Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Czym karmimy nasze koty

 

Koty należą do zwierząt mięsożernych, niestety z doświadczenia wiemy, że mięso, nawet to kupione w tzw. sprawdzonym zaufanym miejscu niejednokrotnie jest nieświeże lub odpowiednio „zakonserwowane”, co niekoniecznie służy naszym mruczkom. WAŻNE! Mięso nie posiada wszystkich wartościowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kocich organizmów. By zapobiec niedoborom, dieta mięsna powinna być  uzupełniana niezbędnymi minerałami i witaminami. Dieta BARF zakłada, że kot powinien być żywiony niemal wyłącznie elementami zwierząt. W skład diety wchodzą więc głównie mięso i podroby. Ambitniejsi barfiarze raczą swoje koty także całymi zwierzętami, podawanymi z futrem, pazurami czy piórami (myszy, szczury, kurczęta jednodniowe) – ten model żywienia nazywa się Whole Prey (ang. „cała ofiara”). Niestety koty karmione w ten sposób narażone są na toksoplazmozę może dochodzić do pękania naczyń krwionośnych w jelitach.

Z uwagi na duży wybór karm nie jest łatwo znaleźć tą która daje najlepsze efekty i rezultaty żywieniowe hodowanej rasy.

pol_pm_Farmina-karma-bezzbozowa-dla-kotow-doroslych-N-D-Jagniecina-z-jagodami-5kg-43166_1

Kilka lat trwało zanim wybraliśmy naszym zdaniem najbardziej odpowiednią karmę dla naszych podopiecznych.
W połowie 2018 roku znaleźliśmy dokładnie to czego szukaliśmy Natural & Delicious linia bez zbożowa dla kotów firmy Farmina. Nasze koty i my jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani z dokonanego wyboru. Sucha karma z linii hiper premium N&D, którą wybraliśmy jest tak opracowana, aby zaspokajać potrzeby naszych ragdolli na wszystkie makro – i mikroskładniki odżywcze oraz witaminy. Składniki te są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i potrzebne każdemu zwierzęciu, niezależnie od wieku i rasy.

Wiele karm niema rozgraniczenia na kocięta/dorosłe. Karmy dla kociąt obecnie z bardo dobrych firm różnią się jedynie wielkością kulek. Małe kociaki mogą się zadławić większą kulką, a duży kot ma problem z pobraniem malutkich ziarenek. Proszę się nie bać nasze ragdolle  w wieku 12 tygodni (3 miesięcy) jedzą już duże kulki suchej karmy.

Na pierwsze dni w nowym domu kociak zabierze karmę w wyprawce. Pamiętajmy, że dostęp do suchej karmy powinien mieć non stop tak samo jak do świeżej wody! W przypadku wprowadzania zmiany karmy należy być ostrożnym. Nowy pokarm dla kociąt powinien być wprowadzany stopniowo. Takie rozwiązanie może uchronić młody układ pokarmowy od niechcianych, negatywnych reakcji. Sama przeprowadzka, dla tak małego stworzenia jest już sporym stresem, a dodatkowa nagła zmiana pokarmu może skończyć się kłopotami trawiennymi.

Koty mają dosyć specyficzne potrzeby pokarmowe:

1. wymagają by w pokarmie była dostarczana duża ilość białka
2. potrzebują dostarczania w karmie tauryny, w przypadku jej niedoboru pojawiają się poważne zaburzenia takie jak:
•    zwyrodnienia siatkówki
•    uszkodzenia mięśnia sercowego
•    zaburzenia neurologiczne
•    w przypadku kotek – trudności z zachodzeniem w ciążę, obumieranie płodów, rodzenie się małych kociąt o słabej odporności i wolno rosnących
•    mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju kośćca
3. karma musi zawierać kwas arachidonowy
4. musi w niej też być sporo witaminy B6 i A
5. koty mają nietypowy metabolizm glukozy


czarna-ksiega-karmy-dla-zwierzat-b-iext43257610Polecam  lekturę „Czarna księga karmy dla zwierząt”  autor: dr Hans-Ulrich Grimm z której dowiemy się o szokujących praktykach producentów karmy. Lektura tej książki pozwoli zrozumieć, jak ważne jest naturalne karmienia naszych pupili. Do kupienia  w EMPIK.

Opis ze strony EMPIK-U ″Autor odsłania tajemnice olbrzymiej branży, która rządzi całym zwierzęcym światem, od żywności, poprzez zabawki, po inne akcesoria. Mnożą się specjalistyczne sklepy, szeroki zakres usług dla czworonożnych ulubieńców, porady psychologów, relaksacyjna muzyka. Wszystko po to aby nasze zwierzęta były szczęśliwe. Ale czy naprawdę tak jest i czy wiesz za co płacisz? Kupując karmę najczęściej sugerujemy się reklamą, na przykład „Twój kot kupowałby Whiskas” czy „Dobre trawienie lepsze zdrowie”. Miłośnicy zwierząt bez zastanowienia płacą za suchą karmę więcej niż za pieczeń wołową, a za mleko dla kota więcej niż za mleko dla ludzi. A mimo to nasze zwierzęta chorują. Dr Hans-Ulrich Grimm dokładnie zbadał skład karm dla zwierząt różnych producentów i, w niektórych przypadkach, oprócz odpadów takich jak pazury i łapy, znalazł osady ściekowe, bakterie i grzyby. A to w końcu ląduje w misce naszych ulubieńców. Takie karmy mogą powodować różnego rodzaju schorzenia u zwierząt. Pojawiają się u nich takie same dolegliwości, które występują u ludzi jak alergie, nadciśnienie czy rak. Rozwija się coraz więcej neuroz: lękliwość, agresja, a nawet depresje. Autor twierdzi, że są one również skutkiem dużej ilości chemicznych dodatków do karm. Wzmacniacze smaku wymazują instynkt u zwierząt i między innymi prowadzą do otyłości. Karmy dla zwierząt mogą powodować choroby również u ludzi. Dzięki dociekliwości Autora dowiesz się kim są eksperci od karmy dla zwierząt i kim są ich sponsorzy.″

Karma mokra:

  • nasze kociaki karmimy gotowanym mięsem królika
  • 1 x w tygodniu krewetki gotowane
  • od czasu do czasu zjadają gotowane żółtko nigdy surowe ze względu na toksoplazmozę i salmonelle
Witaminy:

Dodatkowo z myślą o uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych w organizmie naszych podopiecznych stosujemy  również  preparaty, które dopełniają działanie ww. karmy. Podstawowy zestaw dwóch produktów obejmuje:

  • olej z rekina lub z łososia
  • WITA-VET. Regenerator sierści i skóry jest preparatem przeznaczonym dla kotów w celu ochrony skóry i sierści. Należy go stosować w przypadku sierści suchej, matowej, uszkodzonej i linienia.

Na kłaczka podajemy:

  • tłuszcz z gęsi 2 ml 1 x na dwa tygodnie

lub

  • Lactulosum Polfarmex do kupienia w aptece (stosujemy przy dużym zakłaczeniu)

Pamiętaj – czytaj skład tego, co kupujesz, nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem.

Zapraszam Państwa do zakładki : Zakupy linki »

Woda:

Kot jest pod tym względem dość wymagający: woda musi być czysta, często zmieniania, przeciwnie jak dla psa nalewamy wodę letnią która sama ostygnie do temperatury pokojowej. Żeby zachęcić kota do picia wody możemy poza miseczką kupić mu fontannę najlepsze są porcelanowe.

Alergia pokarmowa:

W  przypadku wystąpienia alergii pokarmowej polecam dietę monobiałkową – jest zbilansowana w oparciu o jedno i tylko jedno źródło białka – niezależnie od jego pochodzenia np. sucha i mokra karma ZiwiPek. Jaka karma dla kota z alergią »

Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Czasami spotyka się informację, że kot powinien jeść o wyznaczonych porach 1-2-3 posiłki w ciągu dnia.  Nieprawda!!!! karmienie kota w taki sposób  może powodować  otyłość lub inne choroby metabolizmu  czytaj więcej  »  nie mulmy kota z psem!!!!!!!!

Jeśli mają Państwo jakieś dodatkowe pytania, bardzo proszę o kontakt.

Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home Czym karmimy nasze koty
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL