YouTube RSS

Ciekawostki, a raczej ważne informacje o ragdollach.

 

 

FQJM1Y5LF5m_n_mbgjVYXWNeTJQsAF8Jb9ahqr_RuUA.jpg

GIC KLEMENTYNA Jennifer World*PL

 • U dorosłego kota tylne kończyny wyglądają trochę przyciężko, niekiedy nawet ociężale, co przez długi czas było powodem opinii, że ragdolle mają trudności z chodzeniem. Przyczyną domniemywanej ociężałości są znacznie dłuższe tylne kończyny niż przednie, co powoduje typowy dla ragdolli chód (jeżeli lekarz weterynarii nie zna rasy może nas poinformować, że kot ma dysplazję).
 • Ragdoll powinien mieć pędzelki (kłębki długiej sierści) między palcami.
 • Ragdoll niema podszerstka (podszerstek,  znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną oraz pełni funkcję rusztowania dla włosów warstwy okrywowej) przez co tworzenie się kołtunów jest minimalne i pojawia się jedynie w okresach sezonowej zmiany włosa. Regularne wyczesywanie eliminuje słaby włos, poprawia wygląd i kondycję okrywy włosowej. Futro ragdolla jest wyjątkowo miękkie i jedwabiste w dotyku.
 • Ragdolle z pierwszych linii amerykańskich  mają pociągłą głowę czasem ma się wrażenie, że w stosunku do ciała jest mała. Obecnie hodowcy w europie robią wszystko by to zmienić. Nawet kosztem tego co w ragdollu najważniejsze: charakteru.
 • Intensywność wybarwienia ragdolla zależy od temperatury, w jakiej przebywa. Wszystkie ragdolle mają znaczenia point, ciemniejsze znaczenia typu point związane są z akromelanizmem, biologiczną funkcją przystosowawczą organizmów przygotowanych do przebywania w chłodnych miejscach. Narażone na wychłodzenie części ciała są ciemniejsze od korpusu. Są to: maska (twarz), uszy, łapy, ogon i genitalia.
  uszy-ragdolla-zawysoka-temperatura

  uszka naszej sealowej koteczki przy temperaturze otoczenia powyżej 28°C

   Ragdolle  przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze lub u kotów  wychodzących zimą na zewnątrz sierść może znacznie ściemnieć, a kontrast między tułowiem a znaczeniami bardzo się zmniejsza. Ciemnieje nawet tułów kotów z nadwagą,  które posiadają grupą warstwę izolacyjną w postaci tłuszczu, oddzielającego skórę zwierzęcia od ciepłego wnętrza. Jaśnieją natomiast niekiedy koty, które długo gorączkowały – pomiędzy ciemniejszymi włosami na znaczeniach wyrastają wtedy punktowo włosy jaśniejsze, a kot zaczyna wyglądać jak oprószony szronem.W brzuszku kociej mamy  jest ciepło, barwnik nie może się wytworzyć i dlatego kocięta  rodzą się białe.  3 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać (im ciemniejsze znaczenia tym wcześniej stają się widoczne). Ragdolle umaszczenie w pełnej krasie uzyskują dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc w wieku 7-8 miesięcy.

Połamane wąsy. Wszystkie wibrysy kota, czyli wąsy i brwi, mają łącznie taką rozpiętość jak najszersze miejsce jego tułowia. Dlatego gdy kot wkłada głowę w otwór i nie dotyka wąsami żadnej krawędzi, wie, że się cały zmieści. Z naszych obserwacji wiemy, że to mamusie obgryzają kociętom w dzieciństwie wibrysy, żeby ograniczyć czasowo opuszczanie przez małe gniazda. Bo ich brak utrudnia im orientację.

 

10

Kocięta Jennifer World*PL


Znani miłośnicy ragdolli:

Freddie Mercury. Prawdziwą miłością życia wokalisty Queen były koty. Najsłynniejsze to Tiffany, Romeo i Delilah, ale było ich wiele więcej.

znani

Freddie i Tiffany.

Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home O rasie kotów RAGDOLL Ciekawostki, a raczej ważne informacje o ragdollach.
© Jennifer World*PL