YouTube RSS

Podróż z kotem za granicę

 


ziemia

             W ramach regulacji unijnych zwierzęta domowe można swobodnie przewozić w obrębie krajów Unii Europejskiej oraz w wybranych krajach w Europie nie należących do UE pod warunkiem, ze nasze zwierzątko posiada wymagany paszport, jest zachipowane i zaszczepione.

Kraje Uni Europejskiej:
Austria,  Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania,  Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg , Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia,  Szwecja,  Węgry,  Wielka Brytania,  Włochy.

Państwa nienależące do Unii Europejskiej, ale będące stroną układów i porozumień z UE
Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan, Liechtenstein.

Państwa (i inne jednostki terytorialne) spoza Unii Europejskiej i nie mające z nią porozumień:
Andora, Kosowo, Czarnogóra.

Aby kot mógł z nami pojechać na zagraniczną wycieczkę, należy spełnić kilka warunków.

 • Paszport. Aby kot mógł opuścić granice Polski, musi posiadać paszport. Paszport dla kota może nam wystawić prawie każdy weterynarz, z których większość ma odpowiednie uprawnienia. W dokumencie tym weterynarz wpisuje imię i nazwisko opiekuna (lub opiekunów) zwierzęcia, adres zamieszkania zwierzaka wraz z opiekunem, imię kota, jego datę urodzenia , rasę, płeć oraz umaszczenie, a także numer chipu, datę jego wczepienia, lokalizację lub numer tatuażu i datę jego powstania. Ale żeby nasze dane nie trafiły w próżnię, lekarz jednocześnie wypełnia osobny druk z danymi naszego kociaka, który wysyła do Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, gdzie z kolei dane wprowadzane są do systemu informatycznego.Oprócz tych podstawowych danych w paszporcie znajdują się odpowiednie rubryki dotyczące odpowiednich szczepień i innych niezbędnych czynności medycznych związanych z przygotowaniem zwierzaka do wyjazdu, takich jak odrobaczenie.
 • Mikrochip. Kot musi posiadać mikrochip (transponder). Mikrochip wszczepiany kotu powinien być zgodny z normą ISO 11784 lub ISO 11785 (aneks A), aby służby celne były w stanie go odczytać. W innym przypadku musimy sami dysponować odpowiednim czytnikiem. Oznakowanie czyli chip  oraz paszport z rejestracją w europejskiej bazie danych można załatwić na jednej wizycie u weterynarza.
 • Szczepienia, kolejnym krokiem, który musimy wykonać, są szczepienia. Najważniejszym z nich jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które bardzo rzadko robione jest naszym kotom, a szczególnie tym niewychodzącym. Dlatego należy pamiętać, że pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie nabiera mocy dopiero po 21 dniach. Chiny po 30 dniach.
 • Zabieg  przeciwko tasiemcowi (odrobaczenie) przy podroży do Wielkiej Brytanii.
  157edf3dd2a529.jpg

  GERARDO Jennifer World*PL

  Leczenie na tasiemca musi być przeprowadzone na 1-5 dni przed planowaną przeprawą promową do UK i informacja o nim musi być zanotowana w paszporcie zwierzęcia.

 • Leczenie przeciw kleszczom i tasiemcowi przy podróży do innych krajów. Wymagane przy podróżach do Irlandii i na Maltę. Zanim stawimy się na odprawie promowej, twoje zwierzę musi zostać poddane leczeniu przeciw kleszczom i tasiemcowi nie później niż 24h przed wylotem, ale nie wcześniej niż 48h. Informacja o tym leczeniu musi zostać zapisana w paszporcie! W przypadku wyjazdów do Finlandii i Szwecji wymaga się tylko leczenia przeciw tasiemcowi.

Do niektórych Krajów przemieszczanie kociąt młodszych niż trzymiesięczne i nie zaszczepionych przeciwko wściekliźnie jest możliwe pod warunkiem, że pochodzą z kraju wolnego od wścieklizny niestety zgodnie z definicją OIE, Polska NIE jest krajem od niej wolnym. Dlatego należy zaszczepić kociaka na 21 dni przed planowaną podróżą. 

Ostatnią rzeczą, która nas czeka, zanim będziemy mogli udać się w drogę, jest zbadanie kota na 24 godziny przed planowaną podróżą. Wtedy, jeżeli nasz podopieczny jest zdrowy, weterynarz dokonuje odpowiedniego wpisu w paszporcie.

Dobrze jest się zapoznać ze szczegółowymi przepisami dotyczącymi przywozu zwierząt do państwa, do którego się udajemy, aby na granicy nie spotkała nas przykra niespodzianka, a nasz ukochany Mruczek z powodu braku jakiegoś szczepienia nie został zatrzymany przez służbistów na kwarantannę.

Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie  Głównego Inspektoratu Weterynarii: Inspekcja Weterynaryjna                    

Komfort kociej podróży

Kiedy już uporaliśmy się z wymogami ustawowymi, nie zapomnijmy o zapewnieniu jak największego możliwego komfortu kotu podczas podróży. Najwygodniejszym sposobem dla nas jest przewóz naszego kota w specjalnym podróżnym transporterze. Bywa jednak tak, że zamknięty kot przez całą drogę miauczy, a uspokaja się dopiero w momencie wypuszczenia go. Dlatego dobrze zaopatrzyć naszego kota w szelki oraz smycz, tak podróżują moje koteczki.

Życzymy Państwu udanych podróży.

 Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

 

Home WAŻNE INFORMACJE / IMPORTANT INFORMATION Podróż z kotem za granicę
© Jennifer World*PL