Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Poradnik

 

“Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś…”
Antoine de Saint-Exupery. Mały Książę.

Nasze kocięta wychowujemy w serdecznej, ciepłej atmosferze dbając o ich zdrowie, dobrą kondycję i właściwy rozwój, dlatego też bardzo zależy nam na tym, aby trafiły do dobrych, kochających domków, w których będą otoczone miłością i szacunkiem.

 

RZECZY KTÓRE POWINNY SIĘ ZNALEŹĆ W TWOIM DOMU PRZED PRZYBYCIEM NOWEGO LOKATORA                                                                 

Kuweta:

              Im większa kuweta tym lepiej dla ragdolla, ale oczywiście nie musi być ogromna. Polecamy kuwety zakryte z filtrem węglowym, zapobiegają one przede wszystkim rozsypywaniu żwirku przez kota. Koty długowłose wynoszą żwirek przyklejony do łapek i ogonów. Większość kuwet krytych jest dodatkowo zaopatrzona w filtry węglowe, oczyszczające powietrze i redukujące nieprzyjemne zapachy. Stosowanie kuwety z filtrem może być zalecane szczególnie wówczas, kiedy trzymamy w domu niekastrowanego kocurka lub gdy z kuwety korzysta kilka kotów. Kuweta powinna stać w zacisznym miejscu, do którego kot ma zawsze dostęp.

Anastazja55df66adb9f7f.jpg

GIC ANASTAZJA Jennifer World*PL

 Żwirek:

         Żwirków dostępnych na rynku jest bardzo wiele – my polecamy żwirek  bentonitowy zbrylający  czytaj więcej  » 

 Łopatka:

            Łopatka do wybierania odchodów i przesiewania żwirku – niby wybór nie jest tak istotny, a jednak. Ważne, aby była solidna z grubszego plastiku, miała płaskie zakończenie co umożliwia “skrobanie”  jeśli kawałki żwirku przykleją się do dna kuwety. Posiadała odpowiednio duże otwory, dzięki którym oszczędzamy żwirek (czysty wypada z łopatki przez otwory, a pozostają na niej jedynie odchody i bryłki zbrylanego żwiru).

 Karma sucha:

            Na pierwsze dni w nowym domu kociak otrzyma karmę w wyprawce. Pamiętajmy, że dostęp do suchej karmy kociak powinien mieć non stop tak samo jak do świeżej wody!

W przypadku wprowadzania zmiany karmy należy być ostrożnym. Nowy pokarm dla kociąt powinien być wprowadzany stopniowo. Takie rozwiązanie może uchronić młody układ pokarmowy od niechcianych, negatywnych reakcji. Sama przeprowadzka, dla tak małego stworzenia jest już sporym stresem, a dodatkowa nagła zmiana pokarmu może skończyć się kłopotami trawiennymi.

Koty są zwierzętami mięsożernymi – mającymi dosyć specyficzne potrzeby pokarmowe:

1. wymagają by w pokarmie była dostarczana duża ilość białka
2. potrzebują dostarczania w karmie tauryny, w przypadku jej niedoboru pojawiają się poważne zaburzeniaczarna-ksiega-karmy-dla-zwierzat-b-iext43257610
•    zwyrodnienia siatkówki
•    uszkodzenia mięśnia sercowego
•    zaburzenia neurologiczne
•    w przypadku kotek – trudności z zachodzeniem w ciążę, obumieranie płodów, rodzenie się małych kociąt o słabej odporności i wolno rosnących
•    mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju kośćca
3. karma musi zawierać kwas arachidonowy
4. musi w niej też być sporo witaminy B6 i A
5. koty mają nietypowy metabolizm glukozy

Polecam  lekturę „Czarna księga karmy dla zwierząt”  autor: dr Hans-Ulrich Grimm z której dowiemy się o szokujących praktykach producentów karmy. Lektura tej książki pozwoli zrozumieć, jak ważne jest naturalne karmienia naszych pupili. Do kupienia  w EMPIK.

Opis ze strony EMPIK-U ″Autor odsłania tajemnice olbrzymiej branży, która rządzi całym zwierzęcym światem, od żywności, poprzez zabawki, po inne akcesoria. Mnożą się specjalistyczne sklepy, szeroki zakres usług dla czworonożnych ulubieńców, porady psychologów, relaksacyjna muzyka. Wszystko po to aby nasze zwierzęta były szczęśliwe. Ale czy naprawdę tak jest i czy wiesz za co płacisz? Kupując karmę najczęściej sugerujemy się reklamą, na przykład „Twój kot kupowałby Whiskas” czy „Dobre trawienie lepsze zdrowie”. Miłośnicy zwierząt bez zastanowienia płacą za suchą karmę więcej niż za pieczeń wołową, a za mleko dla kota więcej niż za mleko dla ludzi. A mimo to nasze zwierzęta chorują. Dr Hans-Ulrich Grimm dokładnie zbadał skład karm dla zwierząt różnych producentów i, w niektórych przypadkach, oprócz odpadów takich jak pazury i łapy, znalazł osady ściekowe, bakterie i grzyby. A to w końcu ląduje w misce naszych ulubieńców. Takie karmy mogą powodować różnego rodzaju schorzenia u zwierząt. Pojawiają się u nich takie same dolegliwości, które występują u ludzi jak alergie, nadciśnienie czy rak. Rozwija się coraz więcej neuroz: lękliwość, agresja, a nawet depresje. Autor twierdzi, że są one również skutkiem dużej ilości chemicznych dodatków do karm. Wzmacniacze smaku wymazują instynkt u zwierząt i między innymi prowadzą do otyłości. Karmy dla zwierząt mogą powodować choroby również u ludzi. Dzięki dociekliwości Autora dowiesz się kim są eksperci od karmy dla zwierząt i kim są ich sponsorzy. Twój kot kupowałby myszy, a pies kości.″

ZALECENIA ŻYWIENIOWE:

Wiele karm niema rozgraniczenia na kocięta/dorosłe. Karmy dla kociąt obecnie z bardo dobrych firm różnią się jedynie wielkością kulek. Małe kociaki mogą się zadławić większą kulką, a duży kot ma problem z pobraniem malutkich ziarenek. Kociaki w wieku 12 tygodni (3 miesięcy) jedzą już duże kulki suchej karmy.

• Obecnie nasze kociaki jedzą karmę suchą: Farmina Cat N&D GF Lamb & Blueberry – jagnięcina bez zbóż z borówką amerykańską. Odpowiedni system żywienia to taki, który jest jak najbardziej zbliżony do naturalnej diety zwierzęcia – genetycznie wrodzonej lub odpowiedniej z punktu widzenia biologii. Nowa innowacyjna linia suchej karmy dla kotów Natural&Delicious opiera się na sześciu podstawowych zasadach żywienia zwierząt mięsożernych:
Bogate źródło białek ze świeżego mięsa najwyższej jakości
Witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach ze świeżych owoców i warzyw doskonałej jakości.
Zioła o specyficznych właściwościach przeciwko konkretnym problemom.
Łatwo przyswajalne tłuszcze zwierzęce.
Węglowodany ograniczone do minimum.
Absolutny brak zbóż.
Dlatego też równowaga żywieniowa jest osiągnięta za pomocą prostych, ale skutecznych proporcji: 70%, 30%, 0%

Karma mokra:

           Wybierając karmę zarówno dla kociaka, jak i dla kota dorosłego zawsze starajmy się kupować jedzenie najwyższej jakości. Wysoka zawartość mięsa w karmie dla kociąt jest bardzo istotna, gdyż to ono właśnie będzie dla naszego kociaka źródłem bardzo potrzebnego mu do wzrostu białka. W karmie suchej jaką karmimy nasze koty jest bardzo wysoka ilość białka surowego bo aż 42%.

• Nasze kociaki karmimy surowym i gotowanym mięsem królika.

NIE PODAJEMY NASZYM KOTOM DROBIU POD ŻADNĄ POSTACIĄ.

Zapraszam Państwa do zakładki : Zakupy linki »

Pamiętaj – czytaj skład tego, co kupujesz, nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem.

WAŻNE! Mięso nie posiada wszystkich wartościowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kocich organizmów. By zapobiec niedoborom, dieta mięsna powinna być  uzupełniana niezbędnymi minerałami i witaminami. Jesteśmy fanami naturalnych ulepszaczy diety, dlatego postanowiliśmy dołączyć do Klubu Pokusy.

Kryl artyczny to naturalne źródło kwasów tłuszczowych NNKT, astaksantyny (antyoksydant, wielokrotnie silniejszy od witamin A i E) 18 aminokwasów, 11 witamin i ponad 70 minerałów. Bardzo wartościowy składnik diety dla każdego kota i psa. Ma działanie podobne do ryb morskich, czy oleju z łososia, ale ma lepszą przyswajalność składników odżywczych niż w przypadku produktów rybnych. Poza tym, jest alternatywą dla psów które nie lubią ryb lub są na nie uczulone. Sypki suplement ma wygodniejszą formę podania niż olej, a dodatkowo ze względu na występowanie w Oceanie Arktycznym, kryl jest znacznie bardziej bezpieczny pod względem zanieczyszczenia związkami toksycznymi, w tym metalami ciężkimi, niż tłuste ryby morskie i oceaniczne. O organicznych dodatkach żywieniowych Pokusa można przeczytać TUTAJ »

Alergia pokarmowa:

                  W  przypadku wystąpienia alergii pokarmowej polecam dietę monobiałkową – jest zbilansowana w oparciu o jedno i tylko jedno źródło białka – niezależnie od jego pochodzenia np. sucha i mokra karma ZiwiPek. Jaka karma dla kota z alergią »

Ile razy dziennie powinien jeść kot?

             Czasami spotyka się informację, że kot powinien jeść o wyznaczonych porach 1-2-3 posiłki w ciągu dnia.  Nieprawda!!!! karmienie kota w taki sposób  może powodować  otyłości lub inne choroby metabolizmu  czytaj więcej  »              

Miski:

            Polecamy miski ceramiczne, które łatwo się czyści. Kot powinien mieć 3 miseczki do karmy suchej, wody oraz do karmy mokrej. Warto pamiętać, że koty zwykle nie lubią wkładać głowy do wnętrza naczynia, ani dotykać wąsami do jego brzegów. Dlatego w większości przypadków najlepiej sprawdzają się płytkie, ale szerokie naczynia. Niektóre koty wolą pić wodę bieżącą od stojącej.

Zabawki:

           Koty to niezwykle rozrywkowe stworzenia. Dla kota, który nie wychodzi na dwór, zabawki to nie tylko luksus. Koty aktywne  lepiej wypoczywają. Odpowiednia ilość ruchu pomoże utrzymać Twojego kota w dobrej formie. Spędzanie czasu na zabawach z kotem sprawi, że więź między wami stanie się mocniejsza. Wspólna zabawa to doskonały sposób na zredukowanie stresu u kotów i ich właścicieli, więc obie strony odnoszą korzyści. Mamy ogromny wybór zabawek m.in. myszki, kocie wędki, piórka, piłeczki. UWAGA NA NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY: kłębki wełny, szpulki nici które mogą utknąć w gardle lub zablokować żołądek, kable pod napięciem – kociaki są ciekawskie i lepiej zapobiegać możliwym kłopotom. Niebezpieczne są również kocie zabawki mocowane na gumce, żyłce sznurku gdyż podczas zabawy kot może zaplatać się i udusić. Nigdy nie pozwalajmy kotu bawić się plastikowymi torebkami.

 DEIZI II Jennifer World*PL  bawi się ze swoim Panem. Polecam wędki teleskopowe.

  Żeby koty (kociaki) się nie nudziły trzeba ciągle wymyślać nowe  zabawki. Można też na jakiś czas schować zabawkę.

Zabawka dla kota Funny Butterfly zaskoczy twojego kota swoimi nieprzewidywalnymi ruchami i szalonym trzepotaniem, a przy tym zapewni mnóstwo radości. Wystarczy włączyć przycisk by motyl zaczął trzepotać skrzydłami i poruszać się dookoła. Cienki drut, do którego przymocowany jest motylek jest zasilany na baterie i delikatnie porusza ruchami zabawki by jak najdokładniej imitowała ruchy prawdziwego motyla. Zabawka w naturalny sposób pobudza instynkt łowcy u Twojego kota i zachęca go do łapania motyla. Zielona podstawa jest szeroka i ciężka, nie przesuwa się nawet na skutek wyjątkowo agresywnych ataków na motyla.

Uwaga: Zawsze pilnuj swojego pupila podczas zabawy, niezależnie od rodzaju używanej zabawki. Regularnie sprawdzaj jej stan i wymień ją na nową, jeżeli zauważysz uszkodzenia lub brakujące elementy, ponieważ mogą one doprowadzić do zranienia zwierzęcia.

Dziękuję Pani Ani P. za filmik z udziałem ZAMISA i ZORANA.

DSC0101-—-Odzyskano.jpg

GORDON Jennifer World*PL

 Nożyczki do pazurków:

          Specjalistyczne nożyczki ułatwiają obcinanie pazurków i sprawią, że zabieg ten będzie przebiegał w bardziej przyjaznej atmosferze. Kocich pazurów nie można obcinać zwykłymi nożyczkami do papieru czy też specjalnymi do paznokci lub naskórków dla ludzi. Kocie pazury należy obcinać przystosowanymi do tego specjalnymi nożyczkami, które nie powodują w momencie nacisku na pazur jego zgniecenie a nawet zmiażdżenie. Pamięta! Lepiej obcinać pazury małym kawałkami, niż  obciąć za dużo.

Szczotki:

          Na rynku jest wiele rewelacyjnych szczotek do czesania sierści – należy wybrać tę, która druciki ma zakończone kuleczkami. Skóra ragdolla jest delikatna, a kuleczki zapobiegną jej podrażnieniu  czytaj więcej  »                     

Transporter:

          Każdy właściciel kota staje przed koniecznością zakupu transportera. Jest to jeden z pierwszych produktów w jaki należy się zaopatrzyć. Dobry transporter zapewni, że zawsze dotrzesz szczęśliwie ze swoim pupilem do weterynarza czy na wakacje. Przenoszenie kota, nawet na krótkie dystanse, w odpowiednio dobranej klatce jest najbezpieczniejsze zarówno dla właściciela, jak i dla samego zwierzaka. Solidny transporter minimalizuje ryzyko ucieczki zwierzaka, który spłoszony może się nam zagubić. Dodatkowo transporter może służyć kotu na co dzień jako posłanie. Pierwszym błędem, którego należy się wystrzegać jest zakup budek z wikliny. Wiele osób decyduje się na nie, gdyż teoretycznie mogą one być jednocześnie transporterem i miejscem odpoczynku dla kota. Nie jest to jednak dobry pomysł. Drzwiczki w tego typu budkach nie gwarantują, że kot ich nie otworzy. Zdarza się także, że podczas przenoszenia odpada dno budki.  Transporter powinien być solidnie wykonany i bezpieczny. Jego rozmiar powinien być na tyle duży, by kot swobodnie mógł w nim się położyć. Polecam transporter Pet Cargo Cabrio którego obecnie używam. Wiele lat kożystałam z transporterów materiałowych na kółeczkach: Ibiyaya transporter 4w1-wózek-plecak-torba na ramię, lekki, składany. Super są też transportery firmy Sturdi idealnie nadają się do transportu lotniczego.

Drapak:

         Kot drapiąc, nie tylko ostrzy pazury złuszczając starą osłonę pazurów, ale również rozciąga się i pozostawia ślady zapachowe. Kot poprzez takie zachowanie zaspokaja swoje wrodzone potrzeby dotyczące znaczenia własnego terytorium (gruczoły zapachowe znajdują się przy opuszkach łapek). Każdy właściciel kota zwłaszcza takiego, który nie opuszcza mieszkania, tym samym nie ma możliwość drapania i rozciągania się na konarach drzew, powinien zapewnić swojemu pupilowi miejsce, w którym do woli będzie mógł to robić. Kot który nie ma drapaka zaczyna drapać inne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu meble, dywany. Bardzo często zdarza się, że później pomimo zakupu drapaka kot nadal do nich wraca (drapie je) ignorując drapak lub korzystając z niego sporadycznie. Jeżeli kot przez dłuższy okres czasu drapie meble w mieszkaniu to oduczenie go tego zachowania jest bardzo trudne, a zdarza się, że wręcz niemożliwe.

Dziękuję Pani Ani P. za filmik z udziałem ZAMISA i ZORANA.

Jeżeli chcecie Państwo, aby wasz kot chętnie korzystał z drapaka, pamiętajcie o trzech podstawowych zasadach, którymi należy kierować się przy jego zakupie:
1.    długość kolumny do drapania nie może być mniejsza niż 60 cm (kot musi mieć możliwość rozciągnięcia się na słupie do drapania) dla dużych kotów  do których zaliczamy  ragdolle  długość kolumny powinna wynosić 80-100 cm,
2.    wielkość legowiska, powinna być taka, aby kot mógł się na nim wygodnie położyć a najlepiej rozciągnąć na całą długość,
3.    konstrukcja drapaka musi być stabilna i sztywna (bardzo często koty zniechęcają się gdy drapak zacznie się ruszać lub wręcz bujać).

_DSC0979

ELEKTRA Jennifer World*PL

Przy pisaniu informacji o drapakach  posiłowałam się tekstem ze strony firmy Rufi.

Siatka zabezpieczająca balkon:

Dlaczego warto to zrobić? by kot był bezpieczny, by kot był szczęśliwy, by opiekun kota miał spokojną głowę.

        Większość właścicieli kotów mieszkających w blokach na co dzień boryka się z problemem bezpiecznego użytkowania balkonu. Otwarcie drzwi balkonowych grozi tym, że kot, a zwłaszcza ciapowaty ragdoll znajdzie się po drugiej stronie barierki. Jeśli mieszkanie mieści się na parterze lub pierwszym piętrze, to pół biedy: kotu zapewne nie stanie się  krzywda, trzeba go tylko będzie złapać i przynieść do domu. Ale co wtedy, gdy mieszkamy wyżej? to m. in.: uszkodzenia/roztrzaskania twarzoczaszki, wybite lub złamane zęby, krwotoki wewnętrzne, złamania kości – kolanowych, udowych, urazy kręgosłupa, uszkodzenia pęcherza lub nerek… Rozwiązaniem jest  osiatkowanie balkonu, wtedy bez żadnych obaw możemy wietrzyć mieszkanie, wchodzić i wychodzić na niego kiedy chcemy. Kot z pewnością skorzysta z takiej wygody, a jeśli jeszcze przygotujemy mu na balkonie legowisko i np. stanowisko obserwacyjne, będzie wniebowzięty i na pewno będzie tam spędzał dużo czasu. Oczywiście zostawmy mu zawsze możliwość swobodnego powrotu do mieszkania (do kuwety, wody, itp.)

Jeśli mają Państwo jakieś dodatkowe pytania, bardzo proszę o kontakt.

 Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home Poradnik
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL