wspaniałego, idealnego  dla niej kocura. Obok cech dziedzicznych, ogromne znaczenie ma dla nas wychowywanie kociąt, doskonalenie ich charakteru. Dużo czasu i uwagi  poświęcamy na  kształtowanie kociej relacji  z człowiekiem (socjalizację – proces nabywania określonych norm i wzorów zachowań) aby kocięta, które opuszczają nasz dom mogły bez stresu zaadoptować się u nowych opiekunów. Chcielibyśmy, żeby ich przyszli opiekunowie w naszych kotach zyskali członków rodziny.

 Ze wszystkimi rodzinami naszych kociąt, chcemy pozostać w stałym kontakcie by w razie potrzeby służyć radą i pomocą – los naszych kociąt nie jest nam obojętny! Cieszyć nas będzie każde zdjęcie malucha oraz już dorosłego kota. Pozwali nam to na obserwację jak nasze kocięta się rozwijają i na określenie czy idziemy w dobrym kierunku w hodowaniu tych pięknych kotów czy należało by coś zmienić.

  Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home Jennifer World*PL team Plan i cel hodowli
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL