Katedra Rozrodu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP Wrocław.

19 maja 2018 kolejne  Seminarium z „Rozrodu kotów” tym razem na Uniwersytecie Przyrodniczym pod patronatem Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Krzysztofa Kubiaka.

– Podstawy fizjologii reprodukcji u kotów: cykl jajnikowy, krycie i ciąża (prof.dr hab W. Niżański)
– Niepłodność kotów: wady rozwojowe narządu płciowego, zaburzenia cyklu jajnikowego, choroby nabyte narządu płciowego (prof. dr hab. W. Niżański, dr M. Ochota)
– Poród prawidłowy i możliwe komplikacje (dr W. Bielas)
– Neonatologia i pediatria kotów (dr M.Ochota)
– Koci reproduktor – pobieranie,ocena nasienia, banki nasienia oraz technika sztucznej inseminacji (dr S.Prochowska)
– Zaawansowane Techniki Wspomaganego Rozrodu u kotowatych (dr S.Prochowska)

19 maja 2018 kolejne  Seminarium z „Rozrodu kotów” tym razem na Uniwersytecie Przyrodniczym pod patronatem Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Krzysztofa Kubiaka.

Niedawno zapytano mnie poco doświadczonemu hodowcy szkolenia i to jeszcze z rozrodu. Dla mnie wiedzy nigdy dość, każdy poród jest inny.  Pomagałam przyjść na świat kociakom naszych przyjaciół, nie były to tylko ragdolle ale birmy i brytyjczyki.  Zarówno będąc przy porodzie u hodowcy jak podpowiadając przez telefon, a nawet w gabinecie weterynaryjnym. W ubiegłym roku zadzwonił kolega z prośbą o radę kociątko utknęło w drogach rodnych, a weterynarz kazał przyjechać na cesarkę. Starałam się spokojnie mówić (jechałam akurat tramwajem) jak postępuje się w takiej sytuacji żeby zapobiec cesarce. Wpycha się malucha w drogi rodne można użyć środka poślizgującego np. oleju parafinowego. W takich przypadkach szybkość działania ma kluczowe znaczenie ponieważ dochodzi do niedotlenienia płodu, kociak urodził się siłami natury. Inaczej postępuje się przy przodowaniu pośladkowym. Jeżeli kocica sama nie ma siły wyprzeć kociaka, należy delikatnie pociągać płód za wystającą z pochwy część ciała. Na seminariach omawia się nie tylko sam poród, tym razem w programie: podstawy fizjologii reprodukcji u kotów: cykl jajnikowy, krycie i ciąża. Niepłodność kotów: wady rozwojowe narządu płciowego, zaburzenia cyklu jajnikowego, choroby nabyte narządu płciowego. Poród prawidłowy i możliwe komplikacje. Neonatologia i pediatria kotów. Koci reproduktor – pobieranie, ocena nasienia, banki nasienia oraz technika sztucznej inseminacji. Zaawansowane Techniki Wspomaganego Rozrodu u kotowatych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *