YouTube RSS

Kuweta i żwirek

 

WYBÓR ŚCIÓŁKI

            Na rynku jest wiele rodzajów żwirku, przy jego wyborze  należy uwzględnić przede wszystkim ten, który polubi kot. Dobrze jest wypróbować kilka rodzajów. Niektórym kotom jest w zasadzie wszystko jedno, inne zaś są bardzo wybredne.

żwirekOgólnie żwirki możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • żwirki silikonowe
  • żwirki bentonitowe
  • żwirki drewniane

Dla kota ideałem jest drobny miękki żwirek, łatwy do przekopania i nie kłujący w łapy. Taki jest właśnie żwirek bentonitowy czyli zbrylający. Bentonit to substancja naturalna, skała, której podstawową zaletą jest bardzo duża zdolność absorbowania wody. Pochłania też zapachy. Dlatego właśnie jest doskonałym materiałem do produkcji żwirku. Zasada działania żwirku bentonitowego jest prosta – wiąże on mocz tworząc łatwe do usunięcia łopatką zwarte bryłki. Dzięki temu sprzątanie kuwety jest bezproblemowe, usuwa się tylko zlepione bryłki, reszta żwirku pozostaje w kuwecie. „Grubsze” odchody, zasypane przez kota, nie wydzielają przykrego zapachu, bo żwirek skutecznie go pochłania. Żwirki bentonitowe występują w postaci grubych lub bardzo drobnych ziarenek. Mogą być bezzapachowe lub nasączone aromatem, ma to a celu przedłużenie ich świeżości i zwiększenie komfortu użytkowania, głównie z punktu widzenia właściciela kota. Warto pamiętać, że im żwirek bentonitowy drobniejszy, tym wydajniejszy i łatwiej się zbryla. Drobny żwirek, o wiele bardziej niż grubszy, roznosi się na kocich łapkach poza kuwetę.

Bardzo ważna jest grubość warstwy żwirku. Koty uwielbiają zakopywać swoje odchody, dlatego trzeba zadbać, aby w kuwecie warstwa żwirku była wystarczająco gruba. To ułatwia także sprzątanie!

UTRZYMANIE KUWETY W CZYSTOŚCI

        Najważniejszym czynnikiem zachęcającym kota do używania kuwety jest jej czystość. Koty są bardzo czystymi zwierzętami, unikającymi cuchnących i wilgotnych miejsc. Trzeba zatem uwzględnić, że to co jest czyste dla nas, nie zawsze jest tak samo czyste i do zaakceptowania przez kota. Kuweta powinna być sprzątana kilka razy dziennie, co tydzień myta, a żwirek wymieniany w całości co najmniej raz na miesiąc.

UMIESZCZENIE KUWETY

          Warto pamiętać, żeby nie ustawiać kuwety w miejscach głośnych lub w takich, gdzie może coś naszego pupila wystraszyć. W znacznej odległości od miseczek z karmą lub wodą. Kociak nie może kojarzyć kuwety z niczym negatywnym Ważne jest także, żeby nigdy nie utrudniać kotom dostępu do kuwety.

 Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home Poradnik Kuweta i żwirek
© Jennifer World*PL