Facebook YouTube Google Maps E-mail RSS

Ciekawostki, a raczej ważne informacje o ragdollach.

 

12313548_10208239873897380_5542930162366336840_n.jpg

KAJETAN Jennifer World*PL tak wiotczeje wzięty na ręce ragdoll.

 •  Słowo ragdoll pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza „szmaciana lalka”.  Nazwa rasy wzięła się od niezwykłej cechy, którą posiadają jej przedstawiciele. Pomimo tego, że ich budowa jest dość muskularna to na rękach właściciela, (któremu ufa) całkowicie się odprężają, tak jakby wszystkie ich mięśnie zupełnie wiotczały. Jest to wyjątkowa cecha, przypisana tylko tej rasie. Przypominają  wtedy ową szmacianą lalkę.

Od Rodziny KAJETANA dostaliśmy kolejny  filmik i zdjęcia, (niestety filmiku nie możemy udostępnić)  Tekst Rodziny kocurka. ”Tak wiotczeje wzięty na ręce ragdoll. Pełne rozluźnienie. “Zwykłego” kota można z rąk puścić i wyląduje on na czterech łapach. Ragdoll, tak przyjemnie rozluźniony, że aż prawie śpiący, musi być na ziemię delikatnie postawiony”.

FQJM1Y5LF5m_n_mbgjVYXWNeTJQsAF8Jb9ahqr_RuUA.jpg

GIC KLEMENTYNA Jennifer World*PL

 • U dorosłego kota tylne kończyny wyglądają trochę przyciężko, niekiedy nawet ociężale, co przez długi czas było powodem opinii, że ragdolle mają trudności z chodzeniem. Przyczyną domniemywanej ociężałości są znacznie dłuższe tylne kończyny niż przednie, co powoduje typowy dla ragdolli chód (jeżeli lekarz weterynarii nie zna rasy może nas poinformować, że kot ma dysplazję).
 • Ragdoll powinien mieć pędzelki (kłębki długiej sierści) między palcami.
 • Ragdoll niema podszerstka (podszerstek,  znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów warstwy okrywowej) przez co tworzenie się kołtunów jest minimalne i pojawia się jedynie w okresach sezonowej zmiany włosa. Regularne wyczesywanie eliminuje słaby włos, poprawia wygląd i kondycję okrywy włosowej. Futro ragdolla jest wyjątkowo miękkie i jedwabiste w dotyku.
 • Intensywność wybarwienia ragdolla zależy od temperatury, w jakiej przebywa. Wszystkie ragdolle mają znaczenia point, ciemniejsze znaczenia
  uszy-ragdolla-zawysoka-temperatura

  Uszka naszej seal-owej koteczki przy temperaturze otoczenia powyżej 28°C

  typu point związane są z akromelanizmem, biologiczną funkcją przystosowawczą organizmów przygotowanych do przebywania w chłodnych miejscach. Narażone na wychłodzenie części ciała są ciemniejsze od korpusu. Są to: maska (twarz), uszy, łapy, ogon i genitalia. Ragdolle  przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze lub u kotów  wychodzących zimą na zewnątrz sierść może znacznie ściemnieć, a kontrast między tułowiem a znaczeniami bardzo się zmniejsza. Ciemnieje nawet tułów kotów z nadwagą,  które posiadają grupą warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, oddzielającego skórę zwierzęcia od ciepłego wnętrza. Jaśnieją natomiast niekiedy koty, które długo gorączkowały – pomiędzy ciemniejszymi włosami na znaczeniach wyrastają wtedy punktowo włosy jaśniejsze, a kot zaczyna wyglądać jak oprószony szronem. W brzuszku kociej mamy  jest ciepło, barwnik nie może się wytworzyć i dlatego kocięta  rodzą się białe.  3 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać (im ciemniejsze znaczenia tym wcześniej stają się widoczne). Ragdolle umaszczenie w pełnej krasie uzyskują dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc w wieku 7-8 miesięcy.

 • Wszystkie wibrysy kota, czyli wąsy i brwi, mają łącznie taką rozpiętość jak najszersze miejsce jego tułowia. Dlatego gdy kot wkłada głowę w otwór i nie dotyka wąsami żadnej krawędzi, wie, że się cały zmieści.
 • Połamane wąsy- wibrysy. Z naszych obserwacji wiemy, że czasem mamusie obgryzają kociętom w dzieciństwie wibrysy, żeby ograniczyć czasowo opuszczanie przez małe gniazda. Bo ich brak utrudnia im orientację.
 • Koty śpią średnio 16 godzin na dobę. W rankingu śpiochów dumnie zajmują drugą pozycję, tuż za leniwcami. Koty domowe odziedziczyły wzorce snu w genach po swoich przodkach. To dlatego bardziej aktywne są wieczorami, w nocy oraz o świcie. Przyczyną tego jest pora polowania. W dzień koty z reguły odpoczywają. Taki system pomaga oszczędzać energię potrzebną do łowów, a w przypadku domownika – na zabawę. Wysoka zawartość białka w pokarmie pozwala porządnie się najeść, a resztę czasu przeznaczyć na relaks.
 • Wszyscy kojarzą kota z jednym dźwiękiem – miauczeniem. Jednak koty to niezwykle uzdolnione zwierzęta. Gama dźwięków, które potrafią wydawać, nie kończy się jedynie charakterystycznym miauknięciem. Koty poza mruczeniem i miauczeniem, trajkotają, trelują, warczą, syczą, wyją czy szczekają. Moje koty wydają odgłos podobny do szczekania kiedy bawię się z nimi piórkami lub jak patrzą przez okno kiedy podążałam za kocim wzrokiem, widziałam  ptaki czasem zaś muchę albo innego owada siedzącego po drugiej stronie szyby. Dlaczego mruczki szczekają na widok ptaków i owadów? Tutaj pozostają nam głównie domysły. Tak naprawdę nikt nie wie na pewno, dlaczego to robią.
10

Kocięta Jennifer World*PL

 

KOCIA MIŁOŚĆ

 • Ugniatają, mruczą, czasem ciumkają i się ślinią. Kot uciska koc lub  właściciela, bo jest on szczęśliwy i przypomina sobie dziecięce czasy.  Kociak pokazuje, że jest do człowieka bardzo przywiązany i jest mu z nim dobrze, jak z rodzoną mamą. Nie można sobie wymarzyć większej przyjaźni!. Jeśli mieliście Państwo okazję obserwować kocięta przy ssaniu matczynych sutków, z pewnością zauważyliście, że robiąc to, maluchy naprzemiennie ugniatają łapkami  sutek. To „dojenie” odbywa się powoli, mniej więcej co dwie sekundy, przy czym kocięta głośno mruczą. Jeżeli dorosły kot robi to samo na kolanach właściciela – oznacza to u niego powrót do dziecięcych wzorców zachowania. Kiedy bowiem właściciel siedzi sobie spokojnie, zrelaksowany – przypomina kotu jego matkę, u której taka pozycja oznaczałby zachętę dla kociąt: „Chodźcie dzieci, mamusia czeka na was z pysznym mleczkiem!” Dorosły kot próbuje więc ruchami wyciskającymi mleko przywołać radosne wspomnienia z dzieciństwa. Desmond Morris: Dlaczego kot mruczy – O czym mówi nam zachowanie kota. Wydawnictwo „Książka i Wiedza”, Warszawa 1996. Koty mają gruczoły zapachowe w miękkich poduszeczkach na spodniej części łapy. Kiedy ugniatają, pozostawiają swój zapach.  Filmik przysłany przez właściciela naszej wychowanki CHARLOTT Jennifer World*PL Pana Łukasza Hodowla FLUFFY TEAM*PL. Tak mnie ugniata ? i to tak codziennie mam.
 • Kolejną oznaką kociej miłości jest tak zwane „barankowanie”. To sposób na okazanie zaufania i  bliskości. Gdy  kot trąca cię czołem, chce
  Roland i baranki

  SC ROLAND Jennifer World*PL foto z cat show – jego charakter powodował, że często sędzia nie mógł go ocenić zanim nie zrobił ”baranka” lub nie pobawił się z nim choć troszeczkę

  powiedzieć: „jesteś mój, dobrze mi z tobą!” Odwzajemnij się tym samym, ale pamiętaj – delikatnie! Największym błędem, jaki możesz tutaj popełnić, jest uchylenie się przed „czółkiem”. Nigdy nie rób tego kotu! To było by dla niego  przykre odrzucenie.

 • Czy twój kot patrząc na ciebie, mruży oczy? To właśnie znak jego miłości. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednoczesnym powolnym przymykaniem oczu to sposób komunikacji między zaprzyjaźnionymi kotami. Tak samo „rozmawiają” z nami. Jak uszczęśliwić kota? Odwzajemnij mu się tym samym. Puść mu oczko na znak twojego uczucia.
 • Koty w naturze są raczej samotnikami, ale jeśli formują już grupę – dotyk językiem wyraża akceptację i sympatię. Podobnie dzieje się w kontaktach matki z młodymi. Jeśli nasz kot nas liże, okazuje nam w ten sposób przywiązanie i miłość. Miejsce ma znaczenie: nogi i ręce to sympatia, z kolei nos i twarz oraz kark to wyraz szacunku i respektu. Zdarza się, że koty najpierw delikatnie albo i nie 🙂 nas gryzą, później liżą lub odwrotnie. To również oznaka uwielbienia, choć nie zawsze przyjemna. Jeśli jednak zwierzak gryzie nas za mocno – warto delikatnie zwrócić mu uwagę wystarczy zapiszczeć, podobnie jak robią to koty. Gwarantujemy, że kot zrozumie, o co chodzi – wyrazimy to bowiem w kociej mowie.
 • Kot przewraca się na plecy, pokazując Ci swój brzuszek. Nie, to nie zaproszenie do miętolenia kociego brzucha, ale koci sposób na okazanie Ci najwyższego zaufania. Brzuch u wielu zwierząt to jedna z delikatniejszych części ciała i najlepiej chronionych, a zatem najrzadziej wystawianych „na widok publiczny”. Pokazuję Ci mój brzuch – wierzę, że mnie nie zranisz.

Znani miłośnicy ragdolli:

 

Freddie Mercury. Prawdziwą miłością życia wokalisty Queen były koty. Najsłynniejsze to Tiffany, Romeo i Delilah, ale było ich wiele więcej.

znani

Freddie i Tiffany.

Bez nazwy-2

Sylvester Stallone

Ragdoll w teledyskach: piosenka może mało ambitna, ale kicia w teledysku piękna 😁

Copyright  © by Jennifer World*PLlinia hodowla jennifer WorldPL

Home O rasie kotów RAGDOLL Ciekawostki, a raczej ważne informacje o ragdollach.
© Hodowla kotów ragdoll Jennifer World*PL