Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Alergia

 

W większości przypadków, to co ludzie uważają u kotów za alergię pokarmową, to w rzeczywistości reakcja zapalna skóry na pokarm, inaczej wrażliwość pokarmowa. Oznacza to, że istnieją powiązania pomiędzy spożywanymi pokarmami i pojawieniem się różnych grup objawów, które  powodują problemy skórne oraz przewodu pokarmowego.

Głównym powodem alergii pokarmowej jest znajdujące się w potrawach białko, które może wywołać u Waszego kota szkodliwą  reakcję immunologiczną. W takim przypadku komórki wydzielają z siebie histaminy lub inne substancje powodujące alergiczne swędzenie. Natomiast nietolerancja pokarmowa nie wywołuje żadnych reakcji immunologicznych lecz objawy są bardzo podobne.

IMG-20200326-WA00005eabe8538da34.jpg

PL*Jennifer World YELENA

Alergia pokarmowa to alergia na białka znajdujące się w pokarmie, które mogą być we wszystkich pokarmach spożywanych przez Waszego kota.  Badanie Weterynaryjne BMC wśród najczęstszych alergenów wymienia mięso z kurczaka, jaja, zboża, jak również wieprzowinę. Reakcję alergiczną wywołuje bardzo często, chętnie jadana przez koty wołowina.

Mięso z kurczaka jest praktycznie we wszystkich niespecyficznych karmach; nawet wtedy, jeśli karma jest rybna lub wołowa. Wyjątek stanowią karmy hipoalergiczne np. z jagnięciną.

Objawy są bardzo różne, mogą pojawiać się poczynając od zmian skórnych przez dolegliwości przewodu pokarmowego. Co więcej mogą powodować również problemy z zachowaniem, jeśli nasz ulubieniec ma alergię pokarmową. Główne objawy są następujące:

Objawy pokarmowe: mdłości, wzdęcia, gazy, biegunki, zaparcia, krew, śluz w stolcu;
Objawy neurologiczne: zmiany zachowania, nadpobudliwość, stany lękowe i depresyjne, zaburzenia widzenia;
Objawy ze strony układu ruchu: bóle mięśni, kostne lub stawowe;
Objawy skórne: trądzik, łuszczyca, suchość i świąd skóry:
– kot drapie się i wylizuje głównie w okolicach głowy, szyi i pyszczka,
– strupki w okolicy pyszczka,
– kot może cierpieć na nawracające stany zapalne uszu (często obustronne),
– zapalenie warg,
– zaczerwienienie oczu,
– zapalenie opuszek palcowych (nawet obustronne) ,
– charakterystyczna pokrzywka, zaczerwienienia, strupki, łojotok
– sierść kota jest w kiepskiej kondycji, trafiają się miejscowe wyłysienia (chociaż może zdarzyć się tak, że kot będzie tracił sierść z całego ciała)
Objawy ze strony układu oddechowego: kichanie, kaszel, duszności;
Objawy immunologiczne: osłabienie odporności, nasilenie objawów chorób autoimmunologicznych;

Warto wiedzieć, że alergia może też być środowiskowa kontakt z grzybami pleśniowymi, pyłkami roślin, z chemią.

Jeśli nie będziemy leczyć alergii pokarmowej, wtedy może ona prowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Może spowodować, jeszcze więcej alergii, pogarszające się objawy, zaburzenia zachowania i w końcu pogorszenie jakości życia Waszego pupila.

96293966_702838473852858_5855818768541810688_n.jpg

TEDI & MAURYCY Jennifer World*PL

Karma monobiałkowa, a alergia
Karm monobiałkowych nie należy mylić z hipoalergicznymi dietami weterynaryjnymi, opartymi na białku hydrolizowanym, czyli mającym niską masę cząsteczkową zapewniającą nieznaczną immunogenność i wysoką strawność (dostępne hydrolizaty są pozyskiwane zazwyczaj z mięsa drobiowego lub białek soi). Dzięki temu, zwierzę uczulone na określony rodzaj białka toleruje jego hydrolizowaną postać. Zatem należy pamiętać, że nie każda dieta monobiałkowa jest hipoalergiczna, i odwrotnie.
Podstawą diagnostyki alergii pokarmowej jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Karmę monobiałkową stosuje się, gdy podejrzewamy alergię i chcemy potwierdzić, które białko jest przyczyną uczulenia, a także w przypadku choroby już rozpoznanej. W pierwszej sytuacji dużym problemem jest prawidłowe wskazanie alergizującego białka. Niekiedy można zaobserwować związek z podawanym pokarmem, jednak objawy mogą pojawić się z opóźnieniem (nawet po kilkunastu dniach), ponieważ reakcję immunologiczną powoduje przejściowy lub powtarzający się w pewnych odstępach czasu kontakt z alergenem, a nie stała jego obecność w karmie – co często znacznie utrudnia znalezienie związku pomiędzy karmą a alergią i postawienie prawidłowej diagnozy. Dlatego też czas podawania diety nie powinien być krótszy niż 8-10 tygodni. Konieczne jest, aby dieta eliminacyjna była ściśle przestrzegana – podawanie wszelkich innych pokarmów jest surowo wzbronione. Podczas diagnozy należy brać pod uwagę nie tylko karmę podstawową przyjmowaną przez zwierzę, ale także wszelkie dodatkowe i potencjalne źródła pokarmów (dodatki żywieniowe, leki) Zastosowanie diety wymaga konsekwencji wszystkich członków rodziny.

Jaki może być przykładowy skład diety monobiałkowej?
Karmy monobiałkowe muszą zawierać wszystkie składniki w odpowiednich ilościach i charakteryzować się wysoką strawnością. Źródłem białka może być tylko jeden gatunek mięsa. Zagadnieniem, które stwarzać może największy problem, jest urozmaicenie źródeł białka, w celu zachowania wysokiej wartości biologicznej. Dobrej jakości karmy monobiałkowe są oparte na bardzo wysokiej jakości surowcach pochodzenia zwierzęcego, dbając o to, aby poprzez wysoką zawartość poszczególnych aminokwasów, ich suma świadczyła o wysokiej wartości biologicznej białka karmy. Pamiętać także należy aby pozostałe surowce karmy nie były źródłem alergennego białka – stąd w tego typu karmach nie powinno znaleźć się białko sojowe. Wszystkie inne surowce karmy poprzez zawartość substancji o udokumentowanych właściwościach przeciwzapalnych (kwasy tłuszczowe n-3) czy właściwościach przeciwutleniających, takich jak warzywa, dodatkowo wpływają na wysoką wartość odżywczą całej karmy.

Kiedy objawy alergii u zwierzęcia ustępują?

Po 2 miesiącach stosowania diety, jeśli ustępują zmiany skórne i świąd, można przejść do drugiego etapu, czyli tak zwanej prowokacji. Polega ona na podaniu jednego składnika z poprzednio stosowanej diety, przez 2 tygodnie. Kiedy zwierzę jest uczulone na dany składnik, objawy na skórze i świąd pojawią się w przeciągu tygodnia. Jeśli objawy nie wystąpią można wprowadzić kolejny pojedynczy składnik do diety.

PODSUMOWUJĄC

Kiedy wystąpią objawy alergii pokarmowej najlepiej przejść na karmę monobiałkową zarówno suchą jaki i mokrą wybieramy takie białko, które wcześniej nie pojawiło się w diecie  kota. Ze względu na różnorodność składów karm, często trudno jest dobrać taki skład posiłku, którego zwierzę nigdy wcześniej nie próbowało. Można wtedy wykorzystać rzadko stosowane w żywieniu składniki, np. dziczyznę, koninę, mięso strusia, a nawet białko pochodzące z larw owadów. Karma oparta na jednym białku podajemy przez co najmniej 2 miesiące. Jeśli przyczyną świądu był składnik wcześniej podawanej karmy – powinna nastąpić poprawa.

Copyright  © by Jennifer World*PLlinia hodowla jennifer WorldPL

Home Poradnik Alergia
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL