Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Zatrucia roślinami…

 

Chociaż  mogą zdarzyć się w każdym wieku, to najbardziej narażone na nie są  kocięta, które bawiąc się i poznając otoczenie liżą i gryzą napotykane przedmioty. Niekiedy spotykamy „miłośników” domowej zieleni, którzy zostając sami na długie godziny w domu, zwykle z nudy, zapewniają sobie tę potencjalnie niebezpieczną rozrywkę. Rośliny trujące wykazują zróżnicowaną toksyczność. Trzeba pamiętać, że nawet te uważane za bezpieczne lecz zjedzone w nadmiarze mogą być przyczyną zatrucia. I chociaż koty zwykle są ostrożne w pobieraniu nieznanego pokarmu, to są one wyjątkowo wrażliwe na toksyny zawarte w niektórych roślinach.

Zdjęcia pobrane z Świat Kocimi Oczami »

71388752_2733734876639072_1221928069841813504_oAloes

Znany z właściwości leczniczych aloes niestety wywołuje objawy zatrucia w przypadku połknięcia kawałka rośliny przez kota – nagłe wymioty, senność, drgawki, trudności w utrzymaniu równowagi, chodzeniu i oddychaniu.

Bluszcz

Najbardziej trujące dla kotów są liście bluszczu, nieco mniej jego jagody. Objawy zatrucia: ból i skurcze brzucha, wymioty, ślinotok, biegunka

Dracena (Dracaena)

Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Mało kto wie, że trująca. Obgryzanie liści przez kota zwykle źle się kończy. Zwierzę zaczyna silnie się ślinić, ma rozszerzone źrenice, wymiotuje (niekiedy z krwią).

Diffenbachia

Objawy zatrucia: ślinotok, wymioty, ból i pieczenie w jamie ustnej, utrata apetytu.

Poinsecja (Poinsetia)

Popularna gwiazda betlejemska, jak wszystkie wilczomlecze, ma w swych tkankach biały sok zawierający lateks. Działa on drażniąco na śluzówki, może powodować wymioty.

Azalia (Azalea)

W doniczkach uprawia się azalię indyjską (Azalea indica, inaczej Rhododendron simsii), ale gatunki rosnące w ogrodach mają podobne właściwości. Dla kotów azalie są wyjątkowo niebezpieczne – zawarte w tych roślinach toksyny oddziałują na system nerwowy zwierząt. Groźne jest nawet zjedzenie kilku liści. W kilka godzin po spożyciu azalii występują wymioty, biegunka, ślinienie się, brak koordynacji ruchów, paraliż nóg, osłabienie, śpiączka, a wreszcie śmierć wskutek zatrzymania akcji serca.

Fikus

Istnieje wiele odmian uprawnych fikusa. Każda jest trująca dla kota. Objawy zatrucia fikusem to: utrata apetytu, wymioty, biegunka, ślinotok, zaczerwienie i stany zapalne skóry.

71236228_2733735026639057_5336687561827942400_oFilodendron

Znany od lat, występuje w wielu odmianach. Objawy zatrucia to: ślinotok, podrażnienie jamy ustnej, problemy z przełykaniem, duszenie się, skurcze, wymioty. Po spożyciu większej ilości toksyn pojawiają się: niewydolność nerek, drgawki i śpiączka. Spożycie filodendrona może skończyć się dla kota śmiercią.

Lilia (Lilium)

Koty to podobno jedyne zwierzęta, które ulegają zatruciom liliami. Pierwszym sygnałem są wymioty, brak apetytu. Potem zwierzę zapada w letarg, dochodzi też do uszkodzenia nerek. Zatrucie bywa niestety śmiertelne.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Znany jako ?pochłaniacz toksyn? skrzydłokwiat jest niestety trujący. Spożyty wywołuje uczucie silnego pieczenia, podrażnienie języka i warg, wzmożone wydzielanie śliny, trudności w połykaniu, wymioty.

Konwalia (Convallaria)

Ta wdzięczna, niewinna z pozoru roślinka, którą często wstawiamy do wazonów, bywa przyczyną zatruć zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Jej zjedzenie wywołuje wymioty, spadek ciśnienia krwi, dezorientację, śpiączkę, utratę świadomości, a nawet zgon.

Pelargonia, geranium

Objawy zatrucia: podrażnienie skóry, depresja, utrata apetytu, wymioty, bolesność.

Hiacynt

Umiarkowanie trujące są cebule, pędy, kwiaty. Objawy zatrucia to: ból żołądka, wymioty, biegunka.


71144666_2733734699972423_1986100196018225152_o71470492_2733734796639080_1394259410640961536_o

Koci dom = dom bez roślin?

Czy to oznacza, że żyjąc z kotem pod jednym dachem, skazani jesteśmy na pozbawioną zieleni pustynię? Nie! Jest całkiem sporo bezpiecznych dla mruczków roślin, są to między innymi: paprotki, trzykrotki (zielistki), trawy, prawdziwy papirus, lawenda. Nieocenione są zioła, które z powodzeniem możemy uprawiać w kuchni w doniczkach – z pożytkiem dla kotów i naszych posiłków.


Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

 .

Home Poradnik Zatrucia roślinami…
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL