O czym kupujący kota powinien wiedzieć…

Κiedy rozważasz zakup kota pamiętaj – kot to nie pies i nie człowiek. 

Zdarzyło mi się dostać zaproszenie na kawę od Osoby zainteresowanej zakupem kociaka, nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że miałam przejechać z kotem, by rodzina z dziećmi i psem sprawdziła czy będzie między nimi chemia, jak zachowają się dzieci i pies wobec kota. Kiedy odesłałam Panią do poczytania o kotach ich potrzebach, kocim stresie… dostałam burę.

Dla każdego kota zmiana domu i jednocześnie zmiana opiekunów to ogromny stres. Szczególnie dla tych najmłodszych, czyli kociąt.

Gdy kotek oswaja się z nowym domem, musisz wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością – pamiętaj, że niektórym kociakom zajmie to więcej czasu niż innym!
Postaraj się od początku nie przytłoczyć kotka zapoznając go z dużą ilością ludzi. Ogranicz liczbę gości do minimum i wytłumacz im, jak obchodzić się z kociakiem. Pamiętaj też, żeby pozwolić kotu podchodzić do nich kiedy on ma na to ochotę!

Kot w stresie potrafi nie jeść długo, nawet kilka dni. Taka reakcje się zdarza i nie należy się nią przesadnie przejmować. Jeżeli chcesz ułatwić kotu jedzenie, warto ustawić kilka miseczek z jedzeniem i piciem, tak aby kot miał do nich łatwy dostęp. Korzystaj tylko z jedzenia, które kot zna.

Zestresowany kot może nawet przez dwie doby nie korzystać z kuwety. Ważne, aby go do tego nie przymuszać. Kuweta to w ogóle w kocim świecie bardzo delikatna sprawa. Nie funduj maluchowi od pierwszego dnia zamkniętej kuwety z klapką tą należy zdemontować.  Żwirek tylko taki jak u hodowcy.

Żwirek TUTAJ »

Dlaczego poza kuwetą? TUTAJ »

Koty które „oswajają” przestrzeń, często ocierają się pyszczkiem o meble, ściany, drzwi zostawiając na nich swój ślad feromonowy, który jest rodzajem ich zapachowego podpisu mówiącego: „tu już byłem, sprawdziłem jestem w bezpiecznym miejscu”. Dlatego pozwól mu na to.

W tym roku kilka naszych kociaków zamieszkało w domach, gdzie rośnie skrzydłokwiat. Niestety opiekunowie nie zdawali sobie sprawy jak bardzo jest toksyczny, bezwzględnie musi znaleźć się poza zasięgiem dzieci i czworonogów.

Zatrucia roślinami chociaż mogą zdarzyć się w każdym wieku, to najbardziej narażone na nie są kocięta, które bawiąc się i poznając otoczenie liżą i gryzą napotykane przedmioty. Niekiedy spotykamy „miłośników” domowej zieleni, którzy zostając sami na długie godziny w domu, zwykle z nudy, zapewniają sobie tę potencjalnie niebezpieczną rozrywkę. Rośliny trujące wykazują zróżnicowaną toksyczność. Trzeba pamiętać, że nawet te uważane za bezpieczne lecz zjedzone w nadmiarze mogą być przyczyną zatrucia. I chociaż koty zwykle są ostrożne w pobieraniu nieznanego pokarmu, to są one wyjątkowo wrażliwe na toksyny zawarte w niektórych roślinach.

Nasz dom też jest pełen kwiatów, wiele roślin domowych bezpiecznych dla pupili tworzy formy przewieszające. To kwiaty do zadań specjalnych dla każdego, kto zajmuje się aranżacją wnętrz. Na przykład cienkie i długie do 50 cm pędy rhipsalisa, będą łagodnie spływać po gładkiej powierzchni mebli. Dziesiątki zawieszonych w powietrzu miniaturowych zielistek wytworzy zawieszona pod sufitem roślina matka. Wiotkie poskręcane pędy, wypuszczające listki składające się z setek delikatnych igiełek, charakteryzują asparagusa. Nie musimy rezygnować z roślin kwitnących! W pełni bezpieczne dla zwierząt, dostępne w coraz to bardziej zaskakujących mieszankach kolorów, długo, często i chętnie kwitnące, czyli – storczyki. Bezpieczne są również oszałamiająco pachnące dendrobium szlachetne. Oprócz storczyków polecam hibiskusa. Jego duże i eleganckie kwiaty najczęściej koloru czerwonego lub żółtego oczarują każdego. Z drobnych roślin cudne fiołki afrykańskie! Warte uwagi są również bezpieczne dla pupili tajemnicze bromeliowate. Największą zaletą tej grupy jest bardzo długo utrzymujący się kwiatostan. Guzmania zachwyci przypominającym szyszkę kwiatostanem o intensywnych barwach. Za to echmea oprócz bukietu ostrych różowych języczków oferuje atrakcyjne pasiaste liście.

Zatrucia roślinami TUTAJ »

Poza roślinami uwaga na!

Kłębki wełny, szpulki nici które mogą utknąć w gardle lub zablokować żołądek. Niebezpieczne są również kocie zabawki mocowane na gumce, żyłce sznurku gdyż podczas zabawy kot może zaplatać się i udusić. Nigdy nie pozwalajmy kotu bawić się plastikowymi torebkami. Może je pogryźć i połknąć lub włożyć głowę w ucho torby. Pilnuj swojego pupila podczas zabawy, niezależnie od rodzaju używanej zabawki. Regularnie sprawdzaj jej stan i wymień ją na nową, jeżeli zauważysz uszkodzenia lub brakujące elementy, ponieważ mogą one doprowadzić do zranienia zwierzęcia. Zabawki, którymi bawimy się z kotem powinny być chowane i wyjmowane tylko na czas wspólnej zabawy i co jakiś czas wymieniane, żeby się nie znudziły.

Nigdy nie zachęcaj kota do rzucania się na twoje ręce i nogi i bawienia się nimi. Bo to prosta droga do wyzwolenia u kota agresji łowczej w naszym kierunku – u małego kota to może być zabawne, ale dorosły kot skaczący do łydek czy dłoni to już mniej zabawne.

Kable pod napięciem, zwłaszcza te od ładowarek 🙂  – kociaki są ciekawskie i lepiej zapobiegać możliwym kłopotom. Zabezpiecz kable za pomocą specjalnych osłonek typu ZURT, TOPEX, samoprzylepnych maskownic. Możesz spryskać kable gorzkim preparatem (np. na bazie cytrusów  nigdy nie karz kota i nie krzycz na niego – to tylko spotęguje problem!

Zaproponuj koty inne atrakcje

Zapewnij  kotu przysmaki do gryzienia, obecnie dostępne są gryzak do higieny kocich zębów mają one zazwyczaj przyjemną dla nich teksturę i mogą pomóc zaspokoić ich apetyt na żucie, pozostawiając przewody bezpiecznymi. Możesz nawet dać im kartonowe pudełka lub papierowe torby; przedmioty te mogą zapewnić kotom wiele godzin przyjemności, odciągając uwagę od kabli!

Nie podnosimy za kark dorosłego kota!!!!!!!!

Nawet jeśli we wczesnym „dzieciństwie” kocięta doświadczają noszenia przez matkę, to w późniejszym, dorosłym życiu, nagłe chwytanie za kark czy grzbiet oznacza coś kompletnie innego, a mianowicie atak ze strony drapieżnika. Przypominam w tym miejscu, że kot w naturze występuje w podwójnej roli: drapieżnika i ofiary, a ci, którzy na niego polują, są od niego więksi.

Kolejnym powodem jest MASA CIAŁA! Kiedy kotka stosuje tzw. chwyt matczyny, jej dziecko waży zazwyczaj kilkaset gramów. Maluch jest lekki, więc łatwo go unieść a całość tej procedury nie wywołuje specjalnego dyskomfortu. Kiedy jednak w ten sam sposób podniesiemy kota ważącego 5, 6 czy 8 kg, to nagle cały jego ciężar zawisa na jednym, małym skrawku skóry! To zwyczajnie boli!!!  I naprawdę nie wiem jak można nie zdawać sobie z tego sprawy! Niestety spotkałam się z podnoszeniem za skórę na karku dwoma palcami, byłam tak zaskoczona wręcz zszokowana, że nie wydałam kociaka do nowego domu.

Co zatem robić w sytuacjach trudnych? Np. w lecznicy, kiedy musimy kota unieść w trzymaniu za kark, wówczas OBOWIĄZKOWO drugą dłoń wkładamy mu pod miednicę, i trzymamy kota dwiema rękami, a nie jedną!

Z przerażeniem i nie dowierzaniem patrzyłam na w pana wiek ok. 40-stki, który przyjechał do nas po kociaka z mamą. Kiedy kociątko do niego podeszło złapał go dwoma palcami właśnie za kark i próbował podnieść.  Niestety pan był nie reformowalny dlatego u nas kociaka nie kupił.

Czego jeść kotu nie wolno

Winogrona i suszone winogrona, czyli rodzynki, cebula, czosnek oraz por. Jeśli warzywa te przypadkiem znajdą się w przewodzie pokarmowym kota lub psa, w procesie trawienia powstaną toksyczne dwusiarczki. Związki te niszczą czerwone krwinki. Rolą czerwonych krwinek jest transport tlenu do komórek – gdy ich ubywa, dochodzi do niedotlenienia. Jeżeli zwierzę zje niewielką ilość cebuli, jest w stanie skompensować deficyt krwinek wzmagając ich produkcję w szpiku kostnym, ale objawy zatrucia pojawiają się już po spożyciu 0,5% masy ciała zwierzęcia. Dla psa ważącego 10 kg jest to 50 g cebuli. W przypadku zatrucia pojawiają się wymioty i biegunka, niechęć do jedzenia, przyspieszony oddech i podwyższone tętno. Można zauważyć też bladość albo zażółcenie błon śluzowych.

Ile razy dziennie powinien jeść kot? 

Czasami spotyka się informację, że kot powinien jeść o wyznaczonych porach 1-2-3 posiłki w ciągu dnia.  Nieprawda!!!! karmienie kota w taki sposób  może powodować  otyłości lub inne choroby metabolizmu. Zrobiono wiele badań naukowych, które miały na celu sprawdzenie, jakie instynktowne zachowania w zakresie pobierania pokarmu przejawiają koty. W publikacjach Small Animal Clinical Nutrition, Nutrient Requirements of Dogs and Cats, Nutrition of the Dog and Cat są opisane następujące badania:

Murgford and Thorn, 1980, Comparative studies of meal patterns in pet and laboratory housed dogs and cats.
Kane, Rogers, Morris, Leung, 1981, Feeding behaviour of the cat fed laboratory and commercial diets.
Kane, 1989, Feeding behaviour of the cat.
Kane, Leung, Rogers, Morris, 1987, Diurnal feeding and drinking patterns of adult cats.
Bradshaw, Goodwin, Defretin, Nott, 1995, Food selection by the domestic cat, an obligate carnivore.

W powyżej wymienionych badaniach wykazano, że koty, które mają ciągły  dostęp do pokarmu, bez względu  na jego rodzaj, pobierają 12 do 18 małych posiłków w ciągu doby (niezależnie dzień czy  nocy). Nasze obserwacje w 100% pokrywają się z wynikami badań.

WAŻNE

Natura wymyśliła sobie w przypadkach niedoboru pokarmu strategię na przeżycie: organizm zaczyna „spalać” własne zapasy tłuszczu. Niestety wytwarzają się podczas tego procesu toksyczne ciała ketonowe. Wprawdzie organizm próbuje pozbyć się ich przez intensywne wydalanie z moczem (też przez płuca), lecz obniżają one pH krwi, co prowadzi do jej zakwaszenia i w najgorszym wypadku do kwasicy ketonowej, kończącej się często śmiercią. Zwierzęta umierają jednak nie z powodu ciał ketonowych, lecz z powodu coraz bardziej zmniejszającej się objętości płynu ustrojowego.

Kot musi jeść,  z powodu głodowania już zaledwie w 2 dni dochodzi do stłuszczenia wątroby. Zapraszam do przeczytania ″Stłuszczenie wątroby u kotów – patogeneza, objawy i leczenie″ Hanna Kosińska, Adam Prostek, Dariusz Kamola, Michał Jank z Katedry Nauk Fizjologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie  kliknij TUTAJ »

Proszę pamiętać ragdoll to duży kot, powinien dobrze i dużo jeść, jeżeli wolicie drobniejsze koty wybierzcie mniejszą rasę.

Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu kotów TUTAJ »

Dlaczego nie BARF czyli czemu nie karmimy surowym mięsem!!!! TUTAJ »

Woda

Nie podajemy kotu wody po procesie osmozy z mineralizacją, oligoceńskiej ani butelkowanej mineralnej mogą uszkodzić nerki. Wodę wymieniamy często im częściej tym lepiej.

Woda TUTAJ »

Miedziany dzbanek do wody dla zwierząt właściwości

− Równoważy pH wody, jonizuje ją i uzupełnia energię witalną, przez co woda jest łatwiej przyswajalna przez organizm zwierząt.
− Korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt domowych, bo dostarcza bezpiecznej i niewielkiej dawki miedzi.
− To prosty sposób, by dać swojemu zwierzakowi to, co najlepsze – zdrowie i doskonałe samopoczucie.

Święta to cudowny czas, zadbaj by był taki i dla kota

Świąteczne trucizny dla kota TUTAJ »

Choinka – tylko żywa, nie ważne czy duża czy mniejsza musi mieć przede wszystkim bardzo solidną podstawę,  bo kot jest tylko kotem i może zechcieć obejrzeć nowy mebel w domu. Jeżeli jest taka możliwość, a choinka jest wysoka to nawet można przyczepić ją dodatkowo do sufitu tak dla bezpieczeństwa kota,  a i naszych dzieci. Kolejna rzecz to ozdoby choinkowe które zazwyczaj budzą większe zainteresowanie niż samo drzewko ponieważ bujają się jak kotek zaczepia je łapką.

Gwiazda Betlejemska. Roślinny truciciel

Jemioła (Viscum album). Ten drzewny pasożyt, poza sprowadzeniem do naszego domu szczęścia, pomyślności i bogactwa może też wywołać mniej pożądane efekty. Wszystkie części rośliny zawierają toksyczne lektyny i wiskotoksyny.

Bukszpan (Buxus). W szczególności jego liście, zjedzenie ich może skutkować wymiotami i biegunką oraz podrażnieniem skóry i błon śluzowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *