Pasożyty

Ryzyko pojawienia się pasożytów u kota dotyczy zarówno kotów domowych wychodzących, jak i tych niewychodzących. Pasożyty pojawiają się u kotów zazwyczaj na skutek zarażenia się drogą pokarmową, poprzez napicie się deszczówki, zjedzenie zakażonego mięsa czy zjedzenie pchły, która jest żywicielem pośrednim np. tasiemca. Mogą także zostać przyniesione do domu np. na zanieczyszczonym jajami obuwiu czy ubraniu opiekunów oraz  przez inne zwierzę.

– Nie pozwalaj kotu na zjadanie owadów (mogą zawierać jaja tasiemca) oraz drobnych bezkręgowców i kręgowców (nicienie).

– Nie podawaj surowego mięsa. Może zawierać cysty pierwotniaków (w tym również Toxpoplazmy). Dlaczego nie BARF czyli czemu nie karmimy surowym mięsem!!!! TUTAJ »


Zaczniemy od pasożytów jelitowych

 

Zanim podasz koty tabletkę lub pastę na odrobaczanie  zbadaj jego kał!!!!!!!!!

 

D

laczego? bo pasożyty jelitowe różnią się między sobą. Nie da się zwalczyć wszystkich podaniem jednej tabletki. Do ich zwalczania używamy różnych leków, w różnych dawkach. Przy niektórych inwazjach wystarczy jednorazowe podanie leku, przy innych potrzebna jest długotrwała kuracja.

Cel odrobaczania…

odrobaczanie organizmu odnosi się do szeregu procedur mających na celu pozbycie się inwazji robaków pasożytniczych. Odrobaczanie NIE!  zabezpiecza zwierząt przed pasożytami jelitowymi.

Badanie kału jest naprawdę proste:

przed badaniem zaopatrz się w jednorazowy pojemnik na kał dostępny w aptekach. Do zakupionego pojemnika za pomocą załączonej łopatki pobierz materiał. Pobrany do badania kał powinien mieć wielkość orzecha włoskiego. Kał do badania powinien być pobrany trzykrotnie w okresie 10 dni (próbki powinny być pobierane w odstępach 2-3 dniowych). Materiał szczelnie zamknięty przechowuj w lodówce. Po zebraniu ostatniej porcji  dostarcz do punktu pobrań np. laboratorium labvet lub do weterynarza który nie ma badać sam, tylko wezwać kuriera z laboratorium diagnostycznego. 

Jeśli weterynarz będzie nalegał na podanie tabletki bo takie ma procedury to zmieńcie weterynarza!!! 

Jak często badać kał kota?

Standardowo przyjmuje się, że koty wychodzące powinny mieć badany kał co około 3-4 miesiące, jeżeli są łowne to nawet częściej. Koty wychodzące właściwie zawsze co parę miesięcy cierpią na choroby pasożytnicze.

W przypadku kotów niewychodzących nie ma konieczności tak częstych badań kału i odrobaczania. Zazwyczaj badania w kierunku pasożytów przeprowadza się co 8 miesięcy.

Badanie robimy również kiedy u kota zaobserwujemy:

– ciągłe wymioty i biegunki,
– częste krztuszenie się, kaszel i trudności z oddychaniem,
– intensywne lizanie okolic odbytu,
– niski apetyt lub jego brak,
– zmęczenie i apatia,
– zmiana masy ciała i wyglądu sierści,
– wysunięcie się trzeciej powieki.

Stosowanie preparatów odrobaczających może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, m.in.: biegunek, wymiotów, braku apetytu, świądu. Wynika to z faktu, iż środki te mają działanie toksyczne. Kiedy wystąpią takie objawy weterynarz nie znając przyczyny będzie przekonywał, że to toksyny z martwych pasożytów.

Najczęściej u kotów nie wychodzących wynik dodatni daje Giardioza / Lamblioza.

Inwazja rozprzestrzenia się na drodze pokarmowej za pośrednictwem cyst obecnych w wodzie i żywności. Giardia intestinalis (dawniej G. duodenalis, G. lamblia) należy do wiciowców (Protista) i pasożytuje na powierzchni komórek nabłonka jelita cienkiego u bardzo wielu gatunków zwierząt (naczelne, psy, koty, świnie, przeżuwacze i gryzonie) oraz u ludzi. Jest jedną z głównych przyczyn biegunek o etiologii pasożytniczej u ludzi i zwierząt. Otwórz dokument w PDF TUTAJ »

Ektopasożyty (pasożyty zewnętrzne) występujące u kotów to między innymi:
Świerzbowce

są ściśle związane z żywicielem,  koty  mogą atakować świerzbowce z rodzaju  Notoedres Otodectes. Zwierzęta zarażają się głównie poprzez bezpośredni kontakt, rzadziej za pośrednictwem legowisk i przedmiotów do pielęgnacji.

Świerzbowiec drążący koci Notoedres cati rzadko przenosi się na inne gatunki zwierząt. Przypadki infestacji u ludzi są wyjątkowe. Świerzb koci jest silnie zaraźliwy, przenosi się poprzez kontakt bezpośredni, szybko rozprzestrzenia się wśród kotów dorosłych i kociąt. Wczesne objawy infestacji to miejscowe wyłysienia oraz zaczerwienienia na głowie (końcówki małżowin usznych, twarz). Wskutek silnego świądu koty intensywnie się drapią. Wylizywanie może powodować rozprzestrzenianie się zmian na inne części ciała. U zwierząt nie leczonych może dojść do znacznego osłabienia organizmu i do śmierci. Intensywny świąd i zmiany na skórze głowy są jednoznacznym wskazaniem świerzbu u kotów.

Kleszcze

mogą występować na całej powierzchni ciała u psów i kotów, ale głównie przyczepiają się w miejscach o delikatnej skórze, jak okolica twarzowa, uszy, pachy, przestrzeń między palcowa i okolica około odbytowa. Ranki spowodowane przez kleszcze mogą zostać zakażone, może dojść do powstania mikro ropni, szczególnie w przypadkach gdy kleszcze usuwane są na siłę i aparat gębowy pozostanie w skórze.

Kleszcze – jakie niosą zagrożenia? Największe znaczenie tych pajęczaków wynika z faktu, że są one przenosicielami szeregu groźnych czynników chorobotwórczych (choroby odkleszczowe), m. in. Babesia spp. (babeszjoza psów, piroplazmoza koni), Borrelia burgdorferi (borelioza), flawiwirusy (kleszczowe zapalenie mózgu) i wielu innych. Kleszcz może przenosić więcej niż jeden patogen, co często prowadzi do występowania nietypowych dla jednej choroby objawów klinicznych. Infekcje są najczęściej przenoszone ze śliną kleszcza w trakcie jego odżywiania się.

DWA KOTKI. Idą drogą kotki dwa, każdy wielki koszyk ma. A na łące koło chaty stoi krowa w czarne łaty.
– Czy masz, krówko, mleko słodkie? Daj nam dużo – proszą kotki.
– Daj nam mleka pełne kosze, zapłacimy ci dwa grosze. Nic nie rzekła krowa w łaty; Gryzła trawę, jadła kwiaty. A koń, co za płotem stał, na calutki głos się śmiał! ″
HELENA BECHLEROWA

Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.