Nowe lektury.

Praca (dobrego) hodowcy  powinna opierać się na doświadczeniu i pogłębianiu wiedzy. To pierwsze zdobywam na bieżąco, ale także i o drugim nie zapominam. Obecnie mamy bardzo szeroki dostęp do wszelkich źródeł pozwalających na dokształcanie się, a czasem też weryfikowanie wcześniejszych przekonań i poglądów. Poza szkoleniami, warsztatami, czytam też wartościowe publikacje na specjalistycznych blogach oraz oczywiście sięgam po książki.

Długie zimowe wieczory bez małych kociąt wykorzystałam na nadrobienie czytelniczych zaległości.

Pierwsza to rewelacyjny Podręcznik Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt – BSAVA, który polecam każdemu właścicielowi kotów nie tylko weterynarzom:
″KOTY WETERYNARYJNA PRAKTYKA KLINICZNA″

 PODRĘCZNIK BSAVA, DOTYCZĄCY PRAKTYKI KLINICZNEJ KOTÓW
Tekst z książki: …Konieczność stworzenia tego rodzaju podręcznika była w pełni oczywista, ponieważ już wiele lat temu koty wyparły psy w roli najczęściej utrzymywanych w domach zwierząt towarzyszących. Nigdy zatem wcześniej wiedza dotycząca kotów, ich chorób i ich leczenia nie była tak istotna. W podręczniku omówiono najważniejsze zasady efektywnej praktyki klinicznej kotów, w tym technikę obchodzenia się z pacjentami, podstawy badania fizykalnego oraz zadbanie o to, by lecznica weterynaryjna stała się dla kocich pacjentów miejscem przyjaznym. Przedstawiono złote standardy profilaktyki zdrowotnej na różnych etapach życia kotów oraz podstawy terapii u tego gatunku. Rozdziały dotyczące określonych zaburzeń zdrowotnych obejmują diagnostykę i wstępne postępowanie w stanach nagłych oraz analizę częstych objawów, takich jak wyłysienia, nadmierne pragnienie i napady padaczkowe. W ostatniej części książki skoncentrowano się na poszczególnych układach i szczegółowo przedstawiono postępowanie w przebiegu powszechnie spotykanych u kotów chorób. Wiedza zawarta w podręczniku  jest wystarczająca, aby każdy lekarz mógł poradzić sobie z często występującymi u kotów problemami zdrowotnymi i by w razie potrzeby wiedział, kiedy rozważyć skierowanie pacjenta do ośrodka specjalistycznego, a także jak postępować w obliczu ograniczeń finansowych ze strony klienta. Unikalną cechą podręcznika jest obecność skrótowych przewodników tematycznych, w których można znaleźć praktyczne informacje, dotyczące procedur medycznych i sposobów leczenia, przedstawione w formie prostych instrukcji objaśniających krok po kroku, co należy robić w danej sytuacji. Publikacja ta ma ogromną wartość praktyczną. Dzięki wspaniałym ilustracjom i wielu pomocnym wskazówkom i odnośnikom książka ta jest wprost stworzona do roli najbardziej poczytnej pozycji, która powinna się znaleźć w podręcznej bibliotece każdej lecznicy weterynaryjnej.

Kolejne pozycje to:

″Wszystkie koty są w spektrum autyzmu” Autor: Kathy Hoopmann
„O czym myślą koty. Kocie sekrety oczami naukowców” Autor: Thomas McNamee
″Koty i córki robią tylko to co chcą” Autor: Helen Brown

Każda lektura, a czasem poszczególne rozdziały w takich książkach skłaniają do refleksji i wielu przemyśleń, czasem analizuję je w głowie przez jeszcze wiele tygodni przekładając na własne doświadczenia, obserwując nasze stado.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *