YouTube RSS

Troszkę o dziedziczeniu…

 

Ludzie od zawsze zastanawiali się, w jaki sposób organizmy żywe dziedziczą cechy po swoich przodkach. Jak to się dzieje, że potomstwo jest podobne do swoich rodziców. Co decyduje o kolorze  oczu i włosów?

Początek nauki o genetyce, stanowiącej podstawę współczesnych programów hodowlanych dały prace niemiecko – czeskiego zakonnika i naukowca Grzegorza Mendla, który w 1886 roku jako pierwszy przedstawił podstawowe prawa dziedziczenia. Mendel badał groszek pachnący, ale odkryte przez niego reguły okazały się na tyle uniwersalne, że opisują mechanizmy dziedziczenia u wszystkich organizmów żywych. Nadal nie było wiadomo jednak, jak ta informacja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dopiero w 1953 roku przełomowego odkrycia w dziedzinie genetyki dokonali James D. Watson i Francis Crick, opisując strukturę DNA, kwasu dezoksyrybonukleinowego odpowiedzialnego za przekazywanie informacji genetycznej w komórkach.

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie profesjonalnej i odpowiedzialnej hodowli bez znajomości podstaw genetyki i reguł dziedziczenia cech. Zastosowanie odkryć z tej dziedziny nauki pozwala zrozumieć nie tylko imponującą różnorodność barwną kotów, ale także przez odpowiedni dobór par hodowlanych daje możliwość przewidywania i planowania cech kociąt. Dzięki wiedzy o dziedziczeniu cech hodowca ma możliwość stworzenia rozsądnego i służącemu kotom planu hodowlanego.

Hodowca musi bardzo starannie  dobierać  kojarzenie bicolour-ów by uniknąć błędów i zbyt wysokiej ilości bieli.

Poniżej przedstawiam możliwości połączeń kotów rasy ragdoll tak by otrzymać konkretne interesujące nas umaszczenie. Pamiętać jednak należy, ze  wpływ na umaszczenie mają również przodkowie kociąt i mogą zdarzać się odstępstwa.

 

Rodzic Rodzic Potomstwo
Colorpointxcolorpoint-wszystkie kocięta będą colorpoint
Colorpoinxmitted-mitted — colorpoint — może urodzić się też 100% colorpoint przykładem nasz miot D-2013r.
Colorpoinx bicolour-colorpoint — bicolor — urodzić się też mogą kocięta mitted przykładem nasz miot P-2016r. w tym miocie przyszły na świat kocięta colorpoint — bicolor — fenotypowy mitted.
Colorpointxhigh mitted-100% mitted — urodzić się też może kocię o fenotypie bicolor (fenotyp czyli to co widać na zewnątrz – białe V na mordce, biały brzuch i łapki ogólnie do 40% białego na sierści) takie kociaki rodziły się w zaprzyjaźnionych hodowlach Ani Kotek*PL, Głębia błękitu*PL.
Colorpointxmid high white-mitted — bicolor
Colorpointxhigh white-100% bicolor
Mittedx mitted-colorpoint — high mitted — mitted
Mittedx bicolour-colorpoint — mitted — bicolor — mid high white
Mittedxhigh mitted-mitted — high mitted
Mittedxmid high white-mitted — high mitted — bicolor — mid high white
Mittedxhigh white-bicolor — mid high white
Bicolourxbicolour-colorpoint — bicolor — high white
Bicolourxhigh mitted-mitted — mid high white
Bicolourxmid high white-mitted — bicolor — mid high white — high white
Bicolourxhigh white-bicolor — high white
High mittedxhigh mitted -100% high mitted
High mittedxmid high white -mitted — mid high white
High mittedxhigh white-100% mid high white.
Mid high whitexmid high white -high mitted — mid high white — high white
Mid high whitehigh whitemid high white — high white
High whitexhigh white-100% high white

 Copyright  © by Jennifer World*PL

linia hodowla jennifer WorldPL

Home O rasie kotów RAGDOLL Troszkę o dziedziczeniu…
© Jennifer World*PL