YouTube RSS

Sterylizacja / kastracja

 

 Kocia antykoncepcja:

               Przyjęło się w naszym kraju i chyba w świecie, że jeżeli mówimy o „kastracji” to mamy na myśli kocury, natomiast jeżeli mówimy o „sterylizacji” to najczęściej myślimy o kotkach. Poprawnie usunięcie samych jajników nazywa się sterylizacją zabieg ten jest wykonywany u nas rzadko, choć są już w Polsce kliniki weterynaryjne które wykonują ten zabieg laparoskopowo . Usunięcie macicy i przydatków poprawnie nazywa się  kastracją.

• Sterylizacja chirurgiczna – polega na podwiązaniu jajowodów lub usunięciu jajników (u kotek)  podwiązaniu nasieniowodów (u kocurów) bez usuwania gonad i przydatków.

domenika.jpg

DOMENICA Jennifer World*PL

• Sterylizacja farmakologiczna – to podawanie preparatów zawierających syntetyczne pochodne progesteronu tzw. progestageny, ale leki te mają działanie uboczne (mogą powodować ropomacicze, spowodować cukrzycę). Progestageny sprzyjają rozwojowi złośliwych guzów gruczołu mlekowego u kotek.

• Kastracja – usunięcie jajników i macicy (owariohisteriektomia) u kotek, a usunięcie jąder u kocurów.
– Kastrację kotek wykonuje się zazwyczaj między 3 a 6 miesiącem życia. Zabieg ten można wykonać również we wcześniejszym wieku. W  Stanach Zjednoczonych kastracja kotek wykonywana jest już w wieku 6-12 tygodni. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Cięcie chirurgiczne długości 2 cm przebiega (w zależności od metody) albo w dole głodowym na boku zwierzęcia lub w linii pośrodkowej tzw. linii białej jamy brzusznej. Po wykonaniu cięcia  lekarz wycina jajniki i macicę, a następnie zakłada szwy. W zależności od rodzaju szwów, zostają one usunięte po około 10 dniach, lub samoistnie rozpuszczą się. Jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie i kotce stresu proszę poszukać kliniki która, przeprowadza zabieg laparoskopowy.
– Kastracja kocura wykonywana jest w wieku od 3 do 6 miesięcy. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, rany skórnej nie zaszywa się.

 Przeciwwskazania:

             Nie należy sterylizować kotek w późnej ciąży i podczas rui. Wykonanie zabiegu w takich okolicznościach zbytnio zaburza gospodarkę hormonalną zwierzęcia, co może mieć fatalne skutki.

Przed zabiegiem:

             Na podstawie własnych doświadczeń, rodzin naszych kociaków oraz dobrych znajomych zalecamy aby  zawsze  przed zabiegiem poprosić lekarza weterynarii o zważenie kota, narkoza dobierana jest do jego wagi. Właściciel kocura przed zabiegiem powinien poprosić również o sprawdzenie czy oba jądra zeszły do moszny. Na zabieg nie wybierajmy gabinetu który rano przyjmuje wszystkie zwierzaki umówione na zabiegi w danym dniu. Jest to ogromny stres dla naszego pupila.

Po zabiegu:

             Właściciel powinien codziennie kontrolować stan rany pooperacyjnej – jeśli sposób zabliźniania się budzi jakiekolwiek wątpliwości, należy szybko udać się do lekarza weterynarii. Ważna jest też obserwacja stanu psychicznego naszego pupila. Kot ma prawo po operacji czuć się gorzej i zachowywać trochę inaczej niż zazwyczaj. Po wybudzeniu  z narkozy często zdarza się senność i zaburzenia równowagi. Kociak może mieć  trudności z przełykaniem i zmniejszony apetyt , to w związku z podrażnieniem gardła podczas intubacji.  Wszystkie  objawy  powinny stopniowo ustępować w miarę upływu czasu. Jeśli opiekun będzie kota uważnie obserwować, ma szansę szybko zauważyć sygnały, które odbiegają od normy.

– Depresja kaftanikowa – po czym poznać? Ubrana w kaftanik kotka może sprawiać wrażenie umierającej, ale „ożywa” po zdjęciu znienawidzonego ubranka.

– Alergia na nici chirurgiczne. Miejsce zszycia jest bardzo opuchnięte, może się wytworzyć stan zapalny. Konieczna pomoc weterynarza.

– Częstym problemem po kastracji bywają kłopoty w wydalaniem. Nieoddawanie moczu przez kilkanaście godzin od zabiegu jest sygnałem alarmowym, wymagającym kontaktu z weterynarzem. Brak kupki, nawet przez 2-3 dni nie jest niczym niezwykłym – kot przeszedł bowiem głodówkę, poza tym zaś – zwłaszcza w przypadku kotek – ma naturalną obawę przed napinaniem obolałego brzuszka. Jeśli jednak taki stan trwa dłużej, należy – po konsultacji z weterynarzem – podać coś na przeczyszczenie, np. dostępną w aptece parafinę lub lak-tulozę.

Czy zmieni się zachowanie naszego pupila po zabiegu?

              To, co kastracja na pewno zmieni to fakt, że kot nie będzie targany emocjami, które nakręcają hormony. Stanie się prawdziwie szczęśliwym kotem, który zamiast myśleć o amorach skoncentruje się na zabawie, jedzeniu, miziankach i spanku. Koty po zabiegu wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium. Panuje błędne przekonanie, że kotka po urodzeniu co najmniej jednego miotu jest mniej narażona na choroby układu rozrodczego. Badania pokazują, że jest to jedynie przesąd. Nie jest także prawdą, że kotka tęskni za posiadaniem potomstwa – kotka nie będzie tęsknic za czymś czego nigdy nie miała. Zmniejsza się też zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje. Szczególnie dróg moczowych, spada u kotów o 98%. Około 70% kotek, a 45% u kocurów chorób wieku starszego to problemy dotyczące lub silnie powiązane z układem i narządami płciowymi, czyli przy ich braku – o tyle mniej chorują.

Kiedy przebrniemy już przez stres i kłopoty związane z kastracją, będziemy przez długie lata cieszyć się towarzystwem zdrowego i szczęśliwego kota.

 Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

© Jennifer World*PL