Plan i cel hodowli

Kiedy moja rodzina ustalała PLAN HODOWLANY, wszyscy byliśmy zgodni że na pewno po okresie reprodukcji nikomu nie oddamy naszych kotów.  Zostaną z nami, a my z nimi na zawsze. Koty emerytowane powinny móc pozostać nadal w hodowli, nie popieramy wystawiania do adopcji takich kotów czy wręcz ich sprzedaży. Dlatego będziemy mieli ich tylko tyle, ilu jesteśmy w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu na zabawę i opiekę.  Przez 18 lat mieszkaliśmy z sunią rasy doberman Deizi, która też rodziła nam szczenięta. Ten cudowny pies dożył z nami wspaniałego jak na tę rasę wieku z czego jesteśmy bardzo dumni.  Poniżej zamieściłam kilka zdjęć tej cudownej suni.

Moja najwierniejsza przyjaciółka dobermanka Deizi. Za tęczowy most odeszła 24.01.10r. Zawsze kiedyś przychodzi taki dzień, w którym Twój przyjaciel spogląda Ci w oczy po raz ostatni i nawet Twoja miłość, chociaż była najsilniejsza nie jest w stanie tego zmienić… Jest taki zakątek w niebie, który nazywa się Tęczowy Most…

Plan…

Pragniemy stworzyć własną linię, kota ZDROWEGO o tradycyjnym wyglądzie ragdoll’a, króliczej półdługiej sierści i pięknych niebieskich  oczach.

Dla mnie własna linia hodowlana to nie tylko powtarzalność w rodowodzie kociąt po stronie ojca i matki naszego przydomka hodowlanego, lecz chęć stworzenia rodziny kotów cechujących się charakterystycznym wyglądem, określonymi cechami, świadczącymi o przynależności do rodzinny Jennifer World*PL.

ELWIRKA & ELEKTRA Jennifer World*PL - nasza własna linia

ELWIRKA & ELEKTRA Jennifer World*PL – nasza własna linia

Są różne linie i różne cechy wiodą w nich prym: wielkość, długość futra, kolor oka, wiotczenie. Hodowca decydując się na hodowlę musi wiedzieć jakie cechy chce podkreślić nad jakimi pracować. To jednak wymaga wielu lat konsekwentnej pracy hodowlanej, w tym pracy na własnych miotach pozwalających utrwalać cechy będące wyróżnikiem danej linii. Dopiero przez uzyskanie kilku pokoleń ragdolli o określonym zestawie cech powstaje linia hodowlana. Z uwagi na to że stworzenie linii to nie lada wyzwanie jest niewiele hodowli które mogą się tym poszczycić ( w skali światowej) a nazwy tych hodowli są rozpoznawalne wraz z cechami jakie niosą.

W 2018r. na wystawie kotów w  Partizanske na Słowacji usłyszałam od Polskiego Hodowcy cytuję  ″ja to zawsze wiem jak widzę gdzieś zdjęcie, że to twój kot″.

W 2019 roku Organizatorzy Warszawskiej Międzynarodowej Wystawy zorganizowali konkurs Najlepsza grupa hodowlana BEST BREED 2019. (Zasady: do konkursu należało zgłosić 3 koty z tym samym przydomkiem hodowlanym. Grupa hodowlana to nie miot – mogły to być koty z różnych miotów reprezentujące tą samą hodowle. Nie musiały być to koty jednego właściciela natomiast musiały posiadać ten sam przydomek hodowlany. Koty miały być zbliżone w typie, nie musiały być w jednym kolorze oraz nie musiały być kotami jednej płci – mogły być to kocury i kotki.) Na początku nawet nie chciałam brać udziału, ale za nową Pana Krzysztofa jednego z Organizatorów Show stanęliśmy w konkury. Po porównaniu z wspaniałą konkurencją zostaliśmy, a raczej ELIZABETH, EDUARDO i ROGER Jennifer World*PL zostali wybrani najpiękniejszymi kotami I CAT. jednego hodowcy

Czytając lub rozmawiając z hodowcami o kotach rasy ragdoll mogą spotkać się Państwo z nazwami:

Oryginalny ragdoll (OR) / WHITE PEDIGREE RAGDOLL 

w skrócie, original-ragdoll ma wszystkich swoich przodków z wszystkich swoich linii wymienionych w bazie danych Denny’ego Daytona. Nie ma odstępstw!. Fenotyp umaszczenie: colourpoint , mitted, bicolour  w kolorach: seal, blue, chocolate ililac.


Tradycyjny ragdoll  / stary typ ragdolla

termin  ″tradycyjny ragdoll lub stary typ ragdoll’a″ był i jest szeroko stosowany w odniesieniu do  tradycyjnego fenotypu wyglądu ragdoll’a nie tylko w stosunku do tradycyjnego umaszczenia i koloru  colourpoint,  mitted, bicolour kolory seal, blue, chocolate i lilac. Nazwę tradycyjny ragdoll stosuje się zarówno do oryginalnych ragdolli (OR) ale i tych które nie są zarejestrowane w genetycznej bazie danych D. Dayton. 


Nowy typ ragdoll’a 

w 2004 roku European Dachverband FIFé uznała kolory szylkret, torbie, rudy i kremowy. Zrobiono to po to by  te ″nieoryginalne koty″ mogły zostać uznane za ragdoll’e. Nowy typ ragdoll’a to nie tylko koty w nowych kolorach ale też o innym wyglądzie. Futro z podszerstkiem, dużo mniejsze uszy…


My hodujemy koty o tradycyjnym fenotypie (w starym typie). Dążymy do utrzymania cudownych cech rasy ragdoll,  hodujemy zdrowe koty, które są wierne typowi i mają unikalny temperament. Cytat z książki  wydanej w 2002 roku “Zapomniany język psów”: Jedną z najbardziej cenionych przeze mnie osób był niewątpliwie Bert Green. Pamiętam, jak powiedział kiedyś do mnie: „Nie wiem, czy uda ci się poprawić rasę, ale zrób wszystko, żeby przynajmniej jej nie zepsuć”.

 ragdoll 1978Pytani o powody kultywowania swojej pasji hodowcy z reguły odpowiadają, że pragną zapobiec zniknięciu danej rasy, utrzymać jej właściwy charakter i fenotyp. Są to powody ze wszech miar słuszne, sęk w tym, że  obecnie  nawet renomowani  hodowcy zrzucają  charakter ragdolla na drugi plan, dążąc w swych działaniach do uzyskania,  kota o słodziusieńkim wyglądzie z małym uchem i długą sierścią. Ragdoll słodki powinny mieć temperament, my nie chcemy i nie będziemy uatrakcyjniać wyglądu rasy.

Skąd zmiany w wyglądzie ragdoll’a:

  • W dużym stopniu miał na to wpływ rynek Chiński. Jeszcze w latach 80. XX w. posiadanie psa, kota  w Chinach było zakazane jako „burżuazyjne pozerstwo”. W obliczu przeludnienia i problemów z wystarczającym dostępem do zwierzęcego białka pies i kot kojarzyły się tam raczej ze smacznym daniem głównym niż domowymi pupilami. Organizowano i nadal organizuje się makabryczne „Festiwale potraw z mięsa psiego”. Obecnie wśród chińskiej klasy średniej posiadanie domowego pupila stało się modne. Chiny są dziś trzecim, po USA i Brazylii, największym na świecie rynkiem produktów i usług dla psów i kotów.
  • Program krzyżowania kotów ragdoll w Wielkiej Brytanii z innymi rasami by uzyskać koty czekoladowe i liliowe.  Polityka Hodowli Ragdoll GCCF opracowana przez Komitet Doradczy Ragdoll Breed Styczeń 2012  TUTAJ » Temat genu chocolate w kotach ragdoll w Wielkiej Brytanii od wielu lat był pełen kontrowersji. W oryginalnych dwunastu importowanych kotach z hodowli Blossom-Time trzy zarejestrowano jako czekoladowe lub liliowe. Nigdy nie sprawdzono, czy kolory tych kotów są prawdziwe. Dopiero późniejsze testy DNA wykazały, że wcześniej zarejestrowane czekoladowe i liliowe ragdolle były w rzeczywistości koloru seal lub blue. W 2002 r. Komitet Doradczy Ragdoll ds. Ragdoll GCCF wprowadził program krzyżowania, aby wprowadzić gen chocolate do kota ragdoll. Kotami, które mogły być używane w tym programie, były syjamskie i perskie, ich kolory były ograniczone, aby zapobiec możliwemu wprowadzeniu cynamonu lub płowego. Ten program krzyżowania umożliwił także uzyskanie ragdolla w kolorze red i crem. Inne kraje i organy rejestrujące również zrobiły własne programy krzyżowania z balijczykami, kotem birmańskim i prawdopodobnie innymi rasami kotów. Te krzyżówki nie są rozpoznawane zgodnie z aktualnymi zasadami rejestracji Ragdoll GCCF. Hodowcy muszą zachować szczególną ostrożność, badając rodowody czekoladowych / liliowych ragdoll, aby upewnić się, że nie zawierają żadnych nierozpoznanych krzyżowań.  Teraz możemy skorzystać z testów DNA. Ze względu na to, że kolor był wcześniej nieprawidłowo rozpoznawany i rejestrowany w przeszłości, tylko ragdolle, które zostały przebadane genetycznie jako czekolada, mogą być zarejestrowane pod numerami rasy czekoladowej lub liliowej za pomocą GCCF, chyba że oboje rodziców są zarejestrowani w testach jako czekolada.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego FIFe które odbyło się 30-31.05.2019 roku w Bratislavie na wniosek Francuskiej Federacji próbowano zmienić standard rasy ragdoll.  Zobacz agendę TUTAJ » Wniosek FFF dotyczący zmiany standardu rasy RAG w odniesieniu do kształtu głowy (Agenda str. 13) nie uzyskał wymaganej większości głosów. Wniosek FFF dotyczący zmiany standardu rasy RAG w odniesieniu do policzków, brody i pyszczka (Agenda str. 14) nie uzyskał wymaganej większości głosów. Wniosek FFF dotyczący zmiany standardu rasy RAG w odniesieniu do wprowadzenia do standardu listy wad (Agenda str. 14) nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Skutki zmiany w wyglądzie…

  • to przeniesienie chorób genetycznych takich jak HCM, PKD
  • utrata cudownego charakteru
  • kołtuniące się futro

Nasz cel…

Hodowla to nie rozmnażanie kotów. To świadomy, celowy dobór zwierząt do rozrodu. Każde skojarzenie jest przemyślane i zaplanowane. Nie liczy się dla nas czas i odległość jaką musimy pokonać by dojechać z kotką do wspaniałego, zdrowego, idealnego dla niej kocura. Obok cech dziedzicznych, ogromne znaczenie ma dla nas wychowywanie kociąt, doskonalenie ich charakteru. Dużo czasu i uwagi  poświęcamy na  kształtowanie kociej relacji  z człowiekiem (socjalizację – proces nabywania określonych norm i wzorów zachowań) aby kocięta, które opuszczają nasz dom mogły bez stresu zaadoptować się u nowych opiekunów. Chcielibyśmy, żeby ich przyszli opiekunowie w naszych kotach zyskali członków rodziny.

Ze wszystkimi rodzinami naszych kociąt, chcemy pozostać w stałym kontakcie by w razie potrzeby służyć radą i pomocą – los naszych kociąt nie jest nam obojętny! Cieszyć nas będzie każde zdjęcie malucha oraz już dorosłego kota. Pozwali nam to na obserwację jak nasze kocięta się rozwijają i na określenie czy idziemy w dobrym kierunku w hodowaniu tych pięknych kotów czy należało by coś zmienić.

  Copyright  © by Jennifer World*PL

Komentowanie jest wyłączone.