Niezwykła delikatność, wspaniały charakter, inteligencja – to cechy które widać już od pierwszego spotkania z ragdollem. Zachwycają swoim oddaniem, potrafią zdobyć serce każdego człowieka

Słowo ragdoll pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza ″szmaciana lalka″.  Nazwa rasy wzięła się od niezwykłej cechy, którą posiadają jej przedstawiciele. Pomimo tego, że ich budowa jest dość muskularna to na rękach właściciela, całkowicie się odprężają, tak jakby wszystkie ich mięśnie zupełnie wiotczały. Jest to wyjątkowa cecha, przypisana tylko tej rasie. Przypominają  wtedy ową szmacianą lalkę.


Tak wiotczeje wzięty na ręce ragdoll. ″Zwykłego″ kota można z rąk puścić i wyląduje on na czterech łapach. Ragdoll, tak rozluźniony, że aż prawie śpiący, musi być na ziemię delikatnie postawiony.

Zdjęcie naszego wychowanka KAJETANA Jennifer World*PL
 

KAJETAN Jennifer World*PLCharakter

Ragdolle to spokojne, bardzo inteligentne, przyjacielskie, delikatne, ufne koty. Szybko przywiązują się do właściciela, nie odstępują go prawie na krok. Źle znoszą zamknięte drzwi do sypialni czy łazienki nie lubią izolacji. Wspaniali towarzysze wszelkich domowych zajęć, reagują na swoje imię. Właściciel ragdolla powinien być przygotowany na zaczepne miauknięcia i delikatne muśnięcia łapką zachęcające do wspólnych zabaw czy czułości. Zdarza się, że wbiegają pod nogi, przewracają i wystawiają brzuszek do głaskania. Trzeba uważać by ich nie zdeptać. To również znakomici towarzysze podróży nawet tych bardzo dalekich. Niezależnie od środku transportu jaki wybierzemy, wiemy to z doświadczenia, nasze koty podróżują z nami nie tylko na Cat Show. Wyjeżdżając korzystamy zarówno z komunikacji miejskiej, taxi, PKP, BUS. Kiedy zatrzymujemy się w hotelu, nie widać u nich stresu związanego ze zmianą miejsca, śmiało możemy powiedzieć że dla ragdolla najważniejszy jest jego człowiek. Koty te akceptują inne zwierzęta bardzo lubią dzieci i to raczej dzieci powinny być kontrolowane w kontaktach z kotami tej rasy, aby w trakcie zabawy nieświadomie ich nie skrzywdziły. Oczywiście każdy kot, nawet taki jak ragdoll ma swój indywidualny charakter na który my też mamy bezpośredni wpływ. Koty te można śmiało polecić zarówno osobom samotnym jak i rodzinom z małymi dziećmi zapraszam do zakładki Opinie o naszych kotach »

Wygląd

Ciało ragdolla powinno być duże, długie i muskularne. Kotki tej rasy osiągają wagę 3,5 – 6 kg, a kocury 6 – 8 kg lub więcej. Ragdoll rośnie powoli,  osiągając pełną dojrzałość w wieku 3/4 lat. Łapki okrągłe i duże z wyraźnymi kępkami włosów  (pędzelki) pomiędzy palcami. U dorosłego kota tylne kończyny wyglądają trochę przyciężko, niekiedy nawet ociężale, co przez długi czas było powodem opinii, że ragdolle mają trudności z chodzeniem. Przyczyną domniemywanej ociężałości są znacznie dłuższe tylne łapy niż przednie, co powoduje typowy dla ragdolli chód (jeżeli lekarz weterynarii nie zna rasy może nas poinformować, że kot ma dysplazję). Ogon długi, zwężający się ku końcowi, mięsisty. Futro gęste, średniej długości, miękkie, w dotyku przypominające futro królika, na głowie i łapkach krótkie wydłużające się od szczytu głowy poprzez kark. Dookoła szyi kryza, dłuższe futro  na brzuszku i portkach. Futro pozbawione podszerstka (podszerstek,  znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów warstwy okrywowej) przez co tworzenie się kołtunów jest minimalne i pojawia się jedynie w okresach sezonowej zmiany włosa. Regularne wyczesywanie eliminuje słaby włos, poprawia wygląd i kondycję okrywy włosowej. Głowa powinna być w kształcie klina z płaskim szczytem czaszki między uszami nazywanym lotniskiem (lotnisko szerokie na minimum trzy palce). Ragdolle z pierwszych linii amerykańskich mają pociągłą głowę czasem ma się wrażenie, że w stosunku do ciała jest zbyt mała. Obecnie hodowcy w europie robią wszystko by to zmienić. Nawet kosztem tego co w ragdollu najważniejsze: charakteru. Zapraszam do przeczytania ciekawego tekstu opublikowanego przez Scandinavian Ragdoll Club na temat jak zmieniał się Ragdoll na przestrzeni lat, jakie są tego konsekwencje i jakie są zalecenia odnośnie wyglądu, itd. » Nos lekko wgłębiony na wysokości stopu, profil przypomina skocznię narciarską. Policzki dobrze rozwinięte, lekko zaokrąglone. Uszy średniej wielkości otwarte u nasady z zaokrąglonymi wierzchołkami, lekko nachylone ku przodowi. Oczy duże, owalne zawsze w kolorze niebieskim, wybarwione odpowiednio do koloru i umaszczenia ciała. Od błękitu do ciemnego granatu. Zewnętrzny kącik oka powinien znajdować się na poziomie zewnętrznej krawędzi nasady ucha.

To oczy TESS  – seal bicolour & WONDER WOMAN  – blue bicolour
Wszystkie ragdolle mają znaczenia point (punkt) zwane również syjamskimi lub himalajskimi

Intensywność wybarwienia ragdolla zależy od temperatury, w jakiej przebywa. Ciemniejsze znaczenia związane są z akromelanizmem, biologiczną funkcją przystosowawczą organizmów przygotowanych do przebywania w chłodnych miejscach. Narażone na wychłodzenie części ciała są ciemniejsze od korpusu. Są to: maska (twarz), uszy, łapy, ogon i genitalia. Ragdolle  przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze lub u kotów  wychodzących zimą na zewnątrz sierść może znacznie ściemnieć, a kontrast między tułowiem a znaczeniami bardzo się zmniejsza. Ciemnieje nawet tułów kotów z nadwagą,  które posiadają grupą warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, oddzielającego skórę zwierzęcia od ciepłego wnętrza. Jaśnieją natomiast niekiedy koty, które długo gorączkowały – pomiędzy ciemniejszymi włosami na znaczeniach wyrastają wtedy punktowo włosy jaśniejsze, a kot zaczyna wyglądać jak oprószony szronem. Niestety spotkałam się z uwagami  hodowców na cat show, że kot jest srebrny,  tu się kłania podstawa genetyki. Tacy hodowcy to zwykil ignoranci, zazdroścni o sukcesy innych kotów. Wystarczy poszukać odpowiedniej literatury. Taka jest teraz nawet w sieci internetowej.
– Srebrne umaszczenie u kotów jest dominujące.
– Srebra kot nie dziedziczy tak jak kolor lilac czy czekoladę. Niema kotów niosących srebro czy dym,  kot jest srebrny albo nie. Otrzymanie kociąt koloru liliowego lub czekoladowego jest możliwe, kiedy oboje rodziców (kocur i kotka) są nosicielami genu czekoladowego i/lub liliowego. W przypadku kiedy tylko jeden rodzic jest czekoladowy lub liliowy wówczas urodzone kocięta będą jedynie nosicielami genu czekoladowego lub liliowego. Aby otrzymać z nich następne pokolenie o kolorze czekoladowym lub lilowym należy skrzyżować nosiciela z innym kotem także nosicielem wymaganego koloru lub z kotem o wymaganym kolorze.
– By uzyskać srebrne kocięta, musimy mieć przynajmniej jednego srebrnego rodzica. 
– Rodzice o umaszczeniu dymnym i nie-srebrnym nie dadzą nam potomstwa o srebrnym umaszczeniu.
– Największa szansa na narodziny srebrnych kociąt jest wtedy, gdy matka i ojciec mają srebrne futro.
– Srebrni rodzice mogą dać kocięta o umaszczeniu dymnym.
– Srebrni rodzice mogą dać kocięta o umaszczeniu nie-srebrnym.

W brzuszku kociej mamy  jest ciepło, barwnik nie może się wytworzyć i dlatego kocięta  rodzą się białe.  3 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać (im ciemniejsze znaczenia tym wcześniej stają się widoczne). Ragdolle umaszczenie w pełnej krasie uzyskują dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc w wieku 7 – 8 miesięcy, a czasem znacznie później.

Akromelanizm odpowiada także za niebieski kolor oczu. 

Jennifer World*PL

KOD EMS

składa się z oznaczenia rasy i koloru dominującego, a ponadto oznaczeń dodatkowych: rysunku lub rozłożenia kolorów sierści, (koloru oczu, długości ogona i rodzaju uszu). Jest to bardzo przydatna i szybka metoda opisania kotów np. w rodowodzie, katalogu wystawowym.
– trzy duże litery RAG oznaczają rasę ragdoll
– mała litera oznacza kolor sierści
– dwucyfrowa liczba 03 (dwubarwny bicolour) oznacza stosunek bieli do reszty koloru/kolorów
– dwucyfrowa liczba 04 białe „rękawiczki” i pas na brzuchu (mitted) – dotyczy tylko rasy ragdoll
– dwucyfrowa liczb 21 nieokreślony rysunek pręgowania – np. u kotów z oznaczeniami point (unspecified tabby pattern)
– dodatkowo oznacza się płeć: 1,0 – kocur 0,1 – kotka

Kolor

Uszy (ich zewnętrzna, ofutrzona część) są najlepszym wyznacznikiem koloru ragdolla.   Oczywiście maska, ogon, a także nogi również wybarwiają się na ten sam kolor co uszy, jednak na tych częściach  może to trwać nieco dłużej, przez co kolor może wydawać się nam  jaśniejszy niż w rzeczywistości. W kodzie EMS kolor sierści zapisujemy małą literą. Jest 10 odmian  kolorystycznych dla każdego rodzaju – kodu EMS.

Cztery podstawowe kolory oznaczeń:  

1. Seal ciało koloru beżowego, oznaczenia w kolorze ciemnobrązowym – n
2. Blue
ciało w kolorze niebiesko-białym, oznaczenia w kolorze niebiesko-szarym – a
3. Chocolate
ciało w kolorze kości słoniowej, oznaczenia mleczno-czekoladowe – b
4. Lilac
ciało w kolorze magnolii, oznaczenia różowo-szare – c. Pierwszy ragdoll w kolorze lilac, urodził się 27 kwietnia 1969 roku, miał na imię Thumper JR.

Sześć  opisałam niżej to nowy typ ragdolla:

5. Rudy – d
6. Crem
– e
7. Seal tortie czarny szylkret
– f
8. Blue tortie niebieski szylkret
– g
9. Chocolate tortie czekoladowy szylkret
– h
10. Lilac tortie liliowy szylkret
– j

Kojarzenie:

– Po niebieskich (blue) rodzicach przyjdzie na świat tylko blue lub lilac potomstwo.
– Otrzymanie kociąt koloru liliowego lub czekoladowego jest możliwe, kiedy oboje rodziców (kocur i kotka) są nosicielami genu czekoladowego i/lub liliowego. W przypadku kiedy tylko jeden rodzic jest czekoladowy lub liliowy wówczas urodzone kocięta będą jedynie nosicielami genu czekoladowego lub liliowego. Aby otrzymać z nich następne pokolenie o kolorze czekoladowym lub lilowym należy skrzyżować nosiciela z innym kotem także nosicielem wymaganego koloru lub z  kotem  o wymaganym kolorze.

Polecam każdemu hodowcy (który nie otrzymał wyników badań genetycznych rodziców kociaka) wykonanie testu genetycznego jaki  nasz kot ma genotyp, a dlaczego? by uniknął rozczarowania np. kiedy jedno z rodziców będzie miało genotyp BBDD to zawsze będą nam się rodziły kocięta ze znaczeniami w kolorze seal.

W skrucie:

DD nie niesie rozjaśnienia
Dd niesie rozjaśnienie

BB nie niesie koloru czekoladowego
Bb niesie kolor czekoladowy

Rozszerzenie:

BBDD czyli RAG n kot (czysty) seal nie niesie innych kolorów jak niebieski czy czekolada
BBDd czyli RAG n kot seal który niesie kolor niebieski (rozjasnienie)
BbDD czyli RAG n kot seal który niesie kolor czekoladowy
BbDd czyli RAG n kot seal który niesie kolor niebieski i czekoladowy

BBdd czyli RAG a kot (czysty) blue który nie niesie czekolady
Bbdd czyli RAG a kot blue który niesie czekoladę

bbDD czyli RAG b kot (czysty) chocolate
bbDd czyli RAG b kot chocolate niosący blue

bbdd czyli RAC c kot (czysty)lilac

Zdjęcie poniżej pochodzące z książki ”The Lovable Ragdoll” napisanej przez  Laurę Dayton / A book written by Laura Dayton in 1975. Na zdjęciu wszystkie trzy umaszczenia bicolour, colourpoint, mitted. Laura i Danny Deyton pierwszą parę ragdolli kupili  od Ann Baker w 1969 roku, były to jednocześnie pierwsze sprzedane przez Baker ragdolle.

Umaszczenie

Wyróżniamy trzy standardowe odmiany umaszczenia:

1. Bicolour w 4 wersjach
2. Colourpoint

3. Mitted

Dodatkowym wzorem występującym  we wszystkich trzech odmianach  jest:

tabby (lynx – prążkowanie)

Znakiem rozpoznawczym ragdolla tabby są białe okularki wokół oczu oraz białe krawędzie uszu. Pręgowanie wszystkich kotów o typie ubarwienia point nazywane jest niekreślonym i oznaczane w kodzie EMS przy pomocy liczby 21.  Za obecność pręgowania na kocim futerku odpowiada gen A– gen agouti. Tę egzotyczną nazwę gen zawdzięcza żyjącemu w gęstych, wilgotnych lasach południowoamerykańskiemu gryzoniowi: aguti złocistemu (Dasyprocta leporina). Od niego pochodzi określenie pierwotnego naturalnego ubarwienia wielu gatunków zwierząt (nie tylko kota domowego, ale także chomików czy świnek morskich). Kot pręgowany może mieć 2 genotypy: AA (dominujący, pręgowany > daje 100% kotów pręgowanych), jak i Aa > pręgowany, lecz z kotem o takim samym genotypie, lub kotem nie pręgowanym da nam kociaki ragdoll o umaszczeniu pręgowanym oraz bez pręgowania.

Kojarzenie:

– Kot pręgowany o genotypie AA z kotem pręgowanym z genotypem AA – wszystkie kocięta pręgowane genotyp AA
– Kot pręgowany o genotypie Aa z kotem pręgowanym z genotypem AA – kocięta pręgowane o genotypie Aa/AA
– Kot niepręgowany o genotypie aa z kotem pręgowanym o genotypie AA – wszystkie kocięta pręgowane o genotypie Aa
– Kot pręgowany o genotypie Aa z kotem pręgowanym z genotypem Aa – urodzą się kocięta pręgowane o genotypie Aa/AA i niepręgowane o genotypie aa
– Kot niepręgowany o genotypie aa z kotem pręgowanym o genotypie Aa – urodzą się kocięta pręgowane o genotypie Aa i niepręgowane o genotypie aa
– Kot niepręgowany o genotypie aa z kotem niepręgowanym o genotypie aa – wszystkie kocięta będą o genotypie aa niepręgowane

Piszę z wielką dumą, że nasza hodowla szczyci się pierwszym kotem blue bicolour tabby z najwyższym rangą tytułem wystawowym SUPREME CHAMPION Najwyższy Mistrz Federation Internationale Feline (FIFe) 2017r. Genotyp Aa

Oraz  pierwszą  radollką o umaszczeniu bicolour w kolorze lilac z tabby z najwyższym tytułem SUPREME CHAMPION Najwyższy Mistrz Federation Internationale Feline (FIFe) 2018r. Genotyp Aa

1. Umaszczenie bicolour  uznane przez FIFe w 1991 roku.

Umaszczenie bicolour to zarówno genetycznie: true bicolour, mid high white, high mitted oraz high white > van.  Często używamy samych tych nazw bez – bicolour.

Ragdolle o umaszczeniu bicolour posiadają największą ilość białego futra ze wszystkich trzech wzorów. Na pyszczku odwrócona litera V w kolorze białym. W zależności od uwarunkowań genetycznych bicolour może  mieć także białe plamy na grzbiecie oraz białe uszy. Kończyny białe lub z kolorem na jednej lub więcej z łapek. Skóra na nosie powinna być koloru różowego.

Możliwości rozłożenia umaszczenia na futrze ragdolla bicolour True bicolour nie oznacza oryginalnego ragdolal ani, że kot jest jakości show. Uszy, maska i ogon – są jak u wszystkich ragdolli wyraźnie ciemniejsze. Brzuch i klatka piersiowa powinny być białe, nie więcej jednak jak 1/2 ciała w bieli.  True bicolor może mieć białe plamy na płaszczu.

Mid high white  (średni-wysoki biały bicolour) zdarza się, że ma za dużo bieli na uszach i ogonie, ma również szerszy „V” na pyszczku.
MHW rodzi  się z połączenia:
– ragdolla mitted z true bikolour,
– mitted z bicolour mid high white,
– mitted z bicolour high white,
– bicolour true z bicolour high mitted,
– bicolour true z bicolour mid high white,
– bicolour high z mitted bicolour mid high white,
– bicolour mid high white z bicolour mid high white,
– bicolour high mitted z bicolour high white da potomstwo 100% MHW.

Przykładem tego umaszczenia jest nasza kotka:

RAG c 03 lilac bicolour mid high white tabby

SUPREME CHAMPION FIFe ELWIRKA Jennifer World*PL
BEST IN SHOW KITTEN
BEST KITTEN SPECIAL RAGDOLL SHOW
BEST IN SHOW ADULT FEMALE
MULTI BEST IN SHOW CATEGORY I
BEST OF THE BEST
MULTI NOM BEST IN SHOW
SUPER KOT FPL/FIFe 2018 roku

High mitted (wysoki mitted) nie różni się fenotypowo (wizualnie) od true bicoloura, ma teoretycznie ok. 40% bieli. Wysoki mitted ma białe rękawiczki na przednich łapkach lub łapki zabarwienie są do połowy.
Kiedy skojarzymy bicolour high mitted z colourpointem urodzi się 100% kociąt o umaszczeniu mitted.
HM
rodzi się z połączenia:
– dwóch kotów ragdoll o umaszczeniu mitted,
– mitted z bicolour high mitted,
– mitted z bicolour mid high white,
– bicolour mid high white z bicolour mid high white,
– bicolour high mitted z bicolour high mitted da potomstwo 100% HM.

High white (wysoki biały bicolor) HW ma największą ilość bieli z pozostałych bicolrów. Bicolour high white są mniej popularne niż true bicolour ale dobrze dobrana para rodzicielska da super kocięta. Dlatego wiele zagranicznych hodowli poszukuje tego umaszczenia nie tylko ze względu na linie w rodowodzie. Najlepsze połączenie: rodzic bicolour high white x rodzic colourpoint da potomstwo 100% bicolour true. Maska „V” może sięgać aż do uszu lub ″V″ może być jak u true bicolour lecz na płaszczu mogą być minimalne znaczenia mające okrągły kształt lub ich brak.

To, jaki genotyp ma kot będący wizualnie bicolourem da się zazwyczaj określić na podstawie jego rodowodu  czytaj więcej »   

RAG a 03 blue bicolour

KLARA Jennifer World*PL


RAG a 03 21 blue bicolour tabby

SUPREME CHAMPION FIFe ROLAND Jennifer World*PL
BEST IN COLOUR WINNER
MULTI NOM BEST IN SHOW


RAG n 03 seal bicolour

TESS Jennifer World*PL


RAG n 03 21 seal bicolour tabby

GIC KLEMENTYNA  Jennifer World*PL

Kojarzenie:

– Bicolour z bicolour – colourpoint / bicolour / bicolour high white
– Bicolour z bicolour high mitted – mitted / bicolour mid high white
– Bicolour z bicolour mid high white – mitted / bicolour / bicolour mid high white / bicolour high white
– Bicolour z bicolour high white – bicolour / bicolour high white
– Bicolour high mitted z bicolour high mitted – 100% bicolour high mitted
– Bicolour high mitted z bicolour mid high white – mitted / bicolour mid high white
– Bicolour high mitted z bicolour high white – 100% bicolour mid high white.
– Bicolour mid high white z bicolour mid high white – bicolour high mitted / bicolour mid high white / bicolour high white
– Bicolour mid high white z bicolour high white – bicolor mid high white / bicolour high white
– Bicolour high white z bicolour high white – 100% bicolour high white
– Bicolour z colourpoint – colourpoint / bicolor
– Bicolour high mitted z colourpoint – 100% mitted (urodzić się też może kocię o fenotypie bicolour (fenotyp czyli to co widać na zewnątrz – białe V na mordce, biały brzuch i łapki ogólnie do 40% białego na sierści)
– Bicolour mid high white z colourpoint – mitted / bicolor
– Bicolour high white z colourpoint – 100% bicolor
– Bicolour z mitted – colorpoint / mitted / bicolour / bicolour mid high white
– Bikolour high mitted z mitted – mitted / bicolour high mitted
– Bicolour mid high white z mitted – mitted / bikolour high mitted / bicolour / bicolour mid high white
– Bbicolour high white z mitted – bicolour / bicolour mid high white

Bicolour w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 03. Przykład RAG a 03 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″a″ kolor blue w Polsce mówimy niebieski ″03″ to umaszczenie bicolour.

Tabby / prążkowanie w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 21.  Przykład RAG n 03 21 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″n″ kolor seal ″03″ to umaszczenie bicolour ″21″ to  wzór tabby czyli pręgowanie.

Umaszczenie w kolorzeKOD EMS
bicolour sealRAG n 03
bicolour seal tabby RAG n 03 21
bicolour chocolateRAG b 03
bicolour chocolate tabby RAG b 03 21
bicolour blueRAG a 03
bicolour blue tabby RAG a 03 21
bicolour lilac RAG c 03
bicolour lilac tabby RAG c 03 21

2. Umaszczenie colourpoint uznane przez Federację FIFe  w 1997 roku.

Ragdolle w tym umaszczeniu mają maskę (pyszczek),  uszy, łapki i ogon w odpowiedniej odmianie barwnej. Kolor ciała jaśniejszy zwłaszcza w okolicach klatki piersiowej i kryzy.  U colourpointów żaden fragment ciała nie może być biały. Nos i poduszki łap w kolorze znaczeń.  Broda powinna być nieco jaśniejsza niż reszta maski.  Dla przykładu, ragdoll w kolorze seal (brązowym) ma ciemnobrązowe znaczenia i beżowe (do jasnobrązowego) umaszczenie korpusu.

Uwaga: Ciemniejszy punkt na brzuchu, choć niepożądany, NIE jest błędem w umaszczeniu.

RAG a – blue colourpoint

INTERNATIONAL CHAMPION FIFe  GRACE Jennifer World*PL


RAG a 21 blue colourpoint tabby

PREMIOR HARRY Jennifer World*PL
MULTI BEST IN SHOW  CATEGORY I
MULTI NOM BEST IN SHOW


RAG n seal colourpoint

INTERNATIONAL CHAMPION FIFe ELEKTRA Jennifer World*PL
BEST IN COLOUR WINNER
MULTI NOM BEST IN SHOW


RAG n 21 seal colourpoint tabby

TEODOR Jennifer World*PL

Kojarzenie:

– Colourpoint z colourpoint – wszystkie kocięta będą colorpoint
– Colourpoin z mitted – mitted / colourpoint (proszę pamiętać, że może urodzić się też 100% mitted lub 100% colourpoint przykładem nasz miot D-2013r.)
– Colourpoin z bicolour – colourpoint / bicolor
– Colorpoint z bicolour high mitted – 100% mitted (urodzić się też może kocię o fenotypie bicolour (fenotyp czyli to co widać na zewnątrz – białe V na mordce, biały brzuch i łapki ogólnie do 40% białego na sierści) takie kociaki rodziły się w  hodowlach Ani Kotek*PL, Głębia błękitu*PL)
– Colorpoint z bicolour mid high white – mitted / bicolor
– Colorpoint z  bicolour high white – 100% bicolor

Colourpoint w kodzie EMS jest bez zapisu liczbowego.  Przykład RAG a – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″a″ kolor blue w Polsce mówimy niebieski.

Tabby / prążkowanie w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 21.  Przykład RAG n 21- gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″n″ kolor seal  ″21″ to  wzór tabby czyli pręgowanie.

Umaszczenie w kolorzeKOD EMS
Colourpoint sealRAG n
Colourpoint seal tabbyRAG n 21
Colourpoint chocolateRAG b
Colourpoint chocolate tabbyRAG b 21
Colourpoint blue RAG a
Colourpoint blue tabbyRAG a 21
Colourpoint lilac tabbyRAG c
Colourpoint lilac tabbyRAG c 21

3. Umaszczenie mitted uznane przez Federację FIFe w 1999 roku.

Ma ciemną maskę uszy, ogon, białe rękawiczki na przednich i białe skarpetki na tylnych łapach. Biały podbródek i krawat ciągnący się aż na brzuszek. Może też mieć białą plamę tzw. „blaze” jest to niewielka ilość bieli, która powinna znajdować się na przestrzeni pomiędzy nosem a czołem. Może być w kształcie gwiazdy, diamentu, klepsydry, ciągłej lub złamanej linii.  Kolor noska analogicznie jak u point lub różowy gdy płomień umiejscowiony jest wokół  niego. Kolorowe plamy na tylnych kończynach są akceptowane nawet u kotów show. Mitted jest wzorem, który ma najbardziej restrykcyjny standard wystawowy spośród wszystkich wzorów ragdolla, ponieważ wysokość białych skarpetek, oraz ilość bieli na brzuchu i masce kota są ściśle określone. Bardzo trudno wyhodować mitteda o idealnych znaczeniach wystawowych. Mitted jest też jedynym wzorem umaszczenia, który występuje TYLKO u rasy ragdoll.

RAG a 04 blue mitted

SUPREME CHAMPION, GRAND INTERNATIONAL PREMIOR FIFe   ANASTAZJA Jennifer World*PL
MULTI BEST IN COLOUR WINNER
MULTI BEST IN SHOW FEMALE CATEGORY I
BEST IN SHOW OPPOSITE SEX CATEGORY I
BEST IN SHOW WETERAN CATEGORY I
MULTI NOM BEST IN SHOW
DSM DISTINGUISHED SHOW MERIT – Zasłużony Na Polu Wystaw
SUPER KOT 2019


RAG a 04 21 blue mitted tabby

YODA Jennifer World*PL


RAG n 04 seal mitted

SUPREME CHAMPION  ALEKSANDRA Jennifer World*PL
MMULTI BEST IN COLOUR WINNER
MULTI NOM BEST IN SHOW


RAG n 04 21 seal mitted tabby

PL*Jennifer World KIRI

Kojarzenie:

– Mitted z mitted – colorpoint / bikolour high mitted / mitted
– Mitted z colourpoint – mitted / colourpoint
– Mitted z bicolour – colorpoint / mitted / bicolour / bicolour mid high white
– Mitted z bikolour high mitted – mitted / bicolour high mitted
– Mitted z bicolour mid high white – mitted / bikolour high mitted / bicolour / bicolour mid high white
– Mitted z bicolour high white – bicolour — bicolour mid high white

Oznaczane w kodzie EMS przy pomocy liczby 04. Przykład RAG a 04 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″a″ kolor blue ″04″ to umaszczenie mitted.

Tabby / prążkowanie w kodzie EMS oznaczamy przy pomocy liczby 21.  Przykład RAG n 04 21 – gdzie ″RAG″ oznacza rasę ragdoll  ″n″ kolor seal ″04″ to umaszczenie mitted ″21″ to  wzór tabby czyli pręgowanie.

Umaszczenie w kolorzeKOD EMS
Mitted sealRAG n 04
Mitted seal tabbyRAG n 04 21
Mitted chocolateRAG b 04
Mitted chocolate tabbyRAG b 04 21
Mitted blueRAG a 04
Mitted blue tabbyRAG a 04 21
Mitted lilac RAG c 04
Mitted lilac tabbyRAG c 04 21
Nowe kolory które zostały uznane przez FIFe dopiero w 2005 r.

5. Red rudy – d. Największym problemem w hodowli rudych kotów jest uzyskanie jednolitej barwy futra. Niestety rude umaszczenie u kotów ma to do siebie, iż często na ciele zwierzaka widać mniej lub bardziej wyraźne pręgi, chociaż w jego genotypie nie znajdziemy genów pręgowania. Taki śladowy rysunek jest dopuszczalny na wystawach kotów rasowych, ale nie pożądany. Dla hodowców ważne jest również to, by odróżnić pręgowanego rudego kota (umaszczenie tabby), który ma geny pręgowania od takiego, który ich nie posiada. Koty rude tabby mają zdecydowanie jaśniejszą brodę, wyraźnie obramowane jaśniejszym futrem oczy i lustro nosa, a na uszach widnieje charakterystyczny jaśniejszy „odcisk kciuka”. Krawędzie uszu są jaśniejsze, czasami wydają się rozjaśnione prawie do bardzo jasnokremowej barwy. Wojciech- Albert Kurkowski, Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 11(39) listopad 2008, wydawnictwo Galaktyka  czytaj więcej »
6. Cream jaśniejsze odcienie rudego – e

Umaszczenie w kolorze KOD EMS
Bicolour red RAG d 03
Bicolour red tabbyRAG d 03 21
Colourpoint red RAG d
Colourpoint red tabbyRAG d 21
Mitted red RAG d 04
Mitted red tabbyRAG d 04 21
Bicolour creamRAG e 03
Bicolour cream tabbyRAG e 03 21
Colourpoint creamRAG e 03
Colourpoint cream tabbyRAG e 03 21
Mitted cream RAG e 04
Mitted cream tabbyRAG e 04 21

7. Seal tortie czarny szylkret – f
8. Blue tortie
niebieski szylkret – g
9. Chocolate tortie
czekoladowy szylkret – h
10. Lilac tortie
liliowy szylkret – j

Tortie – czyli szylkret (ubarwienie trójkolorowe trikolor) kotki z rudymi lub kremowymi plamami. Każdy kociarz, patrząc na kota o szylkretowym futrze, nie będzie miał wątpliwości co do jego płci – to z pewnością kotka. Szylkretowych kocurów właściwie nie spotykamy co nie znaczy, że w ogóle ich nie ma. Przypadków, w których kocur może mieć szylkretową szatę jest kilka, pierwszy to Zespół Klinefeltera polegający na obecności dodatkowego chromosomu, co czyni większość kocurów o umaszczeniu tortie bezpłodnymi. Drugim przypadkiem, w którym kocur może być szylkretem jest zlanie się w okresie płodowym dwóch zarodków: żeńskiego i męskiego. Powstaje wtedy tzw. chimera, której część komórek ma układ XX (jest żeńska), część zaś układ XY (jest męska). W sprzyjających okolicznościach zwierzak będzie miał męskie narządy płciowe (dzięki komórkom zawierającym układ XY) oraz szylkretowe umaszczenie (dzięki komórkom zawierającym układ XX). Może się też zdarzyć tak, że podczas rozwoju zarodkowego w niektórych komórkach, które w przyszłości tworzyć będą skórę, dojdzie do spontanicznej mutacji, która wstrzymuje produkcję eumelaniny, czyli ciemnego barwnika, wówczas część włosów będzie miała rudą lub kremową barwę. Narodzi się więc szylkretowy kocur. Czasami podobne zmiany w komórkach skóry zachodzą już po urodzeniu, np. wskutek urazu czy choroby. W tej sytuacji rude lub kremowe włosy na ciele kocura nie są rozrzucone po całym ciele, ale porastają mały jego fragment. Istnieje wiele odmian szylkretu, a kolor określany jest na podstawie nierudych plam na futrze. Najczęściej spotykamy szylkretki czarno – rude, określane jako czarny szylkret, ale geny dają nam wiele innych możliwości. Gen koloru czarnego posiada przecież także allele determinujące u kotów (ragdoll) barwę czekoladową. Istnieje też gen D (gen rozjaśnienia koloru) rozjaśniający barwy czarną, kremową  (odpowiednio) niebieskiej, liliowej. Należy tu pamiętać, że rozjaśnia on jednak obie barwy obecne na futerku szylkretek, dlatego wymienione barwy rozjaśnione są wymieszane z rozjaśnionym rudym, czyli kremowym. Dlatego spotykamy szylkretki niebiesko-kremowe, liliowo-kremowe lub płowo-kremowe, a nie ma szylkretek niebiesko-rudych lub czarno-kremowych, gdyż taka kombinacja kolorystyczna jest niemożliwa. Wszystkie te odmiany mogą występować bez bieli lub z domieszką białych plam. Umaszczenie szylkret bez pręgowania nazywamy tortie, z pręgowaniem (inaczej tabby lub lynx)  nazywamy torbie.

Umaszczenie w kolorze KOD EMS
Szylkret colourpoint seal RAG f
Szylkret pręgowany colourpoint seal
RAG f 21
Szylkret bicolour seal RAG f 03
Szylkret pręgowany
bicolour seal
RAG f 03 21
Szylkret mitted seal RAG f 04
Szylkret pręgowany mitted seal RAG f 04 21
Szylkret colourpoint chocolate RAG h
Szylkret pręgowany colourpoint chocolate RAG h 21
Szylkret bicolour chocolate RAG h 03
Szylkret pręgowany
bicolou chocolate
RAG h 03 21
Szylkret mitted chocolate RAG h 04
Szylkret pręgowany mitted chocolate RAG h 04 21
Szylkret colourpoint blueRAG g
Szylkret pręgowany colourpoint blueRAG g 21
Szylkret bicolour blueRAG g 03
Szylkret pręgowany bicolour blueRAG g 03 21
Szylkret mitted blueRAG g 04
Szylkret pręgowany mitted blueRAG g 04 21
Szylkret colourpoint lilacRAG j
Szylkret pręgowany colourpoint lilacRAG j 21
Szylkret bicolour lilacRAG j 03
Szylkret pręgowany bicolour lilacRAG j 03 21
Szylkret mitted lilacRAG j 04
Szylkret pręgowany mitted lilacRAG j 04 21
Kojarzenie:

– Kojarzenie nie rudej kotki z nie rudym kocurem – żadne z dzieci nie będzie rude.
– Kojarzenie nie rudej kotki z nie rudym kocurem – z takiego połączenia nie urodzą się szylkretowe córki.
– Po rudych rodzicach nigdy nie urodzą się szylkretowe córki.  Wszystkie kocięta będą  rude. Zawsze. Nie może być inaczej, ponieważ ich rude matki i rudzi ojcowie mają wyłącznie allele orange.
– Gdy jedno z rodziców jest rude, a drugie nie-rude – dzieci płci żeńskiej zawsze mają szylkretowe umaszczenie.
– Gdy jedno z rodziców jest rude, a drugie nie-rude – dzieci płci męskiej mogą być albo rude, albo nie-rude.
– Kotki dziedziczą rude umaszczenie po ojcu i matce – ojciec musi być rudy, a matka albo ruda, albo szylkretowa.
– Kocury dziedziczą rudą barwę futra wyłącznie po matce, która może być albo ruda, abo szylkretowa. Umaszczenie ojca nie ma żadnego znaczenia.
– Szylkretowa kotka może urodzić nie-szylkretowe córki wyłącznie wówczas, gdy ojciec nie jest rudy.
– Bez względu na umaszczenie ojca, córki szylkretowej matki mogą być również szylkretowe.
– Bez względu na umaszczenie ojca, po szylkretowej matce mogą urodzić się nie-rudzi synowie.

Analizując rodowód możecie Państwo spotkać  takie zapisy:  Kod EMS:  XLH / nr. rodowodu (PL)FPL RX xxxx

 u kota rasy ragdoll powinno być Kod EMS: RAG / nr. rodowodu (PL)FPL LO xxxx

 Co on oznacza?

XLH – nieuznana rasa długowłosa / non-recognised longhair
(PL)FPL RX czyli wpis do Eksperymentalnej Księgi Rodowodowej, a nie do LO Księgi Rodowodowej  FPL.

Danny Dayton –  który jako pierwszy kupił od  Ann Baker ragdolle do hodowli powiedział: o ile wiele “dziwacznych” pomysłów miała Ann o tyle nigdy nie miała w planach zatwierdzenia innego standardu niż ragdoll odmiany point. Po ustabilizowaniu i posiadaniu większej puli genetycznej ciemna strona miała zaniknąć. Większość organizacji nie uznaje kotów ragdoll innych jak pint syjamski. Jedynie wystawia rodowód w którym jest zapis o nie uznanej rasie, taki rodowód nie jest wpisany do LO Księgi Rodowodowej tylko do RX  Eksperymentalnej Księgi Rodowodowej.

ORGINAL / TRADYCYJNY / NOWY TYP RAGDOLLA

Czytając lub rozmawiając z hodowcami o kotach rasy ragdoll, mogą spotkać się Państwo z nazwami:

Oryginalny ragdoll (OR) / WHITE PEDIGREE RAGDOLL

original-ragdoll ma wszystkich swoich przodków z wszystkich swoich linii wymienionych w bazie danych Denny’ego Daytona. Nie ma odstępstw!. Fenotyp umaszczenie: colourpoint, mitted, bicolour w kolorach: seal, blue, chocolate, lilac. DENNY DAYTON zmarł 15 kwietnia 2015 roku, nad bazą OR pracował 25 lat, aż do 1994 roku. Karta genetyczna original-ragdoll ma kontynuację w szwajcarskim stowarzyszeniu Original Ragdoll VdOR założonym 17 maja 2008r. Stowarzyszenie chce zachować ragdolle czystej krwi według wzorca A. Bakera z 1965 roku.

Tradycyjny ragdoll / stary typ ragdolla

Termin ″tradycyjny ragdoll lub stary typ ragdolla″ był i jest szeroko stosowany w odniesieniu do tradycyjnego fenotypu wyglądu ragdolla nie tylko w stosunku do tradycyjnych kolorów seal, blue, chocolate i lilac. Nazwę tradycyjny ragdoll stosuje się zarówno do oryginalnych ragdolli (OR), ale i tych rodowodowych które nie są zarejestrowane w genetycznej bazie danych D. Dayton.

Nowy typ ragdolla

W 2004 roku European Dachverband FIFé uznała kolory szylkret, torbie, rudy i kremowy. Zrobiono to po to by te ″nieoryginalne koty″ mogły zostać uznane za ragdolle. Nowy typ ragdolla to nie tylko koty w nowych kolorach, ale też o innym wyglądzie. Futro z podszerstkiem, dużo mniejsze uszy…
My hodujemy koty o tradycyjnym fenotypie (w starym typie)
Dążymy do utrzymania cudownych cech rasy ragdoll, hodujemy zdrowe koty, które są wierne typowi i mają unikalny temperament. Prowadząc hodowlę zarówno psów i kotów kierujemy się słowami: ″[…] Nie wiem, czy uda ci się poprawić rasę, ale zrób wszystko, żeby przynajmniej jej nie zepsuć″. Jest to cytat  z książki – polecanej przez przez Związek Kynologiczny w Polsce – autorstwa Jana Fennella, wydanej w 2002 roku pt. “Zapomniany język psów”.

Copyright  © by Jennifer World*PL®

Komentowanie jest wyłączone.