Ciekawostki o kotach i ich niezwykłe umiejętności

Zaskakujące fakty na temat kotów są trudne do policzenia. Koty uważane za jedne z najdoskonalszych łowców w świecie zwierząt, spędzają prawie 2/3 doby na drzemce. Potrafią wcisnąć się w najwęższe szczeliny, ponieważ nie mają obojczyka. Koci domownicy umieją wydawać z siebie prawie 100 różnych dźwięków i usłyszeć tony o dwie oktawy wyższe, niż ucho człowieka.

W nosie kocim znajduje się 200 milionów komórek węchowych, a za funkcjonowanie zmysłu węchu u kota odpowiada 4 razy więcej komórek nerwowych niż u człowieka.

Węch kota, a wyczuwanie choroby

Choć może się to wydawać dziwne i tajemnicze – faktycznie tak jest. Koty są w stanie pokazać, że z człowiekiem dzieje się coś złego, nawet jeśli on sam jeszcze o tym nie wie. Koty wyczuwają choroby całkiem dosłownie – robią to bowiem nosem. Zmiany, które zachodzą wtedy w organizmie człowieka, są zbyt subtelne, by ludzki nos je wyczuł. Są koty które wyczuwają spadający  poziom cukru we krwi człowieka i takie  wyczuwające nadchodzący udar.

Liczne badania wskazują na to, że koty umieją ostrzec właściciela przed zagrożeniem, a swoim nietypowym zachowaniem uchronić nas nawet przed śmiercią.

Sama mogłam się przekonać w grudniu 2022 roku. kiedy KLARK młodziutki kocurek robił wszystko bym wstała przed czwartą rano. Tulił się barankował, podgryzał. Myślałam, że miseczki są puste, ale nie wszystko w domu było ok, tylko mnie za chwilę puściła się krew z nosa. Pomyślałam przypadek, ale nie, bo w kolejną noc powtórzyło się to samo, kiedy wstałam  znów dostałam krwotoku. Niestety, tym razem nie udało mi się zahamować krwawienia samej. Skończyło się wizytą na sor i lekami na nadciśnienie.

Koty wspierają ludzi z depresją i nerwicą!

Kocie mruczenie i ciepłe, puszyste w dotyku futro stanowią wsparcie w leczeniu osób chorych na depresję i nerwicę. Rytmiczne mruczenie uspokaja, a felinoterapia, czyli leczenie przez kontakt z kotem, pomaga chorym w obniżaniu ciśnienia i zmniejszeniu liczby występujących ataków stanów lękowych.

Felinoterapia stanowi potężne oręże w walce z problemami psychicznymi. Pomaga w leczeniu bezsenności i zaburzeń lękowych. Jest też wykorzystywana w pracy z osobami z zespołem Aspergera. Może ułatwiać psychoterapię bardzo nieśmiałych i mocno wycofanych dzieci. Jak działa terapia z udziałem kota? Kocie mruczenie odbywa się na niskich częstotliwościach, ok. 25 Hz. Wytwarzane przez czworonoga dyskretne dźwięki nie tylko zmniejszają nadciśnienie – pomagają też regulować trawienie, sprawiają, że człowiek oddycha głębiej i spokojniej. Lecz zdarzają się ludzie których bardzo irytuje mruczenie, znam przypadki kiedy kupujący oddał kota do hodowli bo nie mógł go znieść.

Gdy głaskamy naszego domowego ulubieńca, w ludzkim ciele zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Przytulanie i obecność kota w domu wielokrotnie przyspiesza powrót do pełnej formy po chorobie, skraca okres rekonwalescencji. Wiedzę tę często wykorzystuje się w domach opieki dla seniorów i na oddziałach geriatrycznych, gdzie koty wspomagają terapię pacjentów z demencją i osób po chemioterapii.

Sekrety kociego ciała

Każdy koci nos jest tak unikalny, jak linie papilarne u człowieka. Mogą różnić się fakturą, wysokością nozdrzy, zaznaczeniem przegrody nosowej, kolorem, a także nachyleniem.

Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona uszkodzeniom oka, oraz jego wysychaniu. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie.

Koty z łatwością potrafią wdrapać się na drzewa, ale zejście na na dół stanowi często dla nich problem, to dlatego, że pazurki wygięte są tylko w jedną stronę.

Kocia skóra jest pozbawiona gruczołów potowych, pocą się tylko na podeszwach łapek.

Koty mają 32 mięśnie kontrolujące ruchy ucha zewnętrznego – ludzie mają ich tylko 6. Kot może obracać obojgiem uszu, niezależnie od siebie, o 180 stopni.

Przywiązanie kota

Jedną z najczęściej chyba powtarzanych błędnych opinii o kotach jest ta, że nie przywiązują się one do człowieka, tylko do miejsca, w którym mieszkają. Jej korzenie sięgają początków kontaktów naszych gatunków. Koty miały chronić nasze domy i spichlerze przed gryzoniami. Do tej pory koty na wsiach wpuszczane są do domu na chwilę i zaraz wypuszczane by nie zostawiły niespodzianki. W krajach, w których ludzie bardziej cenili sobie towarzystwo kotów i obdarzali je wielkim szacunkiem oraz czcią, związki koci-ludzkie były i są zapewne nieco głębsze. Prawda jest taka, że na kocią przyjaźń trzeba sobie zapracować. W przeciwieństwie do psów, koty oceniają nas ludzi nieco bardziej krytycznie i nie zawsze będą nam posłuszne. Nie są również zanadto wylewne w okazywaniu swoich uczuć. A jednak porzucony, opuszczony przez właściciela kot cierpi i tęskni. Zwierzę to potrzebuje naszej uwagi w równym stopniu co pies. Wymaga opieki i troski, ale również pieszczot i czułości. Chętnie bawi się ze swoim właścicielem. A wszystko to umacnia więzi pomiędzy nim, a człowiekiem.

Kocia miłość

Ugniatają, mruczą, czasem ciumkają i się ślinią

Kot ugniata koc lub  właściciela, bo jest szczęśliwy i przypomina sobie dziecięce czasy. ociak pokazuje, że jest do człowieka bardzo przywiązany i jest mu z nim dobrze, jak z rodzoną mamą. Nie można sobie wymarzyć większej przyjaźni!. Jeśli mieliście Państwo okazję obserwować kocięta przy ssaniu matczynych sutków, z pewnością zauważyliście, że robiąc to, maluchy naprzemiennie ugniatają łapkami  sutek. To ″dojenie″ odbywa się powoli, mniej więcej co dwie sekundy, przy czym kocięta głośno mruczą. Jeżeli dorosły kot robi to samo na kolanach właściciela – oznacza to u niego powrót do dziecięcych wzorców zachowania. Kiedy bowiem właściciel siedzi sobie spokojnie, zrelaksowany – przypomina kotu jego matkę, u której taka pozycja oznaczałby zachętę dla kociąt: ″Chodźcie dzieci, mamusia czeka na was z pysznym mleczkiem! ″Dorosły kot próbuje więc ruchami wyciskającymi mleko przywołać radosne wspomnienia z dzieciństwa. Koty mają gruczoły zapachowe w miękkich poduszeczkach na spodniej części łapy. Kiedy ugniatają, pozostawiają swój zapach. 

Barankowanie

Kolejną oznaką kociej miłości jest tak zwane barankowanie. To sposób na okazanie zaufania i  bliskości. Gdy  kot trąca cię czołem, chce powiedzieć: ″jesteś mój, dobrze mi z tobą!″ Odwzajemnij się tym samym, ale pamiętaj – delikatnie! Największym błędem, jaki możesz tutaj popełnić, jest uchylenie się przed ″czółkiem″. Nigdy nie rób tego kotu! To było by dla niego  przykre odrzucenie.

Mrużenie oczu

Czy twój kot patrząc na ciebie, mruży oczy? To właśnie znak jego miłości. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednoczesnym powolnym przymykaniem oczu to sposób komunikacji między zaprzyjaźnionymi kotami. Tak samo rozmawiają z nami. Jak uszczęśliwić kota? Odwzajemnij mu się tym samym. Puść mu oczko na znak twojego uczucia.

Ocieranie

Kiedy kot ociera się o Twoje nogi, sygnalizuje, że potrzebna jest mu Twoja uwaga – jeśli schylasz się, a on dalej się ociera – potrzebuje pieszczot, jeśli otrzyma Twoją uwagę i zaczyna odchodzić, idź za nim, chce Ci pokazać konkretne miejsce, zdarzenie lub zmienić otoczenie.

Lizanie

Koty w naturze są raczej samotnikami, ale jeśli formują już grupę – dotyk językiem wyraża akceptację i sympatię. Podobnie dzieje się w kontaktach matki z młodymi. Jeśli nasz kot nas liże, okazuje nam w ten sposób przywiązanie i miłość. Miejsce ma znaczenie: nogi i ręce to sympatia, z kolei nos i twarz oraz kark to wyraz szacunku i respektu. Zdarza się, że koty najpierw delikatnie albo i nie 🙂 nas gryzą, później liżą lub odwrotnie. To również oznaka uwielbienia, choć nie zawsze przyjemna. Jeśli jednak zwierzak gryzie nas za mocno – warto delikatnie zwrócić mu uwagę wystarczy zapiszczeć, podobnie jak robią to koty. Gwarantujemy, że kot zrozumie, o co chodzi – wyrazimy to bowiem w kociej mowie.

Drżący ogon

Zadowolenie i dobry nastrój kota zdradza także ułożenie ogona – podniesiony do góry z lekkim zakrzywieniem na końcu. A jeśli zobaczymy wyprężony koci ogon z szybko poruszającą się końcówką kot mówi nam, że cieszy się z na nasz widok, opiekunowie często mylą takie zachowanie ze znaczeniem terenu.

Zaufanie

Kot przewraca się na plecy, pokazując Ci swój brzuszek. Nie, to nie zaproszenie do miętolenia kociego brzucha, ale koci sposób na okazanie Ci najwyższego zaufania. Brzuch u wielu zwierząt to jedna z delikatniejszych części ciała i najlepiej chronionych, a zatem najrzadziej wystawianych na widok publiczny. Pokazuję Ci mój brzuch – wierzę, że mnie nie zranisz.

Dziwne zachowanie przy piciu

Dlaczego kot kopie w misce z wodą ?

Kot, maczając łapki w wodzie, ma na celu wprawienie jej w ruch. Powodem takiego zachowania jest kwestia widzenia koci wzrok, mimo że jest bardzo dobrze wyspecjalizowanym organem zmysłu, to ma swoje wady. Kot nie najlepiej widzi z bliska i po prostu nie dostrzega tego, co dzieje się tuż przed jego nosem. Dlatego zdarza mu się wpatrywać tajemniczo w taflę wody, czekając, w naszym mniemaniu, chyba na jakiś cud. Zdarza się, że kot moczy łapki w wodzie i potem je oblizuje nie jest to zachowanie, które sugerowałoby, że nie jest on do końca normalny. Wszystko jest z nim w porządku. Koty często też robią tak podczas jedzenia karmy. A powodem  jest kocia natura. Koty polują przecież łapkami i ten gest jest przejawem ich dzikich korzeni.

Prychanie na wodę

Również dość popularnym zjawiskiem jest kocie prychanie na wodę. Co to oznacza? Gdy kot próbuje się napić najpierw obkichuje miskę. Przyczyna jest niezwykle prosta. Kot, zamiast zanurzyć pyszczek, zamoczył wpierw nosek i kichaniem pozbywa się stamtąd wody. Upewnij się, że miski twojego kota są odpowiednio wyprofilowane. Nie są zbyt wąskie/małe. Ich kształt jest niezwykle istotny dla kociego komfortu. Jeśli lubi pić ze szklanki, pozwól mu na to. Odpowiednie nawodnienie kociaka jest bardzo ważne.

Zachowanie

Czy kot tylko miauczy?

Wszyscy kojarzą kota z jednym dźwiękiem – miauczeniem. Jednak koty to niezwykle uzdolnione zwierzęta. Gama dźwięków, które potrafią wydawać, nie kończy się jedynie charakterystycznym miauknięciem. Koty poza mruczeniem i miauczeniem, trajkotają, trelują, warczą, syczą, wyją czy szczekają. Moje koty wydają odgłos podobny do szczekania kiedy bawię się z nimi piórkami lub jak patrzą przez okno kiedy podążałam za kocim wzrokiem, widziałam  ptaki czasem zaś muchę albo innego owada siedzącego po drugiej stronie szyby. Dlaczego mruczki szczekają na widok ptaków i owadów? Tutaj pozostają nam głównie domysły. Tak naprawdę nikt nie wie na pewno, dlaczego to robią.0

Sen

Koty śpią średnio 16 godzin na dobę. W rankingu śpiochów dumnie zajmują drugą pozycję, tuż za leniwcami. Koty domowe odziedziczyły wzorce snu w genach po swoich przodkach. To dlatego bardziej aktywne są wieczorami, w nocy oraz o świcie.

Znani miłośnicy ragdolli

Freddie Mercury. Prawdziwą miłością życia wokalisty Queen były koty. Najsłynniejsze to Tiffany, Romeo i Delilah, ale było ich wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *