Żwirek

WYBÓR ŚCIÓŁKI

Częstsze wizyty w toalecie to częstsze opróżnianie pęcherza – przetrzymywanie moczu to pierwszy krok do problemów w postaci nawracających zapaleń cewki moczowej i pęcherza.

Na rynku jest wiele rodzajów żwirku, przy jego wyborze  należy uwzględnić przede wszystkim ten, który polubi kot. Niektórym kotom jest w zasadzie wszystko jedno, inne zaś są bardzo wybredne. Ogólnie żwirki możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: żwirki silikonowe, żwirki bentonitowe, żwirki drewniane.

Z mojego  punktu widzenia najgorszym jest żwirek silikonowy. Zwykły żwirek sylikonowy ma wszystko, czego koty nie cierpią, ostre krawędzie ziaren, które są zimne w dotyku, do tego przy chodzeniu wydają bardzo nieprzyjemny odgłos. Dużo lepiej jest ze żwirkiem sylikonowym w formie drobniutkiego piasku. W każdej jednak wersji żwirek silikonowy ma dla mnie dwie ogromne wady. Pierwsza to zaleganie moczu, choćby nie wiem jak związanego, jednak on tam jest bo mocz leży na dnie przysypany silikonem, przez który przeleciał. Najważniejsza jednak wada żwirków silikonowych to całkowity brak kontroli nad kocim sikaniem. Ilość wyciąganych na dobę kulek w połączeniu z oceną ich wielkości daje nam pojęcie o tym, jak dużo kot pije, czy jest odpowiednio nawodniony, czy nie przetrzymuje moczu w pęcherzu, a może sika często a kuleczki są malutkie?  Żwirek silikonowy pozbawia nas  możliwości, zauważenia,  że z kocim układem moczowym coś się dzieje dopóty, dopóki kot nie zacznie przejawiać poważniejszych objawów.

Dla kota ideałem jest drobny miękki żwirek, łatwy do przekopania i nie kłujący w łapy. Taki jest właśnie żwirek bentonitowy czyli zbrylający. Bentonit to substancja naturalna, skała, której podstawową zaletą jest bardzo duża zdolność absorbowania wody. Pochłania też zapachy. Dlatego właśnie jest doskonałym materiałem do produkcji żwirku. Zasada działania żwirku bentonitowego jest prosta – wiąże on mocz tworząc łatwe do usunięcia łopatką zwarte bryłki. Dzięki temu sprzątanie kuwety jest bezproblemowe, usuwa się tylko zlepione bryłki, reszta żwirku pozostaje w kuwecie. „Grubsze” odchody, zasypane przez kota, nie wydzielają przykrego zapachu, bo żwirek skutecznie go pochłania. Żwirki bentonitowe występują w postaci grubych lub bardzo drobnych ziarenek. Mogą być bezzapachowe lub nasączone aromatem, ma to a celu przedłużenie ich świeżości i zwiększenie komfortu użytkowania, głównie z punktu widzenia właściciela kota. Warto pamiętać, że im żwirek bentonitowy drobniejszy, tym wydajniejszy i łatwiej się zbryla. Drobny żwirek, o wiele bardziej niż grubszy, roznosi się na kocich łapkach poza kuwetę. Dlatego polecam ułożenie wycieraczki przed kuwetę np. Soft Touch Track Matt.

Wielu opiekunów zwraca uwagę na żwirek który można wrzucić do toalety. Przeczytałam kiedyś mądry tekst:  sprzątniecie kuwety, w której jest bentonit, kosztuje dokładnie tyle samo pacy, co sprzątniecie kuwety ze żwirkiem który można wrzucić do toalety. Zawiązując woreczek i niosąc go do kubła, można porównać do wrzucania odchodów do toalety, a zamknięcie śmieciowej szuflady przyrównać do spuszczenia wody.

Bardzo ważna jest grubość warstwy żwirku. Koty uwielbiają zakopywać swoje odchody, dlatego trzeba zadbać, aby w kuwecie warstwa żwirku była wystarczająco gruba. To ułatwia także sprzątanie!

UTRZYMANIE KUWETY W CZYSTOŚCI

Najważniejszym czynnikiem zachęcającym kota do używania kuwety jest jej czystość. Koty są bardzo czystymi zwierzętami, unikającymi cuchnących i wilgotnych miejsc. Trzeba zatem uwzględnić, że to co jest czyste dla nas, nie zawsze jest tak samo czyste i do zaakceptowania przez kota. Kuweta powinna być sprzątana kilka razy dziennie, co tydzień myta, a żwirek wymieniany w całości co najmniej raz na miesiąc.

UMIESZCZENIE KUWETY

Warto pamiętać, żeby nie ustawiać kuwety w miejscach głośnych lub w takich, gdzie może coś naszego pupila wystraszyć. W znacznej odległości od miseczek z karmą lub wodą. Kociak nie może kojarzyć kuwety z niczym negatywnym Ważne jest także, żeby nigdy nie utrudniać kotu dostępu do kuwety. Zachęcam do przeczytania artykułu:  Dlaczego poza kuwetą? »

 Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.