YouTube RSS

Ile żyją koty ragdoll?

 

Dostałam e-mail z pytaniem: Pani Ewo, ile żyją średnio Pani Ragdolle? I czy na coś czasem chorują. Bo czytam rożne opinie. Niektórzy piszą że ta rasa żyje 7 inni 10 lat ale to i tak wydaje się bardzo krótko. Że są podatne na choroby serca, nerek. Proszę o szczerą odpowiedz dobrze być przygotowanym na potencjalne zagrożenia i reagować w miarę wcześniej.

Jennifer World00065.jpg

IC ANASTAZJA Jennifer World*PL

 Ragdoll  żyje ok. 16-18 lat. Pierwsze koty rasy ragdoll CH CZEKUNIA SIMBALIRAGS & GIC JANTAR SIMBALIRAGS (przodkowie naszych kotów)  zostały sprowadzone do polski w 2001roku przez Panią Zofię Jankowską czyli zaledwie 15 lat temu (mamy 2016rok). Jeden z ojców naszych kociąt  ma 13 lat i nadal jest w doskonałej kondycji, niedawno został ojcem dzieci, z których jedno zostaje z nami. Nasze koty hodowlane przebadane są genetyczne i echokardiograficznie pod kontem  HCM kardiomiopatia przerostowa serca. Wyniki do wglądu u nas, Pani przesyłam je e-mail. Zapraszam do poczytania na temat tej choroby TUTAJ » Co do PKD wielotorbielowatość nerek tej choroby również nie niosą ragdolle z  linii moich kotów.  Ale życie to nie bajka –  problemy mogą pojawić się niespodziewanie, bo zwierzęta tak jak ludzie, chorują na różne choroby (wirusowe, bakteryjne) oraz zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi. Pojawiają się u nich takie same dolegliwości, które występują u ludzi: alergie, cukrzyca, nadciśnienie, czy rak.

Jeżeli kot czuje się kochany, niema stresu, jest karmiony dobrą karmą nie taką z supermarketu.  Nie jest wypuszczany na spacery samopas skąd może przynieść groźne dla jego życia choroby, może  bić się z innymi kotami, zostać pogryziony przez psy, lisy. Zachowuje się środki ostrożności w czasie wizyt u weterynarza,  dajemy mu szansę na długie szczęśliwe życie.  Polecam przynajmniej raz w roku profilaktycznie zrobić kotu badanie moczu i krwi.

Wielokrotnie pytano mnie jak to jest z żywieniem ragdolla. Rodziny bały się czy nie przekarmiają malucha, usłyszały lub przeczytały gdzieś, że kot powinien jeść tylko suchą karmę. Dla przypomnienia: mały kociak je dużo, bo rośnie.  Ciało dorosłego ragdolla powinno być duże, długie i muskularne.  Przede wszystkim powinien jeść  mięsko ewentualnie karmę mokrą. Karma sucha jest uzupełnieniem, przekąską. Ile razy dziennie powinien jeść kot? Czasami spotyka się informację, że kot powinien jeść o wyznaczonych porach 1-2-3 posiłki w ciągu dnia. Nieprawda!!!! karmienie kota w taki sposób  może powodować  otyłości lub inne choroby metabolizmu  czytaj więcej  »  

Wybierając karmę zarówno dla kociaka, jak i dla kota dorosłego zawsze starajmy się kupować jedzenie najwyższej jakości. Wysoka zawartość mięsa w karmie dla kociąt jest bardzo istotna, gdyż to ono właśnie będzie dla naszego kociaka źródłem bardzo potrzebnego mu do wzrostu białka. Nasze kotki karmimy mięsem, które powinno być głównym składnikiem ich diety. Podajemy gotowane mięso z indyka (np. gulasz indyczy) królika, surowe przemrożone drobno pokrojone wołowe mięso, krewetki oraz   tuńczyka z puszki w kawałkach w sosie własnym lub z wody (nigdy w oleju). Karmę „kitten” powinniśmy kotkowi podawać do 12 miesiąca życia, wyjątkiem są rasy duże i rosnące wolniej do których zaliczamy ragdolle, tutaj okres ten może się wydłużyć o kilka miesięcy. Pamiętaj – czytaj skład tego, co kupujesz, nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem.

Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home O rasie kotów RAGDOLL Ile żyją koty ragdoll?
© Jennifer World*PL