YouTube RSS

Ciekawostki, a raczej ważne informacje o ragdollach.

 

 

FQJM1Y5LF5m_n_mbgjVYXWNeTJQsAF8Jb9ahqr_RuUA.jpg

GIC KLEMENTYNA Jennifer World*PL

  • U dorosłego kota tylne kończyny wyglądają trochę przyciężko, niekiedy nawet ociężale, co przez długi czas było powodem opinii, że ragdolle mają trudności z chodzeniem. Przyczyną domniemywanej ociężałości są znacznie dłuższe tylne kończyny niż przednie, co powoduje typowy dla ragdolli chód (jeżeli lekarz weterynarii nie zna rasy może nas poinformować, że kot ma dysplazję).
  • Ragdoll powinien mieć pędzelki (kłębki długiej sierści) między palcami.
  • Ragdoll niema podszerstka (podszerstek,  znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów warstwy okrywowej) przez co tworzenie się kołtunów jest minimalne i pojawia się jedynie w okresach sezonowej zmiany włosa. Regularne wyczesywanie eliminuje słaby włos, poprawia wygląd i kondycję okrywy włosowej. Futro ragdolla jest wyjątkowo miękkie i jedwabiste w dotyku.
  • Intensywność wybarwienia ragdolla zależy od temperatury, w jakiej przebywa. Wszystkie ragdolle mają znaczenia point, ciemniejsze znaczenia typu point związane są z akromelanizmem, biologiczną funkcją przystosowawczą organizmów przygotowanych do przebywania w chłodnych miejscach. Narażone na wychłodzenie części ciała są ciemniejsze od korpusu. Są to: maska (twarz), uszy, łapy, ogon i genitalia.
    uszy-ragdolla-zawysoka-temperatura

    Uszka naszej seal-owej koteczki przy temperaturze otoczenia powyżej 28°C

    Ragdolle  przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze lub u kotów  wychodzących zimą na zewnątrz sierść może znacznie ściemnieć, a kontrast między tułowiem a znaczeniami bardzo się zmniejsza. Ciemnieje nawet tułów kotów z nadwagą,  które posiadają grupą warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, oddzielającego skórę zwierzęcia od ciepłego wnętrza. Jaśnieją natomiast niekiedy koty, które długo gorączkowały – pomiędzy ciemniejszymi włosami na znaczeniach wyrastają wtedy punktowo włosy jaśniejsze, a kot zaczyna wyglądać jak oprószony szronem.W brzuszku kociej mamy  jest ciepło, barwnik nie może się wytworzyć i dlatego kocięta  rodzą się białe.  3 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać (im ciemniejsze znaczenia tym wcześniej stają się widoczne). Ragdolle umaszczenie w pełnej krasie uzyskują dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc w wieku 7-8 miesięcy.

Połamane wąsy. Wszystkie wibrysy kota, czyli wąsy i brwi, mają łącznie taką rozpiętość jak najszersze miejsce jego tułowia. Dlatego gdy kot wkłada głowę w otwór i nie dotyka wąsami żadnej krawędzi, wie, że się cały zmieści.

Z naszych obserwacji wiemy, że czasem mamusie obgryzają kociętom w dzieciństwie wibrysy, żeby ograniczyć czasowo opuszczanie przez małe gniazda. Bo ich brak utrudnia im orientację.

10

Kocięta Jennifer World*PL

 

Ugniatają, mruczą, czasem ciumkają i się ślinią.

Filmik przysłany przez właściciela naszej wychowanki CHARLOTT Jennifer World*PL Pana Łukasza Hodowla FLUFFY TEAM*PL. Tak mnie ugniata ? i to tak codziennie mam.

Kot uciska koc lub  właściciela, bo jest on szczęśliwy i przypomina sobie dziecięce czasy.  Kociak pokazuje, że jest do człowieka bardzo przywiązany i jest mu z nim dobrze, jak z rodzoną mamą. Nie można sobie wymarzyć większej przyjaźni!.

Jeśli mieliście Państwo okazję obserwować kocięta przy ssaniu matczynych sutków, z pewnością zauważyliście, że robiąc to, maluchy naprzemiennie ugniatają łapkami  sutek. To „dojenie” odbywa się powoli, mniej więcej co dwie sekundy, przy czym kocięta głośno mruczą. Jeżeli dorosły kot robi to samo na kolanach właściciela – oznacza to u niego powrót do dziecięcych wzorców zachowania. Kiedy bowiem właściciel siedzi sobie spokojnie, zrelaksowany – przypomina kotu jego matkę, u której taka pozycja oznaczałby zachętę dla kociąt: „Chodźcie dzieci, mamusia czeka na was z pysznym mleczkiem!” Dorosły kot próbuje więc ruchami wyciskającymi mleko przywołać radosne wspomnienia z dzieciństwa. Desmond Morris: Dlaczego kot mruczy – O czym mówi nam zachowanie kota. Wydawnictwo „Książka i Wiedza”, Warszawa 1996.

Koty mają gruczoły zapachowe w miękkich poduszeczkach na spodniej części łapy. Kiedy ugniatają, pozostawiają swój zapach.


Znani miłośnicy ragdolli:

 

Freddie Mercury. Prawdziwą miłością życia wokalisty Queen były koty. Najsłynniejsze to Tiffany, Romeo i Delilah, ale było ich wiele więcej.

znani

Freddie i Tiffany.

Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home O rasie kotów RAGDOLL Ciekawostki, a raczej ważne informacje o ragdollach.
© Jennifer World*PL