Kot na wystawie… Świat kocich wystaw  to  mieszanka różnych klas i wielu etapów osiągania tytułów.

Wystawy mają 3 główne cele:
1. Jest to sposób na popularyzację kotów rasowych, jeden z celów statutowych Organizacji Felinologicznych. Wystawy mają za zadanie przybliżyć przeciętnemu odwiedzającemu temat różnorodności rasowej kotów.
2. Nie ma się co oszukiwać – promowanie felinologii to jedno, ale wystawy są organizowane głównie dla osób, które chcą być lub są hodowcami. W Polsce jednym ze sposobów na osiągnięcie licencji hodowlanej jest zdobycie odpowiednich ocen sędziowskich. Jest to także sposób na „wyłowienie” kotów najlepszych, mających większe szanse na doskonałe potomstwo od tych słabszych, które nie powinny być rozmnażane.
3. Rywalizacja, adrenalina i prestiż… Wystawy są przez niektórych uważane za sport, przez innych za uzależnienie.


Tym, co sędzia  ocenia, jest „zbliżenie” kota do  ideału, który  określamy jako standard rasy – najlepszy kot w swojej klasie, płci, kolorze i maści. Zapraszamy do zakładek O rasie TUTAJ » i Standard rasy ragdoll TUTAJ »

Aby kot mógł jeździć na wystawy czy to jako breeder czy kastrat, a nawet kot domowy trzeba zapisać się do jednego z Klubów Felinologicznych i zarejestrować kota.

Jest wiele światowych organizacji zajmujących się zjednoczeniem miłośników kotów np.: FIFe, CFA, GCCF, TICA, WCF.

FIFe (Federation Internationale Feline). To największa międzynarodowa federacja felinologiczna, pod jej patronatem działają stowarzyszenia hodowców nie tylko z Europy, ale i z Azji oraz Ameryki Południowej. Reprezentantem tej organizacji w Polsce jest Polska Federacja Felinologiczna „Felis Polonia”. Członkami „Felis” Polonia” są kluby, a nie konkretne hodowle, więc żeby nasza hodowla została zarejestrowana w tej federacji należy najpierw zapisać się do jednego z klubów będących jej członkami. Ich wykaz znajdziemy na stronie internetowej „Felis Polonia”. Pod patronatem „Felis Polonia” odbywa się w Polsce około 40 międzynarodowych wystaw kotów rasowych rocznie. Kluby i Stowarzyszenia Felinologiczne FPL TUTAJ »

WCF (World Cat Federation) – druga pod względem liczby hodowli międzynarodowa organizacja działająca w Polsce. Szczególnie popularna we Włoszech, Niemczech, Rosji, Ukrainie i Ameryce Łacińskiej. Członkami WCF w Polsce są: Polski Związek Felinologiczny oraz Stowarzyszenie Koty Rasowe,a pod patronatem tej organizacji działają: Polskie Stowarzyszenie Felinologiczne Feline Club Vratislavia „FCV” i Stowarzyszenie Hodowców Kotów. Do tych stowarzyszeń mogą należeć indywidualne hodowle. W Polsce do WCF należy jeszcze Międzynarodowy Klub Miłośników Kotów Brytyjskich Krótkowłosych IBSCC znajdujący się pod patronatem moskiewskiego klubu Korgorushi.

FFE (Feline Federation Europe) – członkiem tej organizacji w Polsce jest Międzynarodowe Towarzystwo Miłośników Kotów – International Cat Fanciers (ICF).

CFA (The Cat Fanciers’ Association) – jedna z najstarszych organizacji felinologicznych na świecie. CFA rozpoczęło działalność w 1906 roku jako organizacja non-profit. Ambasadorem CFA w Polsce jest New Dream Cat’s Club, promujący standardy tej amerykańskiej organizacji wśród polskich hodowców kotów rasowych.

TICA (The International Cat Association) – zostało założone w 1979 roku. przez Georgię Morgan i grupę kocich entuzjastów, Od samego początku TICA postawiła na różnice, które stanowią o jej odmienności od innych organizacji felinologicznych na świecie. Twórcy TICA postanowili stworzyć organizację nowoczesną, postępową, i elastyczną, a swoim mottem uczynili hasło: Fabulous Felines – Fun – Friendship (Wspaniałe koty – Radość – Przyjaźń).

Organizacje różnią się między sobą listą uznanych ras i odmian barwnych, standardem danej rasy, zasadami zdobywania tytułów. W FIFe aby kot uzyskał tytuł Supreme Champion musi otrzymać najwyższą ocenę aż na 21 wystawach. W WCF już tylko na 12, a w TICA kot może zdobyć pierwsze 3 tytuły na jednej wystawie. Zdarza się że federacje (np. FIFe) nie akceptują tytułów i certyfikatów przyznawanych na wystawach innych federacji. Inaczej też przeprowadza się wystawy np. nie ma wspólnego Best in Show pomiędzy sędziami, każdy sędzia decyduje sam i jeden kot może na jednym ringu zdobyć wysoką ocenę i dostać się do finału (na tym ringu), a na innym ringu dostać dość dalekie miejsce. W zakładce Tytuły Wystawowe i Certyfikaty przedstawione są zasady wystawowe panujące pod patronatem FIFe, nasza hodowla   jest zarejestrowana w Klubie Miłośników Kotów Rasowych Felis Posnania który działa pod patronatem – FELIS POLONIA (FPL) – Federation Internationale Feline (FIFe) – World Cat Congress (WCC).

Zgłoszenie na wystawę

Wystawa odbywająca się w kraju: zarejestrowanego kota, (który w dniu wystawy ma minimum 4 miesiące, ani 1 dnia mniej) zgłasza się na wystawę   on-line »  link do takiego zgłoszenia znajdą Państwo na stronie FPL – wystawy.  Opłaty za wystawę wnosi się przelewem (przekazem)   lub na miejscu, ale wtedy są one  wyższe.

Wystawa zagraniczna: tak samo jak na wystawę w kraju kot w dniu wystawy musi mieć minimum 4 miesiące, ani 1 dnia mniej….”Wystawcy którzy wybierają się na zagraniczne wystawy kotów: muszą wysłać swoje zgłoszenia najpierw do Sekretariatu swojego macierzystego klubu w celu potwierdzenia daty urodzin i kwalifikacji danego kota. Uprawniona osoba w naszym stowarzyszeniu potwierdza zgłoszenie i wysyła je do FPL. Uprawniona osoba z FPL wysyła potwierdzone zgłoszenie do stowarzyszenia lub federacji za granicą organizującego wystawę.  Postępowanie te może odbyć się za pomocą mailingu.”

 Informacja 30.05.2011 – Ireneusz Pruchniak, Sekretarz Generalny FPL

Wystawy zagraniczne opłaca się na miejscu w euro.

Co zabieramy na wystawę

Aktualne  zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane przez lekarza weterynarii, nie wcześniej niż trzy dni przed wystawą (jadąc na wystawę zagraniczną potrzebny będzie wpis w paszport o zdolności kota do podróży). Należy pamiętać by zabrać ze sobą potwierdzenie zgłoszenia kota na wystawę. Może się przydać również w razie kontroli granicznej przy przewozie więcej niż jednego kota.

Książeczkę zdrowia, paszport (wystawa zagraniczna) z aktualnymi szczepieniami. Obowiązkowe są szczepienia przeciw wściekliźnie, katarowi kociemu i panleukopenii. Wykonane nie wcześniej niż 2 lata 730 dni  i nie później niż ok. 30 dni przed wystawą, kocięta do 6 miesiąca życia, nie muszą być szczepione przeciwko wściekliźnie – dotyczy tylko polskich wystaw, kiedy wybieramy się z kociakiem na wystawę zagraniczną stosujemy się do przepisów danego kraju czytaj więcej ».  Musimy dopilnować żeby przy dacie i nazwie szczepienia weterynarz wpisał datę kolejnego.

Dowód opłaty uczestnictwa w wystawie i kopię rodowodu.

wystrój klatki

Patchworkowy wystrój klatki Hodowli Jennifer World*PL w trakcie realizacji

Przy przyjęciu kota na wystawę, przed wejściem na salę wystawową zawsze obecny jest weterynarz, który sprawdza kondycję kota oraz  dokumenty. Koty chore są eliminowane z uczestnictwa w wystawie. Wystawiane koty muszą mieć obcięte pazury. Od organizatorów otrzymujemy katalog kotów biorących udział w wystawie (czasem jest on płatny) oraz kopertę. W kopercie znajduje się numerek – jest to katalogowy nr kota (który jest zarazem numerem klatki wystawowej).  Bardzo ważne jest sprawdzenie danych zawartych w katalogu tzn.: imię kota z przydomkiem, płeć, datę urodzenia, kolor, klasę wystawową. Jeśli nastąpiła pomyłka trzeba zgłosić się do sekretariatu przed rozpoczęciem ocen. Kiedy mamy już za sobą kontrolę weterynaryjną i odebraliśmy dokumenty udajemy się na salę na której stoją przygotowane sektorami klatki wystawowe. Przeważnie są już one ponumerowane przez organizatorów, musimy wtedy odnaleźć klatkę, w której będzie przebywał nasz kot podczas wystawy. Jeśli klatki nie są ponumerowane, wtedy wybieramy sobie dowolną klatkę i zawieszamy na niej numerek (z koperty) od strony widzów. Musimy przygotować klatkę, tak żeby kot czuł się w niej w miarę komfortowo. Klatki wystawowe najczęściej mają wymiary: długość 121 cm, szerokość 62 cm, wysokość 66 cm. Jeżeli jedziemy z jednym kotem przysługiwać nam będzie połowa klatki.  Bardzo ważne są nie przeźroczyste zasłonki 66 cm x 62 cm, które  potrzebne są na wystawie do oddzielania od siebie kotów z sąsiednich klatek, a zarazem służą do ozdoby.   Mocowanie dowolnie: gumka z haczykiem, tasiemki. Dno i góra klatki to tylko pręty metalowe dlatego musimy uszyć  do klatki sztywny materacyk i narzutkę na klatkę.  Można również do klatki włożyć  kocią budkę, aby nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, że dla kota pierwsza wystawa to duże wyzwanie, nowe miejsce, dużo ludzi, hałas i inne koty wiec trzeba zapewnić mu  poczucie bezpieczeństwa. Bardzo przydatna jest dodatkowo przeźroczysta pleksi, folia lub  moskitiera z troczkami która powstrzyma oglądających, a zwłaszcza dzieci od wkładania palców i innych rzeczy. Oczywiście należy mieć małą kuwetę i miseczki na świeżą wodę,  jedzenie.

klatka Jennifer World PL

Polecam klatki sturdi zdjęcia naszej klatki poniżej.

Sędziowanie

Wykaz kotów, ocenianych przez poszczególnych sędziów, jest wywieszany przed rozpoczęciem wystawy przy stolikach sędziów lub na ścianach hali. Trzeba poszukać, kto sędziuje koty w danej kategorii, umaszczeniu i w kolorze. Jeśli nasz ragdoll jest np. seal mitted, to szukać trzeba który sędzia ocenia Rag n 04. Ocenę zaczyna się od kotów w najwyższej klasie – najpierw dorosłe, potem młodzież i maluchy – kolejność oceny jest taka, jak w katalogu. Numery kotów wołanych do oceny wyświetlane są na tablicy. Kota do oceny (do ringu) przynosi właściciel i najczęściej to on prezentuje go sędziemu. Koty są oceniane na podstawie standardu rasy, Sędzia ogląda kota i swoją opinię  wpisuje do karty oceny. Opisuje: typ, głowę, oczy, futro, ogon, kondycję. Na końcu po ocenie i porównaniu wszystkich kotów (kocury i kotki oceniane są oddzielnie) w tej samej klasie tym samym umaszczeniu i kolorze wpisuje ocenę z przyznaną lokatą i certyfikatem. Zasady przyznawania certyfikatów znajdą Państwo również w zakładce Tytuły Wystawowe i Certyfikaty ». Wybór kotów do finału, nazywanego Best in Show odbywa się najczęściej po zakończeniu oceny wszystkich kotów albo po zakończeniu oceny kotów danej kategorii. Po nominacjach następuje przerwa, podczas której sędziowie udają się na obiad. Po przerwie odbywa się finał czyli BEST in SHOW. Wszystkie nominowane koty zaproszone są na ring, tam umieszczone w klatkach i prezentowane sędziom przez stewardów. W danej kategorii konkurują ze sobą koty różnych ras. Zespół sędziów wybiera najlepszych przedstawicieli grupy (kotki, kocury, młodzież, kociaki, mioty, kastraty i weterani), które otrzymują tytuł Best in Show.

Pod koniec wystawy lub po zakończeniu Best in Show   w sekretariacie  wydawane są  karty ocen i dyplomy.

Dwie ważne rzeczy przy uzyskiwaniu tytułów:
1) Jeżeli mamy już certyfikat od danego sędziego i idziemy do niego do oceny po ten sam certyfikat należy poprosić sędziego o kontrasygnatę od drugiego sędziego obecnego na wystawie.
2) Jeżeli zmieni nam się kolor kota (blue => na lilac, czekolada => seal…) to kot zatrzymuje wszelkie zakończone przed tą zmianą tytuły. Jednocześnie należy pamiętać, że wszystkie certyfikaty na dany tytuł muszą być zdobywane w tym samym kolorze.

Uznanie tytułu

Tytuły stają się ważne dopiero po zatwierdzeniu przez Federację Krajową do której należy dany wystawca. W tym celu, w ciągu miesiąca od uzyskania ostatniego certyfikatu właściciel musi wypełnić i przesłać do swojego klubu druk o jego zatwierdzenie. Do zgłoszenia należy dołączyć skan lub ksero (zależy od drogi korespondencji) dyplomów i certyfikatów uprawniających do danego tytułu.

Certyfikaty i tytuły, które nie zostały uzyskane zgodnie z zasadami obowiązującymi w FIFe, nie będą uznawane.

Przejście do wyższej klasy

Z chwilą, gdy wystawca uzyska odpowiednią liczbę certyfikatów na dany tytuł, ma on obowiązek wystawić kota w odpowiednio wyższej klasie. Kot, który uzyskał maksymalną ilość certyfikatów na dany tytuł w jednym kraju, nie może wystąpić w tej samej klasie w tym samym kraju po raz kolejny. Dopóki nie spełni wszystkich wymagań koniecznych do uzyskania tytułu, w tym samym kraju może być pokazany jedynie w klasie poza konkurencją.

Z dniem 1 października 2015 r. Zarząd FPL wprowadza obowiązek przedstawienia w sekretariacie wystawy oryginałów dyplomów i kart ocen uprawniających do zmiany klasy wystawowej.

Znaczy to, że jak nasz kot pojedzie na wystawę zanim zostanie mu zatwierdzony tytuł będziemy musieli podejść do sekretariatu wystawy z uzyskanymi dyplomami i certyfikatami (kartami cen) i prosić o zmianę klasy wystawowej. Tak samo jeżeli kot w pierwszym dniu wystawy (przeważnie wystawy są dwudniowe) uzyska ostatni certyfikat do  tytuł, żeby mógł startować w kolejnym dniu   w wyższej klasie będziemy musieli wypełnić w sekretariacie wystawy druk z prośbą o zmianę klasy i okazać dyplomy i certyfikaty uprawniające do tytułu.

 Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.