Ciekawostki, a raczej ważne informacje o ragdoll’ach.

Słowo ragdoll pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza ″szmaciana lalka″.  Nazwa rasy wzięła się od niezwykłej cechy, którą posiadają jej przedstawiciele. Pomimo tego, że ich budowa jest dość muskularna to na rękach właściciela, całkowicie się odprężają, tak jakby wszystkie ich mięśnie zupełnie wiotczały. Jest to wyjątkowa cecha, przypisana tylko tej rasie. Przypominają  wtedy ową szmacianą lalkę.

KAJETAN Jennifer World*PL

KAJETAN Jennifer World*PL

Od Rodziny KAJETANA dostaliśmy kolejny filmik i zdjęcia, (niestety filmiku nie możemy udostępnić) Tekst Rodziny kocurka. ”Tak wiotczeje wzięty na ręce ragdoll. Pełne rozluźnienie. “Zwykłego” kota można z rąk puścić i wyląduje on na czterech łapach. Ragdoll, tak przyjemnie rozluźniony, że aż prawie śpiący, musi być na ziemię delikatnie postawiony”.

Czytając lub rozmawiając z hodowcami o kotach rasy ragdoll mogą spotkać się Państwo z nazwami:

Oryginalny ragdoll (OR) / WHITE PEDIGREE RAGDOLL 

w skrócie, original-ragdoll ma wszystkich swoich przodków z wszystkich swoich linii wymienionych w bazie danych Denny’ego Daytona. Nie ma odstępstw!. Fenotyp umaszczenie: colourpoint , mitted, bicolour  w kolorach: seal, blue, chocolate i lilac.  

Tradycyjny ragdoll  / stary typ ragdoll’a 

terminy te były i są szeroko stosowane w odniesieniu do  tradycyjnego fenotypu wyglądu kota ragdoll nie tylko w stosunku do tradycyjnego umaszczenia i koloru  colourpoint,  mitted, bicolour kolory seal, blue, chocolate i lilac. Nazwę tradycyjny ragdoll stosuje się zarówno do oryginalnych ragdolli (OR) ale i tych które nie są zarejestrowane w genetycznej bazie danych D. Dayton. 

Nowy typ ragdoll’a

w 2004 roku European Dachverband FIFé uznała kolory szylkret, torbie, rudy i kremowy. Zrobiono to po to by  te ″nieoryginalne koty″ mogły zostać uznane za ragdolle. Nowy typ ragdoll’a to nie tylko koty w nowych kolorach ale też o innym wyglądzie. Futro z podszerstkiem, dużo mniejsze uszy…

My hodujemy koty o tradycyjnym fenotypie (w starym typie). Dążymy do utrzymania cudownych cech rasy ragdoll,  hodujemy zdrowe koty, które są wierne typowi i mają unikalny temperament.

CIEKAWOSTKI O WYGLĄDZIE

U dorosłego ragdolla tylne kończyny wyglądają trochę przyciężko, niekiedy nawet ociężale, co przez długi czas było powodem opinii, że mają trudności z chodzeniem. Przyczyną domniemywanej ociężałości są znacznie dłuższe tylne kończyny niż przednie, co powoduje typowy dla ragdoll’i chód (jeżeli lekarz weterynarii nie zna rasy może nas poinformować, że kot ma dysplazję).

Ragdoll powinien mieć pędzelki (kłębki długiej sierści) między palcami.

Ragdoll niema podszerstka (podszerstek,  znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów warstwy okrywowej) przez co tworzenie się kołtunów jest minimalne i pojawia się jedynie w okresach sezonowej zmiany włosa. Regularne wyczesywanie eliminuje słaby włos, poprawia wygląd i kondycję okrywy włosowej. Futro ragdoll’a jest wyjątkowo miękkie i jedwabiste w dotyku.

Ragdoll’e z pierwszych linii amerykańskich  mają pociągłą głowę czasem ma się wrażenie, że w stosunku do ciała jest za mała. Obecnie hodowcy w europie robią wszystko by to zmienić. Nawet kosztem tego co w ragdollu najważniejsze: charakteru. Zapraszam do przeczytania ciekawego tekstu opublikowanego przez Scandinavian Ragdoll Club na temat jak zmieniał się Ragdoll na przestrzeni lat, jakie są tego konsekwencje i jakie są zalecenia odnośnie wyglądu, itd. »

Uszka naszej seal'owej koteczki przy temperaturze otoczenia powyżej 28°C

Uszka naszej seal’owej koteczki przy temperaturze otoczenia powyżej 28°C

Intensywność wybarwienia ragdoll’i zależy od temperatury, w jakiej przebywa. Wszystkie ragdoll’e mają znaczenia point, ciemniejsze znaczenia typu point związane są z akromelanizmem, biologiczną funkcją przystosowawczą organizmów przygotowanych do przebywania w chłodnych miejscach. Narażone na wychłodzenie części ciała są ciemniejsze od korpusu. Są to: maska (twarz), uszy, łapy, ogon i genitalia. Ragdoll’e  przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze lub u kotów  wychodzących zimą na zewnątrz sierść może znacznie ściemnieć, a kontrast między tułowiem a znaczeniami bardzo się zmniejsza. Ciemnieje nawet tułów kotów z nadwagą,  które posiadają grupą warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, oddzielającego skórę zwierzęcia od ciepłego wnętrza. Jaśnieją natomiast niekiedy koty, które długo gorączkowały – pomiędzy ciemniejszymi włosami na znaczeniach wyrastają wtedy punktowo włosy jaśniejsze, a kot zaczyna wyglądać jak oprószony szronem. Niestety spotkałam się z opiniami/uwagami  hodowców nazwijmy ich grzecznościowo “chcący się wyróżniać wiedzą” choć ciśnie mi się na usta inne słowo, że taki kot jest srebrny. Srebro i dum to zupełnie inne umaszczenie i takie umaszczenie dziedziczą kocięta wyłącznie po rodzicach.  W brzuszku kociej mamy  jest ciepło, barwnik nie może się wytworzyć i dlatego kocięta  rodzą się białe.  3 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać (im ciemniejsze znaczenia tym wcześniej stają się widoczne). Ragdolle umaszczenie w pełnej krasie uzyskują dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc w wieku 7 – 8 miesięcy.

Kocięta Jennifer World*PL

Wszystkie wibrysy kota, czyli wąsy i brwi, mają łącznie taką rozpiętość jak najszersze miejsce jego tułowia. Dlatego gdy kot wkłada głowę w otwór i nie dotyka wąsami żadnej krawędzi, wie, że się cały zmieści. Połamane wąsy- wibrysy. Z naszych obserwacji wiemy, że czasem mamusie obgryzają kociętom w dzieciństwie wibrysy, żeby ograniczyć czasowo opuszczanie przez małe gniazda. Bo ich brak utrudnia im orientację.

Koty śpią średnio 16 godzin na dobę. W rankingu śpiochów dumnie zajmują drugą pozycję, tuż za leniwcami. Koty domowe odziedziczyły wzorce snu w genach po swoich przodkach. To dlatego bardziej aktywne są wieczorami, w nocy oraz o świcie. Przyczyną tego jest pora polowania. W dzień koty z reguły odpoczywają. Taki system pomaga oszczędzać energię potrzebną do łowów, a w przypadku domownika – na zabawę. Wysoka zawartość białka w pokarmie pozwala porządnie się najeść, a resztę czasu przeznaczyć na relaks.

Wszyscy kojarzą kota z jednym dźwiękiem – miauczeniem. Jednak koty to niezwykle uzdolnione zwierzęta. Gama dźwięków, które potrafią wydawać, nie kończy się jedynie charakterystycznym miauknięciem. Koty poza mruczeniem i miauczeniem, trajkotają, trelują, warczą, syczą, wyją czy szczekają. Moje koty wydają odgłos podobny do szczekania kiedy bawię się z nimi piórkami lub jak patrzą przez okno kiedy podążałam za kocim wzrokiem, widziałam  ptaki czasem zaś muchę albo innego owada siedzącego po drugiej stronie szyby. Dlaczego mruczki szczekają na widok ptaków i owadów? Tutaj pozostają nam głównie domysły. Tak naprawdę nikt nie wie na pewno, dlaczego to robią.

DLACZEGO KOT KOPIE W MISCE Z WODĄ?

Kot, maczając łapki w wodzie, ma na celu wprawienie jej w ruch. Powodem takiego zachowania jest kwestia widzenia koci wzrok, mimo że jest bardzo dobrze wyspecjalizowanym organem zmysłu, to ma swoje wady. Kot nie najlepiej widzi z bliska i po prostu nie dostrzega tego, co dzieje się tuż przed jego nosem. Dlatego zdarza mu się wpatrywać tajemniczo w taflę wody, czekając, w naszym mniemaniu, chyba na jakiś cud. Przezroczysta woda sugeruje, że miska jest pusta. Zdarza się, że kot moczy łapki w wodzie i potem je oblizuje nie jest to zachowanie, które sugerowałoby, że nie jest on do końca normalny. Wszystko jest z nim w porządku. Koty często też robią tak podczas jedzenia karmy. A powodem  jest kocia natura. Koty polują przecież łapkami i ten gest jest przejawem ich dzikich korzeni. Również dość popularnym zjawiskiem jest kocie prychanie na wodę. Co to oznacza? Gdy kot próbuje się napić najpierw obkichuje miskę. Przyczyna jest niezwykle prosta. Kot, zamiast zanurzyć pyszczek, zamoczył wpierw nosek i kichaniem pozbywa się stamtąd wody. Upewnij się, że miski twojego kota są odpowiednio wyprofilowane. Nie są zbyt wąskie ani głębokie. Ich kształt jest niezwykle istotny dla kociego komfortu. Jeśli lubi pić ze szklanki, pozwól mu na to. Odpowiednie nawodnienie kociaka jest bardzo ważne.

KOCI WZROK

Koty charakteryzuje odmienny sposób widzenia od ludzkiego, nie oznacza to jednak, że dla nich świat jest monochromatyczny. Dzięki nowoczesnym technologiom i wielu badaniom możemy w końcu spojrzeć na świat oczami naszego mruczka i poznać lepiej swojego kota. Zmysł wzroku jest u kotów mocno wyostrzony i o ile wiadomo było, że zwierzęta dobrze widzą w ciemności i mają umiejętność obserwacji szybkiego ruchu, tak naukowcy długo zastanawiali się, czy koty widzą kolory. Okazało się, że tak widzą, jednak dla nich wyglądają one zupełnie inaczej, niż dla nas ze względu na specyficzną budowę oka, koty widzą w tak zwanej trichromii.  Oznacza to mniej więcej tyle, że świat widziany oczami kota ma charakterystyczne zabarwienie – zwierzę widzi tylko określoną pulę kolorów. Jego fotoreceptory są najbardziej wrażliwe na promieniowanie fioletowo-niebieskie oraz zielono-żółte. W praktyce oznacza to, że kot bardzo słabo widzi zieleń, za to czerwieni – podobnie jak pies – nie dostrzega w ogóle. Kiedy więc bawisz się z kotem czerwoną zabawką, w jego oczach ma ona lekko żółtawy, stłumiony kolor. Świat widziany z perspektywy kota nie ma tak intensywnych barw, jak ten widziany przez człowieka. Brakuje w nim wspomnianych soczystych zieleni i czerwieni, a inne barwy mają cieplejszy, lekko żółtawy odcień. Kolory są dużo bardziej przytłumione i jaśniejsze, nie oznacza to jednak, że koty widzą gorzej. Niemożność oglądania świata w całym spektrum kolorystycznym nie utrudnia im życia, inne zalety ich wizji rekompensują im wyblakłe kolory. Co ciekawe koty z daleka nie widzą za dobrze, postrzegają pojedyncze plamy barwne, ale nie są w stanie dostrzec konturów. Może to sprawić, że jeśli zobaczą nas w kapeluszu, masce na twarzy albo bujnej fryzurze mogą nas nie poznać i porządnie się wystraszyć. To, czy koty widzą kolory, nie wpływa jednak w żaden sposób na ich niesamowitą czujność, jeśli chodzi o prędkość widzenia oraz inne przydatne funkcje wzroku. Nasze ukochane czworonogi wcale nie widzą dużo ostrzej od człowieka. Ostrość centralna jest u nich dużo węższa niż u ludzi. Koty są prawdziwymi krótkowidzami: wyraźnie widzą tylko do około 6 metrów przed sobą! Dla porównania: przeciętny człowiek widzi obraz ostry do mniej więcej 50 metrów. Koty są bardziej wyczulone na to, co dzieje się blisko nich, wszystko, co znajduje się dalej, niż sięga ich wzrok, jest dla nich kompletnie niewyraźne i przypomina patrzenie przez zaparowaną szybę. Zwierzaki lepiej widzą z bliska, ale nie ze zbyt bliska – bardzo niewyraźnie postrzegają obiekty, które znajdują się tuż przed ich nosem, chyba że szybko się poruszają. Kotom możemy za to pozazdrościć szerszego kąta widzenia. Podczas gdy nasze pole widzenia ogranicza się do 180 stopni, kocie liczy ich aż 200. Mruczki widzą więc znacznie więcej ″kątem oka″ i mają dużo większe możliwości obserwacji niż my. Ich peryferyjne pole widzenia – czyli wszystko to, co znajduje się na krańcach naszej widoczności – wynosi aż 30 stopni, kiedy u człowieka liczba ta sięga jedynie 20. To znacznie ułatwia kotom rejestrowanie nawet najmniejszych ruchów, dzięki czemu są tak dobrymi, czujnymi myśliwymi źródła: koty.pl

KOCIA MIŁOŚĆ

Ugniatają, mruczą, czasem ciumkają i się ślinią. Kot ugniata koc lub  właściciela, bo jest szczęśliwy i przypomina sobie dziecięce czasy. ociak pokazuje, że jest do człowieka bardzo przywiązany i jest mu z nim dobrze, jak z rodzoną mamą. Nie można sobie wymarzyć większej przyjaźni!. Jeśli mieliście Państwo okazję obserwować kocięta przy ssaniu matczynych sutków, z pewnością zauważyliście, że robiąc to, maluchy naprzemiennie ugniatają łapkami  sutek. To ″dojenie″ odbywa się powoli, mniej więcej co dwie sekundy, przy czym kocięta głośno mruczą. Jeżeli dorosły kot robi to samo na kolanach właściciela – oznacza to u niego powrót do dziecięcych wzorców zachowania. Kiedy bowiem właściciel siedzi sobie spokojnie, zrelaksowany – przypomina kotu jego matkę, u której taka pozycja oznaczałby zachętę dla kociąt: ″Chodźcie dzieci, mamusia czeka na was z pysznym mleczkiem! ″Dorosły kot próbuje więc ruchami wyciskającymi mleko przywołać radosne wspomnienia z dzieciństwa. Desmond Morris: Dlaczego kot mruczy – O czym mówi nam zachowanie kota. Wydawnictwo „Książka i Wiedza”, Warszawa 1996. Koty mają gruczoły zapachowe w miękkich poduszeczkach na spodniej części łapy. Kiedy ugniatają, pozostawiają swój zapach. 

Filmik przysłany przez właściciela naszej wychowanki CHARLOTT Jennifer World*PL  Tak mnie ugniata ? i to tak codziennie mam.

 

 

 

 

Baranki SC ROLANDA Jennifer World*PLBaranki SC ROLANDA Jennifer World*PL

Kolejną oznaką kociej miłości jest tak zwane „barankowanie”. To sposób na okazanie zaufania i  bliskości. Gdy  kot trąca cię czołem, chce powiedzieć: ″jesteś mój, dobrze mi z tobą!″ Odwzajemnij się tym samym, ale pamiętaj – delikatnie! Największym błędem, jaki możesz tutaj popełnić, jest uchylenie się przed ″czółkiem″. Nigdy nie rób tego kotu! To było by dla niego  przykre odrzucenie.

Czy twój kot patrząc na ciebie, mruży oczy? To właśnie znak jego miłości. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednoczesnym powolnym przymykaniem oczu to sposób komunikacji między zaprzyjaźnionymi kotami. Tak samo rozmawiają z nami. Jak uszczęśliwić kota? Odwzajemnij mu się tym samym. Puść mu oczko na znak twojego uczucia.

Koty w naturze są raczej samotnikami, ale jeśli formują już grupę – dotyk językiem wyraża akceptację i sympatię. Podobnie dzieje się w kontaktach matki z młodymi. Jeśli nasz kot nas liże, okazuje nam w ten sposób przywiązanie i miłość. Miejsce ma znaczenie: nogi i ręce to sympatia, z kolei nos i twarz oraz kark to wyraz szacunku i respektu. Zdarza się, że koty najpierw delikatnie albo i nie 🙂 nas gryzą, później liżą lub odwrotnie. To również oznaka uwielbienia, choć nie zawsze przyjemna. Jeśli jednak zwierzak gryzie nas za mocno – warto delikatnie zwrócić mu uwagę wystarczy zapiszczeć, podobnie jak robią to koty. Gwarantujemy, że kot zrozumie, o co chodzi – wyrazimy to bowiem w kociej mowie

Kot przewraca się na plecy, pokazując Ci swój brzuszek. Nie, to nie zaproszenie do miętolenia kociego brzucha, ale koci sposób na okazanie Ci najwyższego zaufania. Brzuch u wielu zwierząt to jedna z delikatniejszych części ciała i najlepiej chronionych, a zatem najrzadziej wystawianych na widok publiczny. Pokazuję Ci mój brzuch – wierzę, że mnie nie zranisz.

Wszyscy kojarzą kota z jednym dźwiękiem – miauczeniem. Jednak koty to niezwykle uzdolnione zwierzęta. Gama dźwięków, które potrafią wydawać, nie kończy się jedynie charakterystycznym miauknięciem. Koty poza mruczeniem i miauczeniem, trajkotają, trelują, warczą, syczą, wyją czy szczekają. Moje koty wydają odgłos podobny do szczekania kiedy bawię się z nimi piórkami lub jak patrzą przez okno kiedy podążałam za kocim wzrokiem, widziałam  ptaki czasem zaś muchę albo innego owada siedzącego po drugiej stronie szyby. Dlaczego mruczki szczekają na widok ptaków i owadów? Tutaj pozostają nam głównie domysły. Tak naprawdę nikt nie wie na pewno, dlaczego to robią.

ZNANI MIŁOŚNICY RAGDOLL’I

Freddie Mercury. Prawdziwą miłością życia wokalisty Queen były koty. Najsłynniejsze to Tiffany, Romeo i Delilah, ale było ich wiele więcej.

znani

Freddie i Tiffany.


Bez nazwy-2

Sylvester Stallone


Ragdoll w teledyskach: piosenka może mało ambitna, ale kicia w teledysku piękna 😁

zrodlo pinterestNiedawno w internecie pojawił się klip do najnowszej piosenki Taylor Swift, którą artystka nagrała w duecie z liderem zespołu Panic! At The Disco – Brendonem Urie. Obok Taylor Swift i Brandona Urie wystąpiły też trzy koty – Olivia i Meredith (które należą do Taylor) oraz ragdoll o imieniu Benjamin Button. Ostatni koci aktor został zaangażowany do teledysku przez program, który zatrudnia do takich projektów zwierzęta szukające domu. Benjamin nie musiał długo szukać. Zdobył serce Taylor Swift i został przez nią adoptowany.

Źródło: Pinterest

Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.