YouTube RSS

Ile żyją koty ragdoll?

 

Dostałam e-mail z pytaniem: Pani Ewo, ile żyją średnio Pani Ragdolle? I czy na coś czasem chorują. Bo czytam rożne opinie. Niektórzy piszą że ta rasa żyje 7 inni 10 lat ale to i tak wydaje się bardzo krótko. Że są podatne na choroby serca, nerek. Proszę o szczerą odpowiedz dobrze być przygotowanym na potencjalne zagrożenia i reagować w miarę wcześniej.

Jennifer World00065.jpg

SC ANASTAZJA Jennifer World*PL

 Ragdoll  żyje ok. 16-18 lat. Pierwsze koty rasy ragdoll CH CZEKUNIA SIMBALIRAGS & GIC JANTAR SIMBALIRAGS (przodkowie naszych kotów)  zostały sprowadzone do polski w 2001roku przez Panią Zofię Jankowską czyli zaledwie 15 lat temu (mamy 2016rok). Jeden z ojców naszych kociąt  ma 13 lat i nadal jest w doskonałej kondycji, niedawno został ojcem dzieci, z których jedno zostaje z nami. Nasze koty hodowlane przebadane są genetyczne i echokardiograficznie pod kontem  HCM kardiomiopatia przerostowa serca. Wyniki do wglądu u nas, Pani przesyłam je e-mail. Zapraszam do poczytania na temat tej choroby TUTAJ » Co do PKD wielotorbielowatość nerek tej choroby również nie niosą ragdolle z linii moich kotów.  Niestety życie to nie bajka –  problemy mogą pojawić się niespodziewanie, bo zwierzęta tak jak my, chorują na różne choroby zarówno wirusowe jak i bakteryjne, zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi. Pojawiają się u nich takie same dolegliwości, które występują u ludzi: alergie, cukrzyca, nadciśnienie, czy rak.

Jeżeli kot czuje się kochany, nie stresuje  się, jest karmiony dobrą karmą nie taką z supermarketu.  Nie jest wypuszczany na spacery samopas skąd może przynieść groźne dla jego życia choroby, może  bić się z innymi kotami, zostać pogryziony nie tylko przez psy, ale lisy, pszczoły, osy, szerszenie. Zacaaaazhowuje się środki ostrożności w czasie wizyt u weterynarza,  dajemy mu szansę na długie szczęśliwe życie.  Polecam przynajmniej raz w roku profilaktycznie zrobić kotu badanie moczu raz na dwa badanie  krwi. Raz lub dwa razy w roku zamiast kota faszerować tabletkami czy innymi specyfikami wykonać  badanie pod kątem  pasożytów wewnętrznych. Cytat ze strony Przychodni Weterynaryjnej Wesoły pies autor Lek. wet. Ewa Trębacz  ”Pasożyty jelitowe różnią się między sobą. Nie da się zwalczyć wszystkich podaniem jednej tabletki. Do ich zwalczania używa się różnych leków, w różnych dawkach. Przy niektórych inwazjach wystarczy jednorazowe podanie leku, przy innych potrzebna jest długotrwała kuracja.
– Profilaktyczne podawanie leków przeciwpasożytniczych jest w pełni uzasadnione jedynie w przypadku kociąt. Kocięta odrobaczamy od 4 -5 tygodnia życia.
– U zwierząt dorosłych środek przeciwko pasożytom wewnętrznym powinien być dobierany na podstawie wyników badania parazytologicznego kału.”

Do wszystkich Opiekunów kotów.   Już na pierwszej wizycie weterynaryjnej możecie Państwo usłyszeć trzeba kota odrobaczyć, miejcie odwagę i siłę powiedzieć NIE  to wasz członek rodziny to Wy jesteście za niego odpowiedzialni – powiedzcie, że chcecie zrobić badanie. Stosowanie preparatów odrobaczających jest rozwiązaniem, które może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, m.in.: biegunek, wymiotów, braku apetytu, świądu. Wynika to z faktu, iż środki te mają działanie toksyczne. Kiedy wystąpią takie objawy weterynarz będzie przekonywał, że to toksyny z martwych pasożytów.

Wielokrotnie pytano mnie jak to jest z żywieniem ragdolla. Rodziny bały się czy nie przekarmiają malucha, usłyszały lub przeczytały gdzieś, że kot powinien jeść tylko suchą karmę. Dla przypomnienia: mały kociak je dużo, bo rośnie – nie jest przepad-listy. Ciało dorosłego ragdolla powinno być duże, długie i muskularne. Nie odchudzamy na siłę ragdolla bo weterynarz nie zna rasy i kazał odchodzić. Ragdoll to nie kot syjamski który ma być szczupły. Super jest jeżeli kociak je mięso oraz karmę mokrą wysokiej jakości, ale w przypadku nie tolerancji pokarmowej lub innych przypadłości, albo kiedy kot po prostu odmawia jedzenia mokrej karmy   nie mamy wyjścia i podajemy  mu pokarm który mu nie szkodzi. Dobieramy odpowiednie karmy,  ja obecnie podkreślam obecnie polecam suche karmy firmy FARMINA zarówno  weterynaryjne, weterynaryjno-bytowe oraz bytowe. Diety weterynaryjne bytowe to karmy przystosowane do spełniania wymogów dla poszczególnych gatunków i grup zwierząt w celu zapewnienia im długiego i zdrowego życia. Diety weterynaryjne lecznicze są z kolei komponowane dla zwierząt cierpiących na określone dolegliwości.

Ile razy dziennie powinien jeść kot? Czasami spotyka się informację, że kot powinien jeść o wyznaczonych porach 1-2-3 posiłki w ciągu dnia. Nieprawda!!!! karmienie kota w taki sposób  może powodować  otyłości lub inne choroby metabolizmu  czytaj więcej  »  

 Pamiętaj – czytaj skład tego, co kupujesz, nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem.

Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home O rasie kotów RAGDOLL Ile żyją koty ragdoll?
© Jennifer World*PL