Ciekawostki o kotach

GANDALF Jennifer World*PLZACHOWANIE

Czy kot tylko miauczy?

Wszyscy kojarzą kota z jednym dźwiękiem – miauczeniem. Jednak koty to niezwykle uzdolnione zwierzęta. Gama dźwięków, które potrafią wydawać, nie kończy się jedynie charakterystycznym miauknięciem. Koty poza mruczeniem i miauczeniem, trajkotają, trelują, warczą, syczą, wyją czy szczekają. Moje koty wydają odgłos podobny do szczekania kiedy bawię się z nimi piórkami lub jak patrzą przez okno kiedy podążałam za kocim wzrokiem, widziałam  ptaki czasem zaś muchę albo innego owada siedzącego po drugiej stronie szyby. Dlaczego mruczki szczekają na widok ptaków i owadów? Tutaj pozostają nam głównie domysły. Tak naprawdę nikt nie wie na pewno, dlaczego to robią.

Sen

Koty śpią średnio 16 godzin na dobę. W rankingu śpiochów dumnie zajmują drugą pozycję, tuż za leniwcami. Koty domowe odziedziczyły wzorce snu w genach po swoich przodkach. To dlatego bardziej aktywne są wieczorami, w nocy oraz o świcie.

Dlaczego kot kopie w misce z wodą ?

Kot, maczając łapki w wodzie, ma na celu wprawienie jej w ruch. Powodem takiego zachowania jest kwestia widzenia koci wzrok, mimo że jest bardzo dobrze wyspecjalizowanym organem zmysłu, to ma swoje wady. Kot nie najlepiej widzi z bliska i po prostu nie dostrzega tego, co dzieje się tuż przed jego nosem. Dlatego zdarza mu się wpatrywać tajemniczo w taflę wody, czekając, w naszym mniemaniu, chyba na jakiś cud. Zdarza się, że kot moczy łapki w wodzie i potem je oblizuje nie jest to zachowanie, które sugerowałoby, że nie jest on do końca normalny. Wszystko jest z nim w porządku. Koty często też robią tak podczas jedzenia karmy. A powodem  jest kocia natura. Koty polują przecież łapkami i ten gest jest przejawem ich dzikich korzeni.

Prychanie na wodę

Również dość popularnym zjawiskiem jest kocie prychanie na wodę. Co to oznacza? Gdy kot próbuje się napić najpierw obkichuje miskę. Przyczyna jest niezwykle prosta. Kot, zamiast zanurzyć pyszczek, zamoczył wpierw nosek i kichaniem pozbywa się stamtąd wody. Upewnij się, że miski twojego kota są odpowiednio wyprofilowane. Nie są zbyt wąskie/małe. Ich kształt jest niezwykle istotny dla kociego komfortu. Jeśli lubi pić ze szklanki, pozwól mu na to. Odpowiednie nawodnienie kociaka jest bardzo ważne.

KOCI WZROK

Kolory:

koty charakteryzuje odmienny sposób widzenia od ludzkiego, nie oznacza to jednak, że dla nich świat jest monochromatyczny. Dzięki nowoczesnym technologiom i wielu badaniom możemy w końcu spojrzeć na świat oczami naszego mruczka i poznać lepiej swojego kota. Zmysł wzroku jest u kotów mocno wyostrzony i o ile wiadomo było, że zwierzęta dobrze widzą w ciemności i mają umiejętność obserwacji szybkiego ruchu, tak naukowcy długo zastanawiali się, czy koty widzą kolory. Okazało się, że tak widzą, jednak dla nich wyglądają one zupełnie inaczej, niż dla nas ze względu na specyficzną budowę oka, koty widzą w tak zwanej trichromii.  Oznacza to mniej więcej tyle, że świat widziany oczami kota ma charakterystyczne zabarwienie – zwierzę widzi tylko określoną pulę kolorów. Jego fotoreceptory są najbardziej wrażliwe na promieniowanie fioletowo-niebieskie oraz zielono-żółte. W praktyce oznacza to, że kot bardzo słabo widzi zieleń, za to czerwieni – podobnie jak pies – nie dostrzega w ogóle. Kiedy więc bawisz się z kotem czerwoną zabawką, w jego oczach ma ona lekko żółtawy, stłumiony kolor. Świat widziany z perspektywy kota nie ma tak intensywnych barw, jak ten widziany przez człowieka. Brakuje w nim wspomnianych soczystych zieleni i czerwieni, a inne barwy mają cieplejszy, lekko żółtawy odcień. Kolory są dużo bardziej przytłumione i jaśniejsze, nie oznacza to jednak, że koty widzą gorzej. Co ciekawe koty z daleka nie widzą za dobrze, postrzegają pojedyncze plamy barwne, ale nie są w stanie dostrzec konturów. Może to sprawić, że jeśli zobaczą nas w kapeluszu, masce na twarzy albo bujnej fryzurze mogą nas nie poznać i porządnie się wystraszyć. To, czy koty widzą kolory, nie wpływa jednak w żaden sposób na ich niesamowitą czujność, jeśli chodzi o prędkość widzenia oraz inne przydatne funkcje wzroku. Nasze ukochane czworonogi wcale nie widzą dużo ostrzej od człowieka.

PL*Jennifer World HILAOstrość widzenia:

ostrość centralna jest u nich dużo węższa niż u ludzi. Koty są prawdziwymi krótkowidzami, wyraźnie widzą tylko do około 6 metrów przed sobą! Dla porównania, przeciętny człowiek widzi obraz ostry do mniej więcej 50 metrów. Koty są bardziej wyczulone na to, co dzieje się blisko nich, wszystko, co znajduje się dalej, niż sięga ich wzrok, jest dla nich kompletnie niewyraźne i przypomina patrzenie przez zaparowaną szybę. Zwierzaki lepiej widzą z bliska, ale nie ze zbyt bliska – bardzo niewyraźnie postrzegają obiekty, które znajdują się tuż przed ich nosem, chyba że szybko się poruszają.

Pole widzenia:

kotom możemy za to pozazdrościć szerszego kąta widzenia. Podczas gdy nasze pole widzenia ogranicza się do 180 stopni, kocie liczy ich aż 200. Mruczki widzą więc znacznie więcej ″kątem oka″ i mają dużo większe możliwości obserwacji niż my. Ich peryferyjne pole widzenia – czyli wszystko to, co znajduje się na krańcach naszej widoczności – wynosi aż 30 stopni, kiedy u człowieka liczba ta sięga jedynie 20. To znacznie ułatwia kotom rejestrowanie nawet najmniejszych ruchów, dzięki czemu są tak dobrymi, czujnymi myśliwymi.

Źródło: koty.pl

KOCIA MIŁOŚĆ

Ugniatają, mruczą, czasem ciumkają i się ślinią

Kot ugniata koc lub  właściciela, bo jest szczęśliwy i przypomina sobie dziecięce czasy. ociak pokazuje, że jest do człowieka bardzo przywiązany i jest mu z nim dobrze, jak z rodzoną mamą. Nie można sobie wymarzyć większej przyjaźni!. Jeśli mieliście Państwo okazję obserwować kocięta przy ssaniu matczynych sutków, z pewnością zauważyliście, że robiąc to, maluchy naprzemiennie ugniatają łapkami  sutek. To ″dojenie″ odbywa się powoli, mniej więcej co dwie sekundy, przy czym kocięta głośno mruczą. Jeżeli dorosły kot robi to samo na kolanach właściciela – oznacza to u niego powrót do dziecięcych wzorców zachowania. Kiedy bowiem właściciel siedzi sobie spokojnie, zrelaksowany – przypomina kotu jego matkę, u której taka pozycja oznaczałby zachętę dla kociąt: ″Chodźcie dzieci, mamusia czeka na was z pysznym mleczkiem! ″Dorosły kot próbuje więc ruchami wyciskającymi mleko przywołać radosne wspomnienia z dzieciństwa. Koty mają gruczoły zapachowe w miękkich poduszeczkach na spodniej części łapy. Kiedy ugniatają, pozostawiają swój zapach. 

Barankowanie

Kolejną oznaką kociej miłości jest tak zwane barankowanie. To sposób na okazanie zaufania i  bliskości. Gdy  kot trąca cię czołem, chce powiedzieć: ″jesteś mój, dobrze mi z tobą!″ Odwzajemnij się tym samym, ale pamiętaj – delikatnie! Największym błędem, jaki możesz tutaj popełnić, jest uchylenie się przed ″czółkiem″. Nigdy nie rób tego kotu! To było by dla niego  przykre odrzucenie.

Mrużenie oczu

Czy twój kot patrząc na ciebie, mruży oczy? To właśnie znak jego miłości. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednoczesnym powolnym przymykaniem oczu to sposób komunikacji między zaprzyjaźnionymi kotami. Tak samo rozmawiają z nami. Jak uszczęśliwić kota? Odwzajemnij mu się tym samym. Puść mu oczko na znak twojego uczucia.

Ocieranie

Kiedy kot ociera się o Twoje nogi, sygnalizuje, że potrzebna jest mu Twoja uwaga – jeśli schylasz się, a on dalej się ociera – potrzebuje pieszczot, jeśli otrzyma Twoją uwagę i zaczyna odchodzić, idź za nim, chce Ci pokazać konkretne miejsce, zdarzenie lub zmienić otoczenie.

Lizanie

Koty w naturze są raczej samotnikami, ale jeśli formują już grupę – dotyk językiem wyraża akceptację i sympatię. Podobnie dzieje się w kontaktach matki z młodymi. Jeśli nasz kot nas liże, okazuje nam w ten sposób przywiązanie i miłość. Miejsce ma znaczenie: nogi i ręce to sympatia, z kolei nos i twarz oraz kark to wyraz szacunku i respektu. Zdarza się, że koty najpierw delikatnie albo i nie 🙂 nas gryzą, później liżą lub odwrotnie. To również oznaka uwielbienia, choć nie zawsze przyjemna. Jeśli jednak zwierzak gryzie nas za mocno – warto delikatnie zwrócić mu uwagę wystarczy zapiszczeć, podobnie jak robią to koty. Gwarantujemy, że kot zrozumie, o co chodzi – wyrazimy to bowiem w kociej mowie.

Drżący ogon

Zadowolenie i dobry nastrój kota zdradza także ułożenie ogona – podniesiony do góry z lekkim zakrzywieniem na końcu. A jeśli zobaczymy wyprężony koci ogon z szybko poruszającą się końcówką kot mówi nam, że cieszy się z na nasz widok.

Zaufanie

Kot przewraca się na plecy, pokazując Ci swój brzuszek. Nie, to nie zaproszenie do miętolenia kociego brzucha, ale koci sposób na okazanie Ci najwyższego zaufania. Brzuch u wielu zwierząt to jedna z delikatniejszych części ciała i najlepiej chronionych, a zatem najrzadziej wystawianych na widok publiczny. Pokazuję Ci mój brzuch – wierzę, że mnie nie zranisz.

ZNANI MIŁOŚNICY RAGDOLLI

Freddie Mercury. Prawdziwą miłością życia wokalisty Queen były koty. Najsłynniejsze to Tiffany, Romeo i Delilah, ale było ich wiele więcej.

Copyright  © by Jennifer World*PL

 

 

Komentowanie jest wyłączone.